Dogs Victoria Conformation Judges Training Program (AM Show) (VIC)

Date of Show : 31-Mar-2019 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Jonathan D F Marshall (VIC)

Open in Show: Golden Retriever
Fernfall Colour My World (Emma Ford)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jonathan D F Marshall (VIC)

Open in Group: Italian Greyhound
Belloiggy Callisto Uno RN ET (Miss F Gilbert)

Havanese
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Auskrest Goldilocks (Ms J L James)
R/UP BOB & Res Dog: Auskrest Robinhood (Ms J L James)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: Belloiggy Callisto Uno RN ET (Miss F Gilbert)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Fiona Mcbride (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: West Highland White Terrier
Arberth Genie In A Bottle (Mrs Elizabeth Boyle)
Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Arberth Will I Am Wallace (Mrs E Boyle)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Brookstreet Speechless (AI) (Miss Suzanne M Raven & Mr S Wilkes)

West Highland White Terrier
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Arberth Genie In A Bottle (Mrs Elizabeth Boyle)
R/UP BOB and Best Dog: Arberth Will I Am Wallace (Mrs E Boyle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Lassam (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Fernfall Colour My World (Emma Ford)
Puppy in Group: English Setter
Orwin Prince Of Polaris (E Reid)
Champion Class in Group: Italian Spinone
Aust Ch Craigsraven Niccolo (AI) (Imp NZ) (Mrs S F North)

English Setter
R/UP BOB, Res Dog & Puppy of Breed: Orwin Prince Of Polaris (E Reid)

Golden Retriever
BOB, Best Dog & Open of Breed: Fernfall Colour My World (Emma Ford)
Baby (Bitch) of Breed: Chaleur Wanderlust (AI) (Emma Ford)

Irish Setter
Baby of Breed: Eirean Waiting For Me (AI) (Mrs D Anderson)
Baby (Dog) of Breed: Eirean Into My Arms (AI) (Mrs D Anderson)

Italian Spinone
R/UP BOB & Res Dog: Aust Ch Wildequest Liberata Ricco (Norma Dobbs)
Champion Class of Breed: Aust Ch Craigsraven Niccolo (AI) (Imp NZ) (Mrs S F North)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Craig Reid (VIC)

Intermediate in Group: Whippet
Terraway Fire And Reign (Michelle Williams)

Afghan Hound
Baby of Breed: Qashmir Va Va Voom (AI) (Ms A Jones & Ms T Frith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Westpriors Pixie Harp (Grace Liddell)

Whippet
Baby of Breed: Whippawill Basil Coco (Susan Bryant)
Intermediate of Breed: Terraway Fire And Reign (Michelle Williams)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katherine Wishart (VIC)

Runner Up in Group: White Swiss Shepherd Dog
Ublong Jacinta (Haoke Lou)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Caleebra Fearless Hero (AI) (Shareen Chouffot)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)

Bearded Collie
Baby of Breed: Edinglen Top Hat And Tails (Michele Lincoln & Joy Dubberley)
Champion Class of Breed: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)

Finnish Lapphund
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Caleebra Fearless Hero (AI) (Shareen Chouffot)

German Shepherd Dog
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Ubiqque Faith (Mrs J Eaton & Mrs K Stone)

Swedish Vallhund
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Icanhaz The Apparent Magnitude (Mrs J Eaton and Mrs A Proudfoot)
Champion Class of Breed: Aust Ch Osuno Outback Alice At Ubiqque (imp NZ) (Mrs Jen Eaton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Ublong Jacinta (Haoke Lou)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Pauline F Barclay (VIC)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Rottweiler
Eclipsen Black Magic Woman (AI) (J L & S P Bristow)

Akita (Japanese)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Primalspipit Go H Yiyi Lou (Haoke Lou)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Res Bitch & Intermediate of Breed: Darkcrush Even Flow (Sheridan Holmes)

Newfoundland
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)

Rottweiler
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Eclipsen Black Magic Woman (AI) (J L & S P Bristow)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss T Coyle (VIC)

Dalmatian
Baby of Breed: Paceaway Pendragon (Carol Brady)