Sarina Kennel Club Inc (QLD)
Date of Show : 10-Oct-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Valerie Carter (SA)
Aust Ch Laykoda Leading Lady (J & H Gibson)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Whippet
Aust Ch Jorjee Ima Little Gem (Danny Smith & Gavin Long)
Minor in Show: Bracco Italiano
HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Junior in Show: Bull Terrier
Aust Ch Monkromony Vilrino Queen (AI) (T Matsen & R Balsillie)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)
Tyju Domino (Larry Tyrer)
Runner Up in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Tyju Eva Ready (Mr L and Mrs J Tyrer)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Bitch CC & Minor of Breed: Glenroyal Fooled Ya Again (Rosslyn Gordon)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tyju Domino (Larry Tyrer)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyju Eva Ready (Mr L and Mrs J Tyrer)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Valworrom Luvs a Gamble (Robyn and Melissa Herdman)
State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)
Ourgang Pocket Rocket (Annabel Wolf)
Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Anbrozee Nero Devils Star (Mr A Hooper)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Monkromony Vilrino Queen (AI) (T Matsen & R Balsillie)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Gemra Jokers Rum (P Abbott)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bajed Fairy Godmother (A Crosthwaite)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monkromony Vilrino Queen (AI) (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Brasshead River Ink (T Matsen & R Balsillie)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anbrozee Nero Devils Star (Mr A Hooper)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gemra Jokers Rum (P Abbott)
Baby of Breed: Ourgang Pocket Rocket (Annabel Wolf)
Puppy of Breed: Gemra Ignite Your Quest (P Abbott)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Bajed Fairy Godmother (A Crosthwaite)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Ted Kerley (SA)
Aust Ch Bradorla Image Of Art (Wheeler/ Ellis & Wickham)
Baby in Group: Labrador Retriever
Cladaghring Beautiful Girl (B & M Wheeler / S & D O'Donnell)
Minor in Group: Bracco Italiano
HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Tetaniwha Anzac Devinity (R & J Nicholson)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge/J Toohey/J Norman)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Totenkopf Dutch Courage JW Sh CM (Imp UK) (Denise Burke)
Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch HiPoint Alessio (R & K Logan / J & R Mirto)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Macdolly Secret Liaison (AI) (Denise Burke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Totenkopf Dutch Courage JW Sh CM (Imp UK) (Denise Burke)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tetaniwha Anzac Devinity (R & J Nicholson)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge/J Toohey/J Norman)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke & Heather Morrison)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bradorla Image Of Art (Wheeler/ Ellis & Wickham)
Baby of Breed: Cladaghring Beautiful Girl (B & M Wheeler / S & D O'Donnell)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mycroft Machynlleth (Kathy & Brenton Andrew)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Ted Kerley (SA)
Aust Ch Jorjee Ima Little Gem (Danny Smith & Gavin Long)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Cwmdarhian Austin Power (Mr C Moes & Mrs R Williams)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee Just Like the Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Open in Group: Whippet
Jual Admiral (Lesley King)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cwmdarhian Austin Power (Mr C Moes & Mrs R Williams)
Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee Ima Little Gem (Danny Smith & Gavin Long)
Dog CC & Open of Breed: Jual Admiral (Lesley King)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jorjee Just Like the Boss (Danny Smith & Gavin Long)
State Bred (Bitch) of Breed: Jual Allure (Miss L A King)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Ted Kerley (SA)
Morview Lets Rock N Roll (J Connolly)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Morview Outback Irish (J Connolly)
Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Morview Lets Rock N Roll (J Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
Baby of Breed: Morview Outback Irish (J Connolly)
Shetland Sheepdog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)
Aust Ch Laykoda Leading Lady (J & H Gibson)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Arctickara Takoda (AI) (C Aldridge/Arctickara Kennels)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kemulvak Karmas Kalipso (Ms L Boulton)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Icepaws Eskimo Goddess Of Love (Ms L Boulton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Icepaws Kevins Cyclonic RedRay (Ms L Boulton)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Kemulvak Karmas Kalipso (Ms L Boulton)
Boxer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Laykoda Leading Lady (J & H Gibson)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Arctickara Takoda (AI) (C Aldridge/Arctickara Kennels)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Ted Kerley (SA)
Tzutique Whistling Dixie (Robyn Hawke)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Sengkila Dakini Dancer (A J & F Paterson)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Mediaevalage Slim Shady (Ashleigh Grendon)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sengkila Dakini Dancer (A J & F Paterson)
Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzutique Whistling Dixie (Robyn Hawke)