Beenleigh Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 13-Jul-2019 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

  (Total Entry : 197)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Kerry Maguire (QLD)  (Group Entry : 40)

Baby in Group: Italian Greyhound
Oakway Flame Ov Gold (Jill Marks)
Minor in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)
Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Australian Silky Terrier
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
R/UP BOB, Best Dog & Minor of Breed: Quinvale Champagne Cocktail (Debbie Jacques/ B Burrows)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Morganlea Rainmaker (D Dickson)
R/UP BOB, Best Bitch & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Morganlea Violets in Spring (D Dickson)
Baby of Breed: Elfking Naughty But Sweet (D M Dickson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Oakway Flame Ov Gold (Jill Marks)

Japanese Chin
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Gr Ch/ CIB Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)
R/UP BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)  (Group Entry : 28)

Baby in Group: Airedale Terrier
Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)
Minor in Group: Sealyham Terrier
Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Airedale Terrier
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss A Dopking)
Baby of Breed: Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)

American Staffordshire Terrier
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Bull Terrier
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Harbec Part Of The Puzzle (C J Thompson)

Sealyham Terrier
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Anthony Eales (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Brayroan Mischievous Chance (Julie Newbold)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Brayroan Chase N Chance (J Newbold)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch & Open of Breed: Aust Ch Brayroan Chase N Chance (J Newbold)
Best Dog & Puppy (Dog) of Breed: Brayroan Thunder Chaser (J Newbold)
Puppy of Breed: Brayroan Mischievous Chance (Julie Newbold)

Weimaraner
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Gary Heyden (QLD) (Group Entry : 9)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Ainslie Carius (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Cloverdowns Sounds O Australia (AI) (Mr A Ziebell)

Australian Cattle Dog
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Cloverdowns Sounds O Australia (AI) (Mr A Ziebell)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Justpuremac Its A Gobstopper (Mr A Ziebell)

Welsh Corgi (Pembroke)
Reserve Dog & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Runner Up in Group & Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Polishdream Devine Diavel (Andrea Wilkinson)
Minor in Group: Bullmastiff
Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)

Alaskan Malamute
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Iglignaq Master Moosey Max (K Robertson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Best Bitch & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Imagin Tequilia Sunrise (Imp NZ) (A Wilkinson & R Gadsdon)
Baby of Breed: Polishdream Devine Diavel (Andrea Wilkinson)
Puppy of Breed: Polishdream Mi Amore (Andrea Wilkinson)
Intermediate of Breed: Polishdream Valentino Rossi (Andrea Wilkinson)

Bullmastiff
Minor of Breed: Aust Ch Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)

Portuguese Water Dog
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)

Siberian Husky
Baby of Breed: Romeka stand back (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Michelle Hickey (QLD)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Baby in Group: French Bulldog
Abiaan Maverick Boy (AI) (B Mcwatt)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)

Dalmatian
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
R/UP BOB, Res Bitch & Minor of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
Baby of Breed: Abiaan Maverick Boy (AI) (B Mcwatt)
Baby (Bitch) of Breed: Abiaan Cover Girl (AI) (B Mcwatt)

Great Dane
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch OnyxDanes Allshamps N Gossip (AI) (Victoria Lansbury)

Poodle (Toy)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)