Blackbutt Show Society (QLD)
Date of Show : 9-Jul-2022 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Carrie Paine (NSW) (Total Entry : 430)
Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Swedish Vallhund
Aust Ch Trendam Like Toy Soldiers (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Baby in Show: Rottweiler
Ebonhaus Tango In The Night (Ian & Deborah McLean)
Minor in Show: Australian Shepherd
Rozate Souper Duper (Sara Sternberg)
Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Kochak Destined to Be (AI) (M Westbrook / L Arrowsmith / J Audet)
Open in Show: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Runner Up Neuter in Show: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr G B Browne (VIC) (Group Entry : 94)
Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Havanese
Clockwork Juanita (Jenny Phillips)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Shadowvale Bendit Like Beckham (P / C & R Stringfellow)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr & Neut Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Supakadu Lochie (Cheryl Anderson)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Japatina Aint Got Time For Dat (Japatina Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Pomp and Ceremony (AI) (Wilshier/ Morse & Henderson)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Sorisso Penny Lane (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Supakadu Selina Girl (Cheryl Anderson)
Minor (Dog) of Breed: Supakadu Macho Man (Cheryl Anderson)
Puppy of Breed: Wachowa Sorriso Charlene (Mrs Jennifer Watt)
Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Supakadu Lochie (Cheryl Anderson)
Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Havahart Parisian Princess (Lorree Cox)
Baby of Breed: Clockwork Juanita (Jenny Phillips)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverino Poetic Justice (A Anson)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zeigen Quiet Im Speaking (Kim Haddon)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zeigen Secret Agent Tattoo (Kim Haddon)
Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Its Moments Like These (Anyang Pugs)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shadowvale Bendit Like Beckham (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shadowvale Miss Mannequin (P / C & R Stringfellow)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr G B Browne (VIC) (Group Entry : 52)
Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Nudimah Prince of Charm (David Holt & Mary Holt)
Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)
Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bristolian Suberb Bellaire (Stue And Julianne Thomson)
Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lesara Cool Assassin (Ms S L Byrne)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Lesara Doin it in Style (Ms S L Byrne)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Nudimah Prince of Charm (David Holt & Mary Holt)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Atenta Lady of the Lillies (David & Mary Holt)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Nudimah Desiree Diamond (Michelle Oberle)
Puppy of Breed: Charbon Archie Rose (C E & J F Chambers)
Junior of Breed: Charbon Stryking It Lucky (C E & J F Chambers)
Open of Breed: Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tarrafern Queen of Jazz (P & A Tohill)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr G B Browne (VIC) (Group Entry : 73)
Aust Ch Waterboys It’s The Way We Roll (Ms Penni Smith)
Baby in Group: Flat Coated Retriever
Copperkee Fair Dinkum (Debbie & Jamie-Lee Creagh)
Minor in Group: Labrador Retriever
Miandor The Mimic (AI) (Debbie & Jamie-Lee Creagh)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Eraky Kindred Spirit (AI) (C Olive / K & E Charnock)
Junior in Group: Labrador Retriever
Eraky Huckleberry Fynn (AI) (C Olive / K & E Charnock)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Dobro Supernova In The Sky (Mrs C Olive)
Brittany
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Yourockmyworld (Ms M Ward)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Baby of Breed: Copperkee Fair Dinkum (Debbie & Jamie-Lee Creagh)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dobro Supernova In The Sky (Mrs C Olive)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Fernfall Moon Shadow (Mrs C Olive)
Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waterboys It’s The Way We Roll (Ms Penni Smith)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Eraky Huckleberry Fynn (AI) (C Olive / K & E Charnock)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eraky Kindred Spirit (AI) (C Olive / K & E Charnock)
Res Dog CC & Minor of Breed: Miandor The Mimic (AI) (Debbie & Jamie-Lee Creagh)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Dancourt Mystic Jade (Mrs C Olive)
Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch AmiciLeale Sondelli (Maneah Eberbach)
Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii BackOff Boys I Got This (AI) (Lynelle Smith)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW) (Group Entry : 44)
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Wazeer Romeo Weiner (D Rodgers)
Junior in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pressage Moderna (AI) (Joanne Inglis)
Open in Group: Greyhound
Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)
Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Merikaez NotMy Responsibility (Chloe Keast & Alicia Keast)
Beagle
Baby of Breed: Kunanyi Ideal Showman (Rhonda Telfer)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Wazeer Romeo Weiner (D Rodgers)
Baby (Bitch) of Breed: Splendak Melody ofth Myth (B K & Y J Shaw)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)
Foxhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)
Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pressage Moderna (AI) (Joanne Inglis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pressage Sc Out (AI) (Ms J J Inglis)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Pressage Pfizer (AI) (Joanne Inglis)
Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Baby of Breed: Alarves Oh My Darlin (Jenni McKernen)
Whippet
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellarell Black Magic Woman (Narelle O'Neill)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW) (Group Entry : 73)
Aust Ch Trendam Like Toy Soldiers (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Jayblue Country Journey (AI) (Mr A Ziebell)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Izalab Make It Happen (Leigh Hinricks)
Minor in Group: Australian Shepherd
Rozate Souper Duper (Sara Sternberg)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Charmore Hold Me Close (Leigh Hinricks)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jayblue Country Journey (AI) (Mr A Ziebell)
Australian Kelpie
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Winden To The Moon N Back (Miss R A Rose)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rozate Souper Duper (Sara Sternberg)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Justpuremac Blue Pepper (Mr C Webb & Mr A Ziebell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Kerimarlo Silver Aurora (NBT) (Mr A Ziebell)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Celticheart Scathach (Ms Sonia Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Belclaren Timeless At Trumagik (Noel & Maureen Kay)
Dog CC: Khayoz Son Of A Preacher Man (Deborah Duckworth & Kate Valk)
Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfonyx Kausin Kaos (Richard Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Drumarhuis Hidden Agenda (Richard Clarke)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cinderhof Evitaa (Richard Clarke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Alezan Temptation (Richard Clarke)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trendam Like Toy Soldiers (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Osuno The Moss Monster (Imp NZ) (Mrs A J & Miss S J Smith)
Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB & Junior of Breed: Charmore Hold Me Close (Leigh Hinricks)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Charmore Love and Devotion (Leigh Hinricks)
Baby of Breed: Izalab Make It Happen (Leigh Hinricks)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wolfonyx Gizelle (Richard Clarke)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW) (Group Entry : 48)
Ebonhaus Tango In The Night (Ian & Deborah McLean)
Puppy in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Elijah (Keith & Kylie Reid)
Junior in Group: St Bernard
Happyrangers Tori (Stacy Guilfoyle)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Bullmastiff
Baby of Breed: Stennaroo Take Two (Tracy Lamb)
Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordogue Mistee (Keith & Kylie Reid)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bordogue Elijah (Keith & Kylie Reid)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Piper (Keith & Kylie Reid)
Baby of Breed: Nanmas Sweden Brings Harmoni (AI) (Tracy Lamb)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ebonhaus Take It To The Limit (Ian & Deborah McLean)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kauriland All The Right Moves At Brookvale (Imp NZ) (Ian and Deborah McLean)
Baby of Breed: Ebonhaus Tango In The Night (Ian & Deborah McLean)
Baby (Dog) of Breed: Ebonhaus Go Your Own Way (Ian & Deborah McLean)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Happyrangers Tori (Stacy Guilfoyle)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW) (Group Entry : 46)
Aust Ch Paceaway Happy Go Lucky (AI) ET (Ms F Darling)
Runner Up in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak Destined to Be (AI) (M Westbrook / L Arrowsmith / J Audet)
Baby in Group: Boston Terrier
Keljamar sweet abbey gail (Kellie Poole)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Keljamar Shes Flamboyant (Kellie Poole)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)
Boston Terrier
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Keljamar Shes Flamboyant (Kellie Poole)
Baby of Breed: Keljamar sweet abbey gail (Kellie Poole)
British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bullenvy My Sisters Keeper (Kerri Sullivan)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Happy Go Lucky (AI) ET (Ms F Darling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Starzlechien Devinerevelation (AI) (Brie Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Starzlechien LawlessNFlawless (Sara Brown)
Baby of Breed: Starzlechien Sweet As Honey (Sara Brown)
Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kochak Destined to Be (AI) (M Westbrook / L Arrowsmith / J Audet)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kochak Daily Edition (Ai) (Mr B & Mrs J Audet / Mr S & Mrs L Arrowsmith)
Res Bitch CC & Open of Breed: Kochak Diamonds RA Gils BF (AI) (B & J Audet / S & L Arrowsmith)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jenuin When Hell freezes Over (AI) (Miss D Craig / Mrs M Barton / Mrs J Sculac)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)
Poodle (Toy)
Baby of Breed: Ziada Caught with a Party Joker (J Craig)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)