Tully & District Show Society (QLD)

Date of Show : 23-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Pamela Brown (QLD)   (Total Entry : 108)

Best in Show & Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
Baby in Show: Rhodesian Ridgeback
Usakose Forged By The Sword (AI) (Mrs S Taylor)
Junior in Show: Great Dane
Bremilie Bottle Fame Brewglory (AI) (Mrs E M Bauer)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Red Ginger (Susan Brazier)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Toberlorne (K & M Munro)
Runner Up in Group: Italian Greyhound
Kosmos Black Tie Affair (Darrin Grimes)
Baby in Group: Italian Greyhound
Galig Midnight Chesa De Medici (Darrin Grimes)
Minor in Group: Italian Greyhound
Galig Blonde Bombshell (Darrin Grimes)
Puppy in Group: Papillon
Karstalee Girls Got Rhythm (Mr S & Mrs K Driemel)
Junior in Group: Pug
Hoomee Worth The Wait (Julie Payne)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes She's Got The Look (Mr S & Mrs K Driemel / Mr B & Ms J Stewart-Cook)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Toberlorne (K & M Munro)
Bitch CC & Open of Breed: Chevalove Secret Affaire (K & M Munro)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kosmos Black Tie Affair (Darrin Grimes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Galig Man Of My Dreams (Darrin Grimes)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Foschiaviola Lilla Portia (Karen Scullen)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Galig Blonde Bombshell (Darrin Grimes)
Baby of Breed: Galig Midnight Chesa De Medici (Darrin Grimes)

Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karstalee Girls Got Rhythm (Mr S & Mrs K Driemel)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodvibes She's Got The Look (Mr S & Mrs K Driemel / Mr B & Ms J Stewart-Cook)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Under Siege (Eva Bauer)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dreamforever Pot O Spice (Mrs E M Bauer)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hoomee Worth The Wait (Julie Payne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 13)

Runner Up in Group & Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dinamyte The Queens Gambit (Mrs J McKay)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Jamaica Soulrebel (Susan Brazier)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Red Ginger (Susan Brazier)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dinamyte The Queens Gambit (Mrs J McKay)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ifdawn Incy Jamaica Soulrebel (Susan Brazier)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Ifdawn Incy Red Ginger (Susan Brazier)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Seaquince Coco Chanel (P & P James)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Townscott Hargert Angus (Pieta James)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
Junior in Group: Pointer
Pinerock Really Truly of Panoply (Imp NZ) (B Sue Barrs)
Open in Group: Wirehaired Slovakian Pointer
Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Macdolly CantLet ThisMomentEnd (Terri Davies)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Macdolly If By Chance (Denise Burke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pinerock Really Truly of Panoply (Imp NZ) (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD) (Group Entry : 7)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Runner Up in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Jomeja Cats Pajamas (AI) (Q Dagan & M Goldberg)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Usakose Forged By The Sword (AI) (Mrs S Taylor)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jomeja Cats Pajamas (AI) (Q Dagan & M Goldberg)
Baby of Breed: Usakose Forged By The Sword (AI) (Mrs S Taylor)
Baby (Bitch) of Breed: Usakose Forged By The Elves (AI) (Mrs S Taylor)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Runner Up in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Loved By a Cowboy (Ms M L Clarke)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Winter Wonderland (Julene Brady)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tropicrain Gypsy Rose (Mrs C T Groundwater)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Tropicrain Supa Nova (Mrs C T Groundwater)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mazarelli Loved By a Cowboy (Ms M L Clarke)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mandene Winter Wonderland (Julene Brady)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 4)

Runner Up in Group: Neapolitan Mastiff
Wilcarook Bernardo (Garry Isakiewicz)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wilcarook Bernardo (Garry Isakiewicz)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 22)

Baby in Group: Schipperke
Sunfire Forge Of Empires (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Nakiventures Ebony At Midnite (Imp NZ) (Mrs J Neasbey)
Junior in Group: Great Dane
Bremilie Bottle Fame Brewglory (AI) (Mrs E M Bauer)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bremilie Bottle Fame Brewglory (AI) (Mrs E M Bauer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Onyxdanes Flynnsfrolickingmuse (AI) (Mrs E M Bauer)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Monterrez Next to Amazing (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Baby of Breed: Sunfire Forge Of Empires (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ayrmann lordov asgard (Mrs J Neasbey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nakiventures Ebony At Midnite (Imp NZ) (Mrs J Neasbey)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Folkvar Calavera (Robyn Kennedy)