Dorrigo & Guy Fawkes Agricultural Association Inc (NSW)

Date of Show : 23-Nov-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

  (Total Entry : 205)

Best in Show & Intermediate in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Lornelane Lady On Stage (Robyn Fitzgerald and Jan Maclean)
Runner Up in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Baby in Show: German Wirehaired Pointer
Ouwitllemate Lockandload (Kirsten Gowen)
Minor in Show: Poodle (Miniature)
Arasenna Paige B Thou MyVision (Mrs D Krueger)
Puppy in Show: Lowchen
Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Junior in Show: Bull Terrier
Alunday Annihilator (L & T Hoare)
Open in Show: Bearded Collie
Aust Sup Ch Llandtree Newell Glenn (Murray & Penny Brooks)
Open Neuter in Show: Poodle (Toy)
Moncherie Pepe La Blu (Yvonne Faber)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Puppy in Group: Lowchen
Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Amancio Babyface Martini (Mrs L & Miss A Gleeson)
Minor in Group: Havanese
Hekarwe Flash Drive (D & B Mackay)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Piccino Sound Of The City (K Cowan / S L & M Reeve)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Brymik The Noble (Mrs L M Gleeson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sumabeauty Desinger Image (Miss A J Gleeson)
Baby of Breed: Amancio Babyface Martini (Mrs L & Miss A Gleeson)
Minor of Breed: Jessicav Th Amazin Miss Marple (J & Y Faber)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Innesveil Classic Dancer (J & Y Faber)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Harvikgold Cindy In The Woods (D & V Harris)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hekarwe Flash Drive (D & B Mackay)
Bitch CC: Hekarwe Larissa (D & B Mackay)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Piccino Sound Of The City (K Cowan / S L & M Reeve)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)


Group 2 - Terriers

Group Entry : 23)

Best in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Alunday Annihilator (L & T Hoare)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Ouwitllemate Devil In Desguise (Kirsten Gowen)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cliftop Dashin for the Loot (Sharon Gilkison)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Cliftop Blue Wren (Sharon Gilkison)
Minor of Breed: Cliftop Turbo Time (Sharon Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alunday Annihilator (L & T Hoare)

Jack Russell Terrier
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Devil In Desguise (Kirsten Gowen)


Group 3 - Gundogs

Group Entry : 34)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Lornelane Lady On Stage (Robyn Fitzgerald and Jan Maclean)
Baby in Group: German Wirehaired Pointer
Ouwitllemate Lockandload (Kirsten Gowen)

German Wirehaired Pointer
Baby of Breed: Ouwitllemate Lockandload (Kirsten Gowen)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Lionsfield Tis Mr Henderson (Suzanne Henderson)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tynagh A Link To Maree (Karen Fuller)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhyll Hurley Burley (Charlotte Gutzeit)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Xmas Silver (Charlotte Gutzeit)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lornelane Lady On Stage (Robyn Fitzgerald and Jan Maclean)
Dog CC: Aust Ch Lornelane Simply Wicked (Jan MacLean)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW) (Group Entry : 12)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Bullab Xenas Safiya (Miss M Clift)
Puppy in Group: Basenji
Kanibaru Black Elikia (Dr D Braithwaite)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Nicole Snerling / Le & Helen Gibson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Nicole Snerling / Le & Helen Gibson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullab Xenas Safiya (Miss M Clift)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Eurabbie Black Dhalia (Dr D A Braithwaite)
Puppy of Breed: Kanibaru Black Elikia (Dr D Braithwaite)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baghdad Edwardesque (AI) (Nicole Snerling / Paula Bockman-Chato / Margot Keast)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Runner Up in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Llandtree Newell Glenn (Murray & Penny Brooks)
Baby in Group: Australian Kelpie
Callicoma Clarence (Mandy Sansom)
Minor in Group: Australian Shepherd
Blueamble No Strings On Me (A & J Lamberton /D & V Collins)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylyn Weaver of Dreams (Murray & Penny Brooks)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Callicoma Clarence (Mandy Sansom)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blueamble No Strings On Me (A & J Lamberton /D & V Collins)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Llandtree Newell Glenn (Murray & Penny Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stylyn Weaver of Dreams (Murray & Penny Brooks)

German Shepherd Dog
Minor of Breed: Wootton Jenny De Vyne (C D & S L Harris)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aliste Like My Style (Brennan-Lim/J Goodwin)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eiramor Jasmyne Snowflake (Harris/Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Group Entry : 21)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Taramark Officer In Command (Mr B & Mrs D Lawson)
Junior in Group: Boxer
Casqueen Shady Lane (Margret O'Brien)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Taramark Officer In Command (Mr B & Mrs D Lawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Casqueen Shady Lane (Margret O'Brien)
Baby of Breed: Kirravindee Love Me Tender (Brad & Dee Lawson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Mistykent Lapis Countess (Pat Kentwell)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Arasenna Paige B Thou MyVision (Mrs D Krueger)
Aust Bred in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Darellsig In The Midnight (Mrs D A Krueger)
Open in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst More Than Arumour (Tracey Hobson)
Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Moncherie Pepe La Blu (Yvonne Faber)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hygamble The Cats Pajamas (R Sheridan-McVicar)
Baby of Breed: Hygamble Suited and Booted (Miss T Hobson & Mrs R Sheridan-McVicar)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fyreburst More Than Arumour (Tracey Hobson)
Baby of Breed: Fyreburst Touch of Class (Miss T Hobson)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Darellsig In The Midnight (Mrs D A Krueger)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arasenna Paige B Thou MyVision (Mrs D Krueger)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistykent Lapis Countess (Pat Kentwell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Moncherie Pepe La Blu (Yvonne Faber)