Northern Classic Kennel Club (QLD)
Date of Show : 3-Aug-2014 (Sunday)
Open Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Kim Haddon (QLD) (Total Entry : 311)
Aust Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Margaret Broughton (QLD) (Group Entry : 66)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Marcavan From Russia With Love (Lyn Dunne)
Havanese
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Gr Ch Cubet The Sheik ov Araby (Susan L Cronshaw)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD) (Group Entry : 39)
Australian Terrier
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Jakupa Bush Poet (Veronica Micallef)
Cairn Terrier
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Humphrey Bogart (George Ioannidis)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (George & Amanda Ioannidis)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Janet McGregor (QLD) (Group Entry : 53)
Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)
Junior in Group: Lagotto Romagnolo
Wispan Bellisima (R L Flynn)
English Springer Spaniel
Baby of Breed: Tahgaen Mackenzie (R Arnott & S Phillips)
Puppy of Breed: Larona Twirl For Effect (AI) (R Arnott & S Phillips)
Gordon Setter
Baby of Breed: Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)
Irish Setter
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brodruggan Sirius Stargazer (Gary Ward & Jacque Pollitt)
Lagotto Romagnolo
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Wispan Bellisima (R L Flynn)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD) (Group Entry : 40)
Aust Ch Adbesare three times a lady (AI) (Trish Gonzalez)
Afghan Hound
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aviva Lisa Ho (J Harnett / K Dorr / P & R Bacich)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Splendak Daddy Kool (B K & Y J SHAW)
Junior (Dog) of Breed: Dacville Gorgeous George (Imp NZ) (B K & Y J Shaw)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Open of Breed: Aust Gr Ch Splendak Aint No Saint (B K & Y J Shaw)
Irish Wolfhound
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Wulfgar Devynia (AI) (Jacob Joy & S Gendle)
Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Adbesare three times a lady (AI) (Trish Gonzalez)
Baby of Breed: Seablueridge Ruby (Trish Gonzalez)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Nadia Attridge (QLD) (Group Entry : 37)
Waloes Breakfast At Tiffanys (R W & K L Nelligan)
Australian Shepherd
Puppy of Breed: Ukulunga Nun Of Your Business (Imp NZ) (P & K Vardy / D Puttock)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Lumineux Twilight of the Wolf (Mrs J Hafey)
Border Collie
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Royalborda Whisper of Fire (S & K Field)
Old English Sheepdog
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Waloes Breakfast At Tiffanys (R W & K L Nelligan)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Karen Mangan (QLD) (Group Entry : 38)
Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Chicabud Eyes Like A Shutter (J Sharland & J Windle)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Alaskan Malamute
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Portuguese Water Dog
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Samoyed
Junior of Breed: Kietra Fendi by Design (Susan McKinnon)
Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Chicabud Eyes Like A Shutter (J Sharland & J Windle)
St Bernard
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Summervogel Blitzon (Kelly O'Connor)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Melissa Starkey (QLD) (Group Entry : 38)
Aust Ch Globull Maximum Impact (Mrs L Bearne)
Puppy in Group: Keeshond
Keez Kause For Gossip (Mrs F R Stewart)
British Bulldog
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Globull Maximum Impact (Mrs L Bearne)
Keeshond
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Keez Kause For Gossip (Mrs F R Stewart)
Schipperke
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn American Idol (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Best Bitch: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)