Canine Expo (Show 1) (NT)

Date of Show : 3-Aug-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jane Armatys (QLD)

Best in Show & Intermediate in Show: Basenji
Aust Ch Tamsala Chevy Chevelle (AI) (Heather A Budd)
Runner Up in Show & Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Baby in Show: Australian Terrier
Tagetarl Aussie Primfaya (J & C Beckett)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Occuli Night Whisper (Janna G Wayenberg)
Junior in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
State Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)
Aust Bred in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Idoleyes (J S & C M Beckett)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)
Runner Up Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Cheekychi Naughty Nessie (T Wright & D Ikin)
Baby in Group: Russian Toy (Long Haired)
Hevnlee California Dreamin (Christa Guntendorfer)
Minor in Group: Pug
Quom Mr Goldfinger (C Savy)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)
State Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Alemarlodge Knave O Diamonds (M & A Capell)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kqrac Reverence (AI) (V R McLaughlin)
Open in Group: Pug
Aust Ch Quom Presents Mighty Manfred (C Savy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kqrac Reverence (AI) (V R McLaughlin)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cheekychi Naughty Nessie (T Wright & D Ikin)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alemarlodge Royal Duchess (M & A Capell)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Alemarlodge Knave O Diamonds (M & A Capell)
Res Dog CC & Junior of Breed: Alemarlodge Jack O Hearts (M & A Capell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alemarlodge Strutin My Stuff (M & A Capell)
Baby of Breed: Alemarlodge The Power Of One (M Capell)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quom Presents Mighty Manfred (C Savy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Kabova Midnight Oil (C Savy)
Minor of Breed: Quom Mr Goldfinger (C Savy)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Navigator Beetlegeise (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Moya Radost Yucca (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Luxurytoypaw Quiarah (Christa Guntendorfer)
Baby of Breed: Hevnlee California Dreamin (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Luxurytoypaw Pandora (Christa Guntendorfer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)

Best in Group & Open in Group: Australian Terrier
Aust/Int/N/DK/FIN & SE Ch Jaskarin Rise Like A Phoenix (Imp SWE) (J S & C M Beckett)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)
Baby in Group: Australian Terrier
Tagetarl Aussie Primfaya (J & C Beckett)
Puppy in Group: Australian Terrier
Tagetarl Aussie Kisses Of Fire (J & C Beckett)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Maolmhin Azerbaijan (Sandy Irlam & Diane Cuthbert)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Int/N/DK/FIN & SE Ch Jaskarin Rise Like A Phoenix (Imp SWE) (J S & C M Beckett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tagetarl Aussie Kisses Of Fire (J & C Beckett)
Baby of Breed: Tagetarl Aussie Primfaya (J & C Beckett)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maolmhin Azerbaijan (Sandy Irlam & Diane Cuthbert)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Occuli Night Whisper (Janna G Wayenberg)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Rheged Ceridwyn Ferch Addiena (Nicola & Peter Jones)
Aust Bred in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Greywei Kiwi in a Stetson (Greywei Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belcroft Business As Usual (D & M Bellamy)
Puppy of Breed: Occuli Night Whisper (Janna G Wayenberg)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozdezign One Love (Judith West)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: (T) Ch Killara Double the Money (P & D Howard)
Dog CC & Puppy of Breed: Killarra All Star Band (Peter & Dawn Howard)
Res Bitch CC & Open of Breed: (T) Ch Killara Splash the Cash RN TSDX (P & D Howard)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vizslavari Galadriel (Ms D M James & Mr D L Rae)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bromhund Underneath The Radar (Rebecca Williams)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greywei Kiwi in a Stetson (Greywei Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Carnmellis Just Me for Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arithon Eirian CCD RN (Nikki & Peter Jones)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rheged Ceridwyn Ferch Addiena (Nicola & Peter Jones)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Chevy Chevelle (AI) (Heather A Budd)
Runner Up in Group & Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)
Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)
Runner Up Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Chevy Chevelle (AI) (Heather A Budd)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Leanya Let It Rain (Emma Carter)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Catonam Knight Ryder (C Savy / A & C Smith)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) CDX RM (Carol Domsalla)
Runner Up in Group & Junior in Group: Swedish Vallhund
Ausled XS Coati LS (Mrs G Holly)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Tagetarl Take My Breath Away (J & C Beckett)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Tagetarl Perfect Rebuttal (J & C Beckett)
State Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Echomidi Struttin His Stuff GD SD (Tanya Reichstein)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Idoleyes (J S & C M Beckett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)
Runner Up Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Tagetarl Baby Got Blue Genes (Jessica Clarke)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tagetarl Idoleyes (J S & C M Beckett)
Bitch CC & Minor of Breed: Tagetarl Take My Breath Away (J & C Beckett)
Puppy of Breed: Tagetarl Perfect Rebuttal (J & C Beckett)
State Bred of Breed: Aust Ch Echomidi Struttin His Stuff GD SD (Tanya Reichstein)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tagetarl Baby Got Blue Genes (Jessica Clarke)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) CDX RM (Carol Domsalla)
Baby of Breed: Jaylbro Million To One (Nicolle Smith)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dual Ch (T)TS Gr Ch Killara Stasia RA (Peter & Dawn Howard)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ausled XS Coati LS (Mrs G Holly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Sahne Beau Meister (Imp NZ) (S Gibson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Inselstaat Dmitry (AI) (A Brady)
Puppy in Group: Rottweiler
Emzacily Al Rakim (Sarah Gordon)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sahne Beau Meister (Imp NZ) (S Gibson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Inselstaat Dmitry (AI) (A Brady)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Inselstaat Van Ish (AI) (Miss S Gordon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Emzacily Al Rakim (Sarah Gordon)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)

Great Dane
Baby (Dog) of Breed: Eleganser Eternal Eccentric (Meg Gardner)