Results for Rising Star of the Year 2019

Samoyed
Aust Ch Airebis My One True Love
(Kellie/ Judy & Graham Hughes)

Results for Rising Star of the Year 2019

Dog Name : Aust Ch Airebis My One True Love
Breed : Samoyed
Owned by : Kellie/ Judy & Graham Hughes
Date of Birth : 18-May-2018 - Eligible for Rising Star Comp up to (and including) 17-Nov-2019
Competition State : VIC

Points tally based on top 40 shows (points value)
National Points : 1278
State Points : 707

Number of Class WinsClass in ShowClass in Group
National Competition (Top 40)1723
State Competition (Top 40)810
Date Show Name Result Points Top 40
(Nat)
Top 40
(State)
1-Jan-2019 Dogs Victoria Library Committee (VIC) Minor Class in Group 20 Y Y
4-Jan-2019 Central Gippsland Kennel Club Inc (VIC) Minor Class in Show 50 Y Y
11-Jan-2019 South Eastern Kennel Club Inc (VIC) Minor Class in Group 20 Y Y
12-Jan-2019 South Eastern Kennel Club Inc (VIC) Minor Class of Breed 5   Y
13-Jan-2019 Bass Valley Kennel Club Inc (VIC) Minor Class in Group 20 Y Y
19-Jan-2019 Lady Bay Kennel Club Inc (PM SHOW) (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
19-Jan-2019 Warrnambool & District Kennel & Obedience Club Inc (AM SHOW) (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
20-Jan-2019 Lady Bay Kennel Club Inc (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
26-Jan-2019 Cranbourne Dog Club Inc (VIC) Minor Class in Group 20 Y Y
27-Jan-2019 Australia Day International Dog Club Inc (VIC) Minor Class of Breed 5   Y
2-Feb-2019 Wollongong & District Kennel Club Inc (AM SHOW) (NSW) Minor Class of Breed 5    
2-Feb-2019 Wollongong & District Kennel Club Inc (PM SHOW) (NSW) Minor Class in Group 20 Y  
3-Feb-2019 Wollongong & District Kennel Club Inc (NSW) Minor Class in Show 50 Y  
9-Feb-2019 Classic Dog Show (VIC) Puppy Class in Group 20 Y Y
10-Feb-2019 Bega Valley Kennel & Obedience Club Inc (NSW) Minor Class in Show 50 Y  
11-Feb-2019 Bega Valley Kennel & Obedience Club Inc (NSW) Minor Class in Group 20 Y  
15-Feb-2019 Sapphire Coast Kennel & Obedience Club Inc (NSW) Minor Class of Breed 5    
16-Feb-2019 Sapphire Coast Kennel & Obedience Club Inc (NSW) Minor Class in Group 20 Y  
17-Feb-2019 Sapphire Coast Kennel & Obedience Club Inc (NSW) Minor Class in Group 20 Y  
22-Feb-2019 Naracoorte Kennel Club Inc (SA) Puppy Class in Group 20 Y  
23-Feb-2019 Naracoorte Kennel Club Inc (AM Show) (SA) Puppy Class in Show 50 Y  
23-Feb-2019 Naracoorte Kennel Club Inc (PM Show) (SA) Puppy Class in Group 20 Y  
24-Feb-2019 Naracoorte Kennel Club Inc (SA) Puppy Class in Group 20 Y  
8-Mar-2019 Tallangatta A & P Society (VIC) Best in Show 62 Y Y
9-Mar-2019 Camperdown & District Kennel Club Inc (PM Show) (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
9-Mar-2019 Mt Elephant & District Kennel Club Inc (AM Show) (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
10-Mar-2019 Noorat & District Kennel Club Inc (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
11-Mar-2019 Warragul & District Kennel & Obedience Club Inc (AM SHOW) (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
11-Mar-2019 Warragul & District Kennel & Obedience Club Inc (PM SHOW) (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
15-Mar-2019 Cohuna & District Kennel Club Inc (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
16-Mar-2019 Cohuna A P & H Society Inc (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
17-Mar-2019 Kerang & District Kennel Club Inc (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
24-Mar-2019 Sovereign City Kennel Club Inc (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
29-Mar-2019 Deniliquin & District Kennel Club (NSW) Puppy Class of Breed 5    
30-Mar-2019 Deniliquin & District Kennel Club (NSW) Puppy Class in Group 20 Y  
31-Mar-2019 Deniliquin & District Kennel Club (NSW) Puppy Class in Group 20 Y  
6-Apr-2019 Bulla Amenities Show (VIC) Puppy Class of Breed 5   Y
13-Apr-2019 Ovens Valley Canine Club Inc (VIC) Puppy Class in Group 20 Y Y
14-Apr-2019 Ovens Valley Canine Club Inc (VIC) Puppy Class in Group 20 Y Y
20-Apr-2019 Mount City & District Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA) Puppy Class in Group 20 Y  
10-May-2019 Bathurst District Kennel Club Inc (NSW) Puppy Class in Group 20 Y  
11-May-2019 Bathurst District Kennel Club Inc (NSW) Puppy Class in Group 20 Y  
17-May-2019 South West Slopes All Breeds Kennel Club (PM) (NSW) Puppy Class in Show 50 Y  
17-May-2019 Temora & District All Breeds Kennel Club (AM) (NSW) Puppy Class in Show 50 Y  
18-May-2019 Temora & District All Breeds Kennel Club (AM) (NSW) Junior Class of Breed 5    
19-May-2019 Temora & District All Breeds Kennel Club (NSW) Junior Class of Breed 5    
24-May-2019 Silver City Kennel Club (AM Show) (NSW) Junior Class in Group 20 Y  
25-May-2019 Silver City Kennel Club (AM Show) (NSW) Junior Class in Group 20 Y  
26-May-2019 Silver City Kennel Club (AM Show) (NSW) Junior Class in Group 20 Y  
26-May-2019 Ladies Kennel Club of Broken Hill (PM Show) (NSW) Junior Class in Group 20    
31-May-2019 Murray Valley Kennel Club (NSW) Australian Bred Class in Group 20    
10-Jun-2019 Victorian Spitz Breeds Club Inc (VIC) Junior Class of Breed 5   Y
22-Jun-2019 Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club Inc (VIC) Junior Class of Breed 5   Y
28-Jun-2019 Riverina District All Breeds Kennel Club (NSW) Junior Class in Group 20    
30-Jun-2019 Riverina District All Breeds Kennel Club (NSW) Junior Class in Group 20    
12-Jul-2019 Dareton Kennel Club Inc (NSW) Junior Class of Breed 5    
13-Jul-2019 Dareton Kennel Club Inc (NSW) Junior Class in Group 10    
20-Jul-2019 Melbourne Dog Club Inc (VIC) Junior Class of Breed 5   Y
26-Jul-2019 Harden Murrumburrah Kennel Club (NSW) Junior Class of Breed 5    
3-Aug-2019 Bendigo Kennel Club Inc (AM SHOW) (VIC) Junior Class of Breed 5   Y
4-Aug-2019 Eaglehawk Kennel Club (VIC) Junior Class in Show 50 Y Y
11-Aug-2019 Mudgee & District Kennel & Obedience Club Inc (NSW) Bred By Exhibitor Class in Show 25 Y  
12-Aug-2019 Tullamore Kennel Club (NSW) Junior Class of Breed 5    
13-Aug-2019 Tullamore Kennel Club (NSW) Junior Class of Breed 5    
14-Aug-2019 Trundle P & A Society (NSW) Junior Class of Breed 5    
17-Aug-2019 Bedgerabong P A & H Association Inc (NSW) Junior Class of Breed 5    
18-Aug-2019 Condobolin & District Kennel Club Inc (NSW) Junior Class in Show 50 Y  
19-Aug-2019 Condobolin & District Kennel Club Inc (NSW) Junior Class in Show 50 Y  
21-Aug-2019 Peak Hill P A & H Association Inc (NSW) Best in Group 26 Y  
24-Aug-2019 Wentworth Show Society Inc (NSW) Junior Class in Show 25 Y  
25-Aug-2019 Wentworth Ladies Kennel Club (NSW) Best in Group 13    
29-Aug-2019 East Gippsland Kennel Club Inc (VIC) Bred By Exhibitor Class in Show 50 Y Y
30-Aug-2019 Bairnsdale & District Kennel Cub Inc (AM Show) (VIC) Junior Class in Show 50 Y Y
30-Aug-2019 East Gippsland Kennel Club Inc (PM Show) (VIC) Bred By Exhibitor Class in Group 20   Y
31-Aug-2019 Bairnsdale & District Kennel Cub Inc (AM Show) (VIC) Junior Class in Group 20   Y
31-Aug-2019 East Gippsland Kennel Club Inc (PM Show) (VIC) Bred By Exhibitor Class in Group 20   Y
7-Sep-2019 Seymour & District Kennel Club Inc (VIC) Junior Class in Show 50 Y Y
11-Oct-2019 Bethungra & Illabo District Kennel Club (NSW) Bred By Exhibitor Class in Group 20    
12-Oct-2019 Illabo Show Society Inc (NSW) Bred By Exhibitor Class of Breed 5    
13-Oct-2019 Bethungra & Illabo District Kennel Club (NSW) Bred By Exhibitor Class in Group 20    
25-Oct-2019 Mount City & District Kennel Club Inc (SA) Junior Class in Group 20    
26-Oct-2019 Mount City & District Kennel Club Inc (PM Show) (SA) Junior Class of Breed 5    
2-Nov-2019 Albury Show Society Inc (NSW) Junior Class in Group 20    
9-Nov-2019 Echuca & District Kennel Club Inc (AM SHOW) (VIC) Junior Class in Show 50 Y Y
9-Nov-2019 Echuca & District Kennel Club Inc (PM SHOW) (VIC) Junior Class in Show 50 Y Y
Pointscore totals based on top 40 shows (points value) 1278 707