Tullamore Kennel Club (NSW)

Date of Show : 13-Aug-2019 (Tuesday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Cousins (QLD)   (Total Entry : 305)

Best in Show & Intermediate in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Runner Up in Show: Shih Tzu
Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Belle of the Ball (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Minor in Show: Bracco Italiano
Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Junior in Show: Havanese
Aust Ch Beljala Bite My Dust (P Williams)
Open in Show: Pomeranian
Aust Sup Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
Veteran (7 Years and Over) in Show: Border Terrier
Aust Sup Ch Guilcroft Espirit De Corps (Mrs P & G Harding)
Runner Up Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven)

Baby SweepStakes - 1st Place: Yorkshire Terrier
Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Keeshond
Hunkeedori I No Wat I No (Katrina Santas)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Chow Chow
Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bracco Italiano
Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Pug
Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Border Terrier
Aust Sup Ch Guilcroft Espirit De Corps (Mrs P & G Harding)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
Runner Up in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Bite My Dust (P Williams)
Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Bellezza Mediterranea (Yvette Rolfe)
State Bred in Group: Pug
Sebandee Isabella Rossellini (Colin Seymour)
Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Furnlea Pure Proparganda (Mr R & Mrs R Murdoch)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Armorgrif Ethereal Karma (AI) (Ms R & Mr A Morse)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Bite My Dust (P Williams)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adawar Super Special (Gonnylde Kennels)
Baby of Breed: YarraBurra Sunet Sienna (Gonnylde Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Bellezza Mediterranea (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Say U Luvme At Zippos (Yvette Rolfe)
Puppy of Breed: Ferona Destined To Be Famous (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Sebandee Isabella Rossellini (Colin Seymour)
Aust Bred (Dog) of Breed: Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Baby of Breed: Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Baby in Group: Border Terrier
Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang The Greatest Showman (Annabel Wolf)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)
State Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Guilcroft Miss All Spice Emma (Mrs P & G Harding)
Open in Group: Tenterfield Terrier
Skalawag Just Peachy (Mrs D McDonell)
Veteran (7 Years and Over) in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Guilcroft Espirit De Corps (Mrs P & G Harding)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Neut & Flyball Dual Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Tentella Mirramai (Mrs D McDonell)

Border Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Guilcroft Miss All Spice Emma (Mrs P & G Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)
Veteran (7 Years and Over) of Breed: Aust Sup Ch Guilcroft Espirit De Corps (Mrs P & G Harding)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Shortblak Who's That Girl (Marilyn Serbire)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ourgang Rewrite The Stars (Annabel Wolf)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourgang The Greatest Showman (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Neut & Flyball Dual Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Geoffrey & Cheryl Coyte)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Skalawag Oh So Debonair (Mr W Gale)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Skalawag Oh Hello (Mr W Gale)
Baby of Breed: Skalawag Shes Sophie Sunshine (Mrs D McDonell)
Puppy of Breed: Skalawag Black N White Finery (Mrs D McDonell)
Open of Breed: Skalawag Just Peachy (Mrs D McDonell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tentella Mirramai (Mrs D McDonell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)  (Group Entry : 51)

Runner Up in Group & Minor in Group: Bracco Italiano
Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Blacqlabel In A Whispr (AI) (Gillian Holmes)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Open in Group: Cocker Spaniel
Bathgate Deja Blue (Garry Douglas)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Aimee Meagher)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)

Cocker Spaniel
Open of Breed: Bathgate Deja Blue (Garry Douglas)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sapperset Special Operations (L Shirley & S Natoli)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Blacqlabel In A Whispr (AI) (Gillian Holmes)
Bitch CC & Minor of Breed: Blacqlabel Secret Whispr (AI) (Gillian Holmes)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kemsley Wish Upon A Star (S M Natoli / N Collins)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kemsley A Wish Come True (S M Natoli)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kenoz Csar Theodor (AI) (Gonnylde Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Comhluader Sweet Caroline (Mrs S Natoli & Miss N Collins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ornac Words To Play With (Sally Underwood)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cianroninnis Jolly Paws (Sally Underwood)
Junior of Breed: Ornac Giggling Ginger (Sally Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)

Welsh Springer Spaniel
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Aimee Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD) (Group Entry : 22)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Greyhound
Xilone Inspiration (Xilone kennels)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Psovaya Bewitched (K A Olsson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Res Dog CC & Minor of Breed: Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Psovaya Bewitched (K A Olsson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Splendak Timely Encore (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Xilone Inspiration (Xilone kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Belle of the Ball (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Bluegables Th Darke Side (T Walters)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Ferona Tru Blu Aussie (Yvette Rolfe)
Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Tru Blu Aussie (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ferona Lonesome Cowgirl (S & A Curran)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)

Border Collie
Puppy of Breed: Langtry TRose Show Girl (Susan Morris)
Junior of Breed: Karinyacrest Rocka Baby Rebel (Mrs C A Domsalla)
State Bred of Breed: Langtry Money Strapped Forcash (Susan F Morris)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bluegables Th Darke Side (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bojojamile Brighton Rock (Mr R H & Mrs V J Hutton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Baby of Breed: Bojojamile Belle of the Ball (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Baby (Dog) of Breed: Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Intermediate of Breed: Bojojamile Burgundy Rose (Mr R H & Mrs V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 42)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)
Minor in Group: Shiba Inu
Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
Puppy in Group: Dobermann
Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)
Runner Up Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar Betty Boop (Lyne Browning)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airebis the Power of Attraction (Judy / Kellie & Graham Hughes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kimskova Arctic Frosty (Alan & Helen Paxton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Kortmar Betty Boop (Lyne Browning)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Minor of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Baby in Group: French Bulldog
Ikonic A Million Dreams (Mr D & Mrs C Beacock)
Minor in Group: British Bulldog
Zerachiel Charleys Angels (Nicole Zealley)
Puppy in Group: Chow Chow
Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)
Open in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Boston Terrier
Baby of Breed: Saihabostons A Kings Ransom (R Kirby & L Love)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zerachiel Charleys Angels (Nicole Zealley)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Minor (Dog) of Breed: Zerachiel Playin With Dreams (Nicole Zealley)
Puppy of Breed: Zerachiel Chasing Rainbows (Nicole Zealley)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

French Bulldog
Baby of Breed: Ikonic A Million Dreams (Mr D & Mrs C Beacock)
Baby (Bitch) of Breed: Ikonic Rewrite The Stars (Mr D & Mrs C Beacock)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Satin N Lace (Yvette Rolfe)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Baby of Breed: Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Best In Glass (Katrina Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori I No Wat I No (Katrina Santas)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Shar Pei
Baby of Breed: Sweetiepei No Filter Needed (AI) (Ms K Dack)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)