Canine Stewards Association of WA (PM - Show 4) (WA)

Date of Show : 17-Jul-2022 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Linda Taylor (WA)   (Total Entry : 217)

Best in Show & Intermediate in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Ndolge Grand Designs (AI) (Mrs Julie & Miss Karen Hiscott)
Minor in Show: Poodle (Miniature)
Pudelian Focus On Me (Mrs A E M Howell)
Junior in Show: Siberian Husky
Aust Ch Canyonlands Made From Legends (Miss C Primrose)
State Bred in Show: French Bulldog
Aust Ch Britbull time turner (K & S Winter)
Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs S Einam)
Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Dare To Chase (Kim Wilson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Runner Up Neuter in Show: Field Spaniel
Aust & Neut Ch Dawnus In A League Of Bear Own RN ET CA SWN (Marleen Boom)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Dr Ambre Smith (WA)  (Group Entry : 44)

Junior in Group: Havanese
Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)

Havanese
Junior of Breed: Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elizabeth Findlater (WA)  (Group Entry : 29)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bullitproof Heavy Metal (Mrs Christine Allen)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Glenbogle Taylor Made To Order TD (Susan Taylor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Boldhart Poetry In Motion (J & N Lazzo/ A Baxter)

Border Terrier
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenbogle Taylor Made To Order TD (Susan Taylor)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullitproof The Undertaker (Mrs C & Mr M Allen)
Baby of Breed: Bullitproof Heavy Metal (Mrs Christine Allen)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boldhart Poetry In Motion (J & N Lazzo/ A Baxter)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Linda Taylor (WA)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Dare To Chase (Kim Wilson)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Ndolge Grand Designs (AI) (Mrs Julie & Miss Karen Hiscott)
Junior in Group: Labrador Retriever
Caranthar Storm The Castle (Mrs L & Miss C Foster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust & Neut Ch Dawnus In A League Of Bear Own RN ET CA SWN (Marleen Boom)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)

English Springer Spaniel
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Cardhu Dare To Chase (Kim Wilson)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Briabrae Moon Over Alderaan (Gemma Wilson)
Baby of Breed: Ndolge Grand Designs (AI) (Mrs Julie & Miss Karen Hiscott)

Field Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dawnus In A League Of Bear Own RN ET CA SWN (Marleen Boom)

Labrador Retriever
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Caranthar Storm The Castle (Mrs L & Miss C Foster)
R/UP BOB, Res Bitch & Minor of Breed: Blackboy Caramel Crumble (Mrs L & Miss C Foster)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lynn Spargo (WA) (Group Entry : 14)

Baby in Group: Greyhound
Kanati Storm Magic (Ms Justine Boreham)
Junior in Group: Whippet
Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Aninbrae Struts Like A Boss JC (Anna Ferguson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Calahorra River Tigris (Mrs Anna Ferguson)

Greyhound
Baby of Breed: Kanati Storm Magic (Ms Justine Boreham)

Whippet
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Aninbrae Struts Like A Boss JC (Anna Ferguson)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Calahorra River Tigris (Mrs Anna Ferguson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : MS Cindy Didsman (WA)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs S Einam)
Baby in Group: Australian Shepherd
Hotnote Why DoFools Fall InLuv (Leanne Irvine)
State Bred in Group: Border Collie
Dayre Empyre Of The Dragon (Ms D P Rose)
Open in Group: Border Collie
Tri Ch (TS) (T) TS Gr Ch Dayre Chyme Of The Dragon RE CD (Ms D P Rose)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
TS Gr/ Tri Ch (N) (TS) (T) Syryne Heart of the Dragon PT RN CCD (Ms C A Freele)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Glenbala Edgy Designer Label (I Heard/ K Pearce/G & K Gregory)

Australian Kelpie
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Res Bitch & Minor of Breed: Sandsprite Blossom Beach (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Hotnote Why DoFools Fall InLuv (Leanne Irvine)

Border Collie
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Tri Ch (TS) (T) TS Gr Ch Dayre Chyme Of The Dragon RE CD (Ms D P Rose)
R/UP BOB, Res Bitch & Aust Bred of Breed: Tri Ch (A) (T) TS Gr Ch Syryne Spiryt Of The Dragon CD RM RAE PT (Ms D P Rose)
Reserve Dog & State Bred of Breed: Dayre Empyre Of The Dragon (Ms D P Rose)
Neuter BOB, Neuter Dog & Open Neuter of Breed: TS Gr/ Tri Ch (N) (TS) (T) Syryne Heart of the Dragon PT RN CCD (Ms C A Freele)

Collie (Rough)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Arranbrae Dusk Till Dawn (Gary Credaro)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Glenbala Edgy Designer Label (I Heard/ K Pearce/G & K Gregory)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Sarasota Notting Hill (Pamela Rickard / Peter Gill)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Catherine Murphy (WA)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Canyonlands Made From Legends (Miss C Primrose)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Schnauzinnís Agent of Mercy (Imp NZ) (Shannon Dooley)

Siberian Husky
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Canyonlands Made From Legends (Miss C Primrose)
Neuter BOB, Neuter Dog & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Olivia Nankivell (WA)  (Group Entry : 43)

Best in Group & State Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Britbull time turner (K & S Winter)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Pudelian Focus On Me (Mrs A E M Howell)
Puppy in Group: Great Dane
TuxDanes Take A Bow (AI) (A & M Furst)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Celticpryde Robert The Bruce (Kelly Hamilton)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar The Look Of Love At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)

British Bulldog
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Celticpryde Robert The Bruce (Kelly Hamilton)

Chow Chow
Baby of Breed: Sherae Red Dragon Dancer (Miss N Rhodes & Sherae Kennels)

French Bulldog
BOB, Best Bitch & State Bred of Breed: Aust Ch Britbull time turner (K & S Winter)

Great Dane
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: TuxDanes Take A Bow (AI) (A & M Furst)
R/UP BOB, Best Bitch & Minor of Breed: TuxDanes Leading Lady (AI) (A and M Furst)
Reserve Bitch & State Bred of Breed: TuxDanes Cover Girl (AI) (A & M Furst)

Japanese Spitz
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar The Look Of Love At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Baby of Breed: Tomidachi Diamonds N Pearls (Mrs N Thornett)

Poodle (Miniature)
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Pudelian Focus On Me (Mrs A E M Howell)