Tullamore Kennel Club (NSW)

Date of Show : 12-Aug-2019 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sharron Taylor (QLD)   (Total Entry : 302)

Best in Show & Intermediate in Show: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Show & Junior in Show: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Baby in Show: Border Terrier
Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)
Puppy in Show: Chow Chow
Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
Aust Bred in Show: Border Collie
Aust Ch Nahrof Knock On ET (L Somers & E Badior)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)

Baby SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Hunkeedori I No Wat I No (Katrina Santas)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Yorkshire Terrier
Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Flat Coated Retriever
Blacqlabel Secret Whispr (AI) (Gillian Holmes)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chow Chow
Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Baby in Group: Yorkshire Terrier
Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)
Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
State Bred in Group: Pug
Sebandee Isabella Rossellini (Colin Seymour)
Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Armorgrif Ethereal Karma (AI) (Ms R & Mr A Morse)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Beljala Bite My Dust (P Williams)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adawar Super Special (Gonnylde Kennels)
Baby of Breed: YarraBurra Sunet Sienna (Gonnylde Kennels)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Bellezza Mediterranea (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Reign Of terror (Y Rolfe)
Puppy of Breed: Ferona Secret Whispers (Yvette Rolfe)
Junior of Breed: Ferona Be Still My Heart (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Sebandee Isabella Rossellini (Colin Seymour)
Puppy of Breed: Sebandee Jabba The Hutt (Colin Seymour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Baby of Breed: Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Baby in Group: Border Terrier
Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)
State Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Guilcroft Miss All Spice Emma (Mrs P & G Harding)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Neut & Flyball Dual Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Border Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Guilcroft Miss All Spice Emma (Mrs P & G Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Shortblak Who's That Girl (Marilyn Serbire)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ourgang Rewrite The Stars (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Neut & Flyball Dual Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Skalawag Oh Wow Redheads Rule (Mr W Gale)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skalawag Oh So Debonair (Mr W Gale)
Minor of Breed: Skalawag Oh Hello (Mr W Gale)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Aust Bred in Group: Gordon Setter
Aust Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Glenbriar Summer Haze (G C Douglas)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Bathgate Buckle Up Baby (Garry Douglas)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Kenoz Csar Theodor (AI) (Gonnylde Kennels)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)
Open in Group: Cocker Spaniel
Bathgate Deja Blue (Garry Douglas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Aimee Meagher)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bathgate Summer Time (Garry Douglas)
Baby of Breed: Glenbriar Summer Haze (G C Douglas)
Minor of Breed: Bathgate Buckle Up Baby (Garry Douglas)
Open of Breed: Bathgate Deja Blue (Garry Douglas)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sapperset Special Operations (L Shirley & S Natoli)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blacqlabel Secret Whispr (AI) (Gillian Holmes)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Blacqlabel In A Whispr (AI) (Gillian Holmes)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kemsley A Wish Come True (S M Natoli)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kemsley Wish Upon A Star (S M Natoli / N Collins)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kenoz Csar Theodor (AI) (Gonnylde Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)

Irish Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cianroninnis Jolly Paws (Sally Underwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ornac Words To Play With (Sally Underwood)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ornac Giggling Ginger (Sally Underwood)
Puppy of Breed: Comhluader Sweet Caroline (Mrs S Natoli & Miss N Collins)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)

Welsh Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Aimee Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 18)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
Runner Up in Group: Borzoi
Aust Ch Psovaya Bewitched (K A Olsson)
Minor in Group: Afghan Hound
Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Splendak Timely Encore (B K & Y J Shaw)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Res Dog CC & Minor of Breed: Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Psovaya Bewitched (K A Olsson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Splendak Timely Encore (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)
Minor of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Knock On ET (L Somers & E Badior)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Belle of the Ball (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Ferona Tru Blu Aussie (Yvette Rolfe)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Tru Blu Aussie (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ferona Lonesome Cowgirl (S & A Curran)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nahrof Knock On ET (L Somers & E Badior)
Puppy of Breed: Langtry TRose Encore (Susan Morris)
Junior of Breed: Langtry Money Girlsbestfriend (Susan Morris)
Junior (Dog) of Breed: Karinyacrest Rocka Baby Rebel (Mrs C A Domsalla)
State Bred of Breed: Langtry Money Strapped Forcash (Susan F Morris)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bluegables Heavens Secret (T Walters)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Bojojamile Burgundy Rose (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Baby of Breed: Bojojamile Belle of the Ball (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Baby (Dog) of Breed: Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Junior (Bitch) of Breed: Bojojamile Brighton Rock (Mr R H & Mrs V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)
Minor in Group: Shiba Inu
Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
Puppy in Group: Dobermann
Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airebis the Power of Attraction (Judy / Kellie & Graham Hughes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kimskova Arctic Frosty (Alan & Helen Paxton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Kortmar Betty Boop (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Runner Up in Group & Open in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Belzbentley Welcome to Bedrock (Rebecca Bentley)
Baby in Group: Keeshond
Hunkeedori I No Wat I No (Katrina Santas)
Puppy in Group: Chow Chow
Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Gr Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Zerachiel Playin With Dreams (Nicole Zealley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Zerachiel Chasing Rainbows (Nicole Zealley)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
Junior of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

French Bulldog
Baby of Breed: Ikonic Rewrite The Stars (Mr D & Mrs C Beacock)
Baby (Dog) of Breed: Ikonic A Million Dreams (Mr D & Mrs C Beacock)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Satin N Lace (Yvette Rolfe)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Welcome to Bedrock (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Baby of Breed: Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Best In Glass (Katrina Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori I No Wat I No (Katrina Santas)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)

Shar Pei
Baby of Breed: Sweetiepei No Filter Needed (AI) (Ms K Dack)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)