Tennant Creek & District Show Society (Show 1) (NT)
Date of Show : 10-Jul-2015 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Christopher Woodrow (QLD)
Jumipa Buster Valentine (J Griffiths/D Griffiths/M Knox)
Minor in Show: Chihuahua (Long Coat)
El-Toro The Sky's The Limit (Imp NZ) (Nicki Gibson)
Junior in Show: Bedlington Terrier
Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
State Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Dekadance Mystify (A & R Fidler)
Aust Bred in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Good as Gold (Clare Flattum)
Open Neuter in Show: Irish Setter
Aust & Neut Ch Kiltimagh Kata Tjuta (David & Julie Bird)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)
Aust Ch Paceaway Tuxedo (Fran Darling)
Runner Up in Group & Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
El-Toro The Sky's The Limit (Imp NZ) (Nicki Gibson)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Good as Gold (Clare Flattum)
Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Swayd Ohh The Drama (Mrs K McKinnon)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: El-Toro The Sky's The Limit (Imp NZ) (Nicki Gibson)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Diobolical Folical (M & A Watt)
Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhumderry Fire And Ice (Mr D Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rhumderry White Diamond (David Smith)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Good as Gold (Clare Flattum)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Galig Letz Partie Till Dusk (Clare Flattum)
Junior of Breed: Galig Cacciatrice (Clare Flattum)
Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Tuxedo (Fran Darling)
Pug
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graffyti Déjà Vu (Charlene Savy)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)
Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
Baby in Group: Skye Terrier
Jumipa Buster Valentine (J Griffiths/D Griffiths/M Knox)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Dekadance Mystify (A & R Fidler)
Open in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Isotop's Viking (Imp SWD) (Bob & Erica Whitehead)
Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Isotop's Viking (Imp SWD) (Bob & Erica Whitehead)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piako Rhapsody in Blue (Imp NZ) (Bob & Erica Whitehead)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wurroit Blue Diamond (Bob & Erica Whitehead)
Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ashjay Taylors Mine (David Griffiths)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Spalas Noble Nathaniel (D Griffiths)
Baby of Breed: Jumipa Buster Valentine (J Griffiths/D Griffiths/M Knox)
Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Riverhaven Magestik Warrior (D Warren)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dekadance Mystify (A & R Fidler)
Junior of Breed: Broomsquires Hatherton Hannah (D Warren)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)
Aust Ch Tarshona Celestial Nova (Belinda McAlpine)
Open Neuter in Group: Irish Setter
Aust & Neut Ch Kiltimagh Kata Tjuta (David & Julie Bird)
Cocker Spaniel
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Canyonn Classic Star (Imp UK) (Lyn Mellett)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)
Irish Setter
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kiltimagh Kata Tjuta (David & Julie Bird)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tarshona Celestial Nova (Belinda McAlpine)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)
Aust Ch Highmarcs Fernando (Melissa Purich & Dr Arnold Tan)
Runner Up in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Creena Master Murphy Wright (Peter & Joan Wright)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)
Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)
Basenji
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)
Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Langrigg Causing A Buzz (L Osmotherly and C Savy)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Creena Master Murphy Wright (Peter & Joan Wright)
Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Catonam Baharat (A A & M A Watt / C Smith)
Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Highmarcs Fernando (Melissa Purich & Dr Arnold Tan)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)
Fabajahe Discovery of Witches (Fabajhe Kennels)
Open in Group: German Spitz (Klein)
Aust Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)
German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fabajahe Discovery of Witches (Fabajhe Kennels)