Geraldton & Districts Kennel Club Inc (WA)
Date of Show : 16-May-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Rena Henderson (QLD)
Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Samoyed
Aust Ch Lealsam Take On The World (Imp NZ) (Mrs Judy Russell)
Baby in Show: Golden Retriever
Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)
Minor in Show: Shetland Sheepdog
Lurikeen You Belong To Me (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Puppy in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Arranbrae Dressed To Impress (Sue And Tony Mallia)
Junior in Show: French Bulldog
Sylvenus Legally Blonde (G & Mrs O Meyer)
Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Firezan Wild Bill (Ms J Purss & Mr D Bowe)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)
Aust Ch Trescaval Apres Midnite (M J & J Logan)
Runner Up in Group: Pug
Nulkaba Lord George Murray (Mr J Flahive & Ms R Green)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Daventri Hot In The City (MJ & Julia Logan)
Minor in Group: Pug
Gailyn Against All Odds (AI) (J Flahive & R Green)
Puppy in Group: Pekingese
Aristic Knight Rider (Aristic Kennels)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Aventura Addicted To Black (Aventura Kennels)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Do Good Donna (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trescaval Apres Midnite (M J & J Logan)
Baby of Breed: Daventri Hot In The City (MJ & Julia Logan)
Minor of Breed: Trescaval Xtreme Passion (M J & Julia Logan)
Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shellbears Flavoursome (R S & S M Shellback)
Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Phytia Foxy Rheta (Phyllis Andri)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Anjophy Lucky Strike (Mrs P Andri)
Minor of Breed: Phytia Cullen On Wood (P Andri & Ms S A Mason)
Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aristic Knight Rider (Aristic Kennels)
Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aventura Tabula Rasa (Aventura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aventura Addicted To Black (Aventura Kennels)
Baby of Breed: Aventura Once In A Blue Moon (Aventura Kennels)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Nulkaba Lord George Murray (Mr J Flahive & Ms R Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Saving Grace (Deborah & Darryl Barker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Gailyn Against All Odds (AI) (J Flahive & R Green)
Res Bitch CC: Kangala Nice as Pie (J Flahive & R Green)
Puppy of Breed: Gailyn One Last Time (AI) (Joanne Watts)
State Bred of Breed: Kwantoi Bright Diamond (Joanne Watts)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Do Good Donna (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)
Aust Ch Firezan Wild Bill (Ms J Purss & Mr D Bowe)
Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust & Am Ch Moorgreen's Music Man (Imp USA) (S L Baile / R Palmer)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Second Edition (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Barely Legal (Mr S V & Mrs M Green)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Castlebar House Of Cards (R Bawden)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Iroq Second Edition (Mr S V & Mrs M Green)
Dog CC & Puppy of Breed: Iroq Barely Legal (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Iroq Cutting Edge (Mr S V & Mrs M Green)
Baby (Bitch) of Breed: Iroq Indecent Proposal (Mr S V & Mrs M Green)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Moorgreen's Music Man (Imp USA) (S L Baile / R Palmer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Towsytyke Sunna Juan Pelota (Mrs S L Baile)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Towsytyke One Ova Thline (Mrs S L Baile)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Firezan Wild Bill (Ms J Purss & Mr D Bowe)
Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Waiseley Autumn Fire (D Bowe and J Purss)
Staffordshire Bull Terrier
Junior of Breed: Castlebar House Of Cards (R Bawden)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)
Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Princess Sparkles (Anne Whitehead)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Prince Sparkles (Anne Whitehead)
German Shorthaired Pointer
Minor of Breed: Wahrelegende Princess Sparkles (Anne Whitehead)
Puppy of Breed: Wahrelegende Prince Sparkles (Anne Whitehead)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
Baby of Breed: Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)
Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Whippet
Kanibaru Flash Point (Warren Thomas)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Umkimzulu Dark Wings Dark Words (Ms S Baker & Mrs J Carr)
Puppy in Group: Whippet
Whipsikal Dressdn Louis Vuitton (Miss K Bell)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Huntingridge Kiss From A Rose (AI) (A Gardner / D Brennan)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Huntingridge Earth Wind N Fire (A Gardner / D Brennan)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Debrak On The Road To Nowhere (AI) (Mrs E M Jackson)
Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sligrachan James Kirk (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sligrachan Beautys Black Pearl (Sligrachan Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bayhound Walk This Line (Sligrachan Kennels)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stardayne Queen of Scotts (Trudie Campbell)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Huntingridge Kiss From A Rose (AI) (A Gardner / D Brennan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Umkimzulu Dark Wings Dark Words (Ms S Baker & Mrs J Carr)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Huntingridge Earth Wind N Fire (A Gardner / D Brennan)
Whippet
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Kanibaru Flash Point (Warren Thomas)
Puppy of Breed: Whipsikal Dressdn Louis Vuitton (Miss K Bell)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Rena Henderson (QLD)
Aust Ch Arranbrae Dressed To Impress (Sue And Tony Mallia)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen You Belong To Me (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen Girl On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen Norti Little Secret (Miss A Stanton)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Lurikeen Turn Up Th Heat (Miss Ashlea Stanton)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Borderton Man In Blue (Borderton Kennels)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arranbrae Dressed To Impress (Sue And Tony Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Youanmi Proceed With Caution (Mrs S A Wildman)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen Norti Little Secret (Miss A Stanton)
Minor of Breed: Lurikeen You Belong To Me (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Intermediate of Breed: Lurikeen Girl On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Open of Breed: Aust Sup Ch Lurikeen Turn Up Th Heat (Miss Ashlea Stanton)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Rena Henderson (QLD)
Aust Sup Ch Vansitar Miss Saigon (The Late VP Brennan and Vansitar Dobermanns)
Minor in Group: Dobermann
Valkyrian Alpha Creek (VALKYRIAN DOBERMANNS)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe hotter than hell (Imp NZ) (J de Reeper)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Kimskaya Push My Buttons (Mrs Judy Russell)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Lealsam Take On The World (Imp NZ) (Mrs Judy Russell)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koolrunnings Hugs N Kisses (R & D Wells / J Grieve & C Loft)
Puppy of Breed: Icepure Enchanted Princess (Narelle Adams)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Miss Saigon (The Late VP Brennan and Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Res Dog CC & Minor of Breed: Valkyrian Alpha Creek (VALKYRIAN DOBERMANNS)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Vansitar Tigers Dark Aurora (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermanns)
Baby of Breed: Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)
Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Puppy of Breed: Aust Ch Copperdobe hotter than hell (Imp NZ) (J de Reeper)
Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lealsam Take On The World (Imp NZ) (Mrs Judy Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimskaya Push My Buttons (Mrs Judy Russell)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea My Captain My Cool (AI) (Kylene Micke & K O'Riley)
Aust Bred of Breed: Samooka My Captains Voyage (Kylene Micke)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Rena Henderson (QLD)
Sylvenus Legally Blonde (G & Mrs O Meyer)
State Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Slyvenus Whats Not To Like (G & Mrs O Meyer)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greybull Why (G & Mrs O Meyer)
French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Slyvenus Whats Not To Like (G & Mrs O Meyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sylvenus Legally Blonde (G & Mrs O Meyer)
Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland & Ms K Santas)