Sarina Show Society Inc (QLD)

Date of Show : 30-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kim Tosi (QLD)   (Total Entry : 113)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Renaissance (R & J Nicholson)
Runner Up in Show & Junior in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)
Baby in Show: Bullmastiff
Stenaroo Take Two (Tracy Lamb)
Puppy in Show: Rottweiler
Yuluwirri Another Slim Shady (Nicola Scanlon)
Intermediate in Show: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
State Bred in Show: Australian Cattle Dog
Morview Outback Major Tom (Jacqui Connolly)
Aust Bred in Show: Dobermann
Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)
Runner Up Neuter in Show: Brittany
Aust Ch Wameika Rumour Has It (Paul & Tiena Palin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 10)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Pinklee A Wrinkle In Time (Ms M Sarif)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
Intermediate in Group: Pug
Lyonberry Coco Chanelle (Jo & Phil Morris / S Lyons)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pinklee A Wrinkle In Time (Ms M Sarif)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lyonberry Coco Chanelle (Jo & Phil Morris / S Lyons)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 8)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Renaissance (R & J Nicholson)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Aust Bred in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Ch Wameika Rumour Has It (Paul & Tiena Palin)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Paul & Tiena Palin)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sunford Renaissance (R & J Nicholson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Edelhof Just Give Me A Reason (AI) (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD) (Group Entry : 15)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Baby in Group: Whippet
Jual Thief (AI) (Lesley King)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Kyeye Golden Girl (D & T Morgan)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kyeye Golden Girl (D & T Morgan)
Baby of Breed: Kyeye Small Forward (D & T Morgan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Beglory Queen of Hearts (AI) (P Kelly / L Marrone)
Baby of Breed: Sajanak Eucalyptus Watusi (P Kelly)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)
Baby of Breed: Jual Thief (AI) (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (AI) (Sue-Ellen Jones)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell This Ones For Me (Mr A L & Mrs C A Keong)
Puppy in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bossdrover Corfield (Mr B & Mrs M Dalglish)
Junior in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Talelesshill Lord Hughenden (Mr B & Mrs M Dalglish)
State Bred in Group: Australian Cattle Dog
Morview Outback Major Tom (Jacqui Connolly)
Open in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Morview Outback Major Tom (Jacqui Connolly)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karte Duchess (Mr B & Mrs M Dalglsih)
Puppy of Breed: Bossdrover Corfield (Mr B & Mrs M Dalglish)
Junior of Breed: Talelesshill Lord Hughenden (Mr B & Mrs M Dalglish)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (AI) (Sue-Ellen Jones)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell Depending On You (A L & C A Keong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sidwell This Ones For Me (Mr A L & Mrs C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Intermediate in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)
Baby in Group: Bullmastiff
Stenaroo Take Two (Tracy Lamb)
Minor in Group: German Pinscher
Kaitler Tsarina Of Daveren (AI) (Miss A Grendon/ M Beyer)
Puppy in Group: Rottweiler
Yuluwirri Another Slim Shady (Nicola Scanlon)

Bullmastiff
Baby of Breed: Stenaroo Take Two (Tracy Lamb)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
Baby of Breed: Nanmas Sweden Brings Harmoni (AI) (Tracy Lamb)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kaitler Tsarina Of Daveren (AI) (Miss A Grendon/ M Beyer)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yuluwirri Another Slim Shady (Nicola Scanlon)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)
Baby in Group: French Bulldog
Alangrove Shine Like A Dimond (Mechelle Mcfadzen)
Puppy in Group: French Bulldog
Alangrove Arciadia Rose (Mechelle Mcfadzen)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Sooquan Sengkyila Dakini Dream (Alison Callan)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alangrove Atlas (Mechelle Mcfadzen)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alangrove Arciadia Rose (Mechelle Mcfadzen)
Baby of Breed: Alangrove Shine Like A Dimond (Mechelle Mcfadzen)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan Sengkyila Dakini Dream (Alison Callan)