Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 28-May-2017 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Delia Wells (WA)

Baby in Show: Dobermann
Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Junior in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Fylmylifeaxsollonte (Mrs M Holland & Ms K Santas)
Intermediate in Show: Siberian Husky
Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Chinese Crested Dog
Aust & Neut Ch Chinaroad San Juan (Mrs F J Riley)
Runner Up Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Ashlea Stanton (WA)

Best in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aristic Special Edition (Aristic Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Havanese
Hekarwe Name Of The Game (R S & S M Shellback)
Baby in Group: Pug
Aust Ch Toorork No Joking (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch: Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust & Neut Ch Chinaroad San Juan (Mrs F J Riley)

Chinese Crested Dog
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch: Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chinaroad San Juan (Mrs F J Riley)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)

Havanese
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Hekarwe Name Of The Game (R S & S M Shellback)

Pomeranian
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aristic Special Edition (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Baby of Breed: Aust Ch Toorork No Joking (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Tyrone Cannon (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Elisabth of Skywalkeramstaf (Imp SERBIA) (Mr S V & Mrs M Green)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Junior in Group: Scottish Terrier
Juscot Major Look Twice (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Second Edition (Mr S V & Mrs M Green)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Gladiator of Long Step (Imp SERBIA) (Mr S V & Mrs M Green)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Elisabth of Skywalkeramstaf (Imp SERBIA) (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: Iroq Gladiator of Long Step (Imp SERBIA) (Mr S V & Mrs M Green)
Reserve Dog & State Bred of Breed: Iroq Pure Steel (Mr S V & Mrs M Green)
Reserve Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Second Edition (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Baby (Bitch) of Breed: Iroq Cause For Concern (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Junior of Breed: Aust Ch Iroq Show Girl (Mr S V & Mrs M Green)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Iroq Steel City (Mr S V & Mrs M Green)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Scottish Terrier
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Juscot Major Look Twice (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Shamil Kurmaev (WA)

Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

German Shorthaired Pointer
Best Bitch & Minor of Breed: Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Delia Wells (WA)

Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Kalypsy Perfect Storm (A Gardner)
Intermediate in Group: Whippet
Allgard Just An Angel (Mrs S Hantzis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)
Baby of Breed: Kalypsy Perfect Storm (A Gardner)

Whippet
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Allgard Just An Angel (Mrs S Hantzis)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Linda Taylor (WA)

Best in Group & Open in Group: Bouvier des Flandres
Bearpark Selebrate Vincent (Imp NZ) (Karyn Garrity & Janet Wade)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Moves Like Jagger (Mrs Dee Marchesi / Mr C & Mrs J Fynmore)

Bearded Collie
BOB, Best Dog & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Helena Innes)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Moves Like Jagger (Mrs Dee Marchesi / Mr C & Mrs J Fynmore)

Border Collie
R/UP BOB, Res Bitch & Minor of Breed: Aust Ch Syryne Spiryt Of The Dragon (Ms D P Rose & Ms S Fossey)
State Bred of Breed: Sherlot drop it like its hot (Mr P Shurmer)

Bouvier des Flandres
BOB, Best Dog & Open of Breed: Bearpark Selebrate Vincent (Imp NZ) (Karyn Garrity & Janet Wade)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Kalora Quantum Star (AI) (J A & J L Spargo)
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Gr Ch Cardiwest Humdinger (J A & J L Spargo)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Kardibroke Sweet Memories (J A & J L Spargo)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Ellen Mooney (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Baby in Group: Dobermann
Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Junior in Group: Dobermann
Valkyrian Dellas Creek (Valkyrian Dobermanns)
State Bred in Group: Alaskan Malamute
Ilaaluq Tukim Kita (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)

Alaskan Malamute
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Ilaaluq Tukim Illari (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)
R/UP BOB, Best Bitch & State Bred of Breed: Ilaaluq Tukim Kita (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)

Dobermann
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Valkyrian Dellas Creek (Valkyrian Dobermanns)
Baby of Breed: Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
BOB, Best Bitch & State Bred of Breed: Aust Ch Bavedechien Independence Dream (AI) (Tabatha Holmes)

Portuguese Water Dog
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme (Megan Kelly)

Rottweiler
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Zennhaus Elke (Sharon Gossage)

Siberian Husky
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Jenn Lawrence (WA)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Chow Chow
Sherae Black Satin Rose (AI) (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky It Just Got Messi (Mrs S J Plackett / J & S Griffiths)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Fylmylifeaxsollonte (Mrs M Holland & Ms K Santas)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)

British Bulldog
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust ch Mattbridge It's Miller Time (Imp NZ) (Jaime White)

Chow Chow
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Sherae Black Satin Rose (AI) (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)

German Spitz (Mittel)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Mediaevalage Nova Prime (Miss N Rhodes)
Baby of Breed: Madalkarang Astrange Darkness (Miss N Rhodes)

Japanese Spitz
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)

Keeshond
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Fylmylifeaxsollonte (Mrs M Holland & Ms K Santas)

Shih Tzu
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Aust Ch Placky It Just Got Messi (Mrs S J Plackett / J & S Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)