Canine Expo (Show 2) (NT)

Date of Show : 25-Jun-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Show & Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Dellevie Torontes (N B & S P Jones)
Runner Up in Show & Open in Show: Pug
Aust Ch Quom Mr Goldfinger (C Savy)
Baby in Show: Whippet
Blankenburg Leaning Forward (Geraldine Noonan)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Wytcher B Spellbound (N B & S P Jones)
Aust Bred in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Elfking Naughty But Sweet (Donna Dickson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Gr Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)
Runner Up Neuter in Show: Rottweiler
Vonzennith Bertina (S Gibson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Quom Mr Goldfinger (C Savy)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elfking Naughty But Sweet (Donna Dickson)
Open Neuter in Group: Russian Toy (Long Haired)
Aust & Neut Ch Benboochka Borealisalice (Mrs M A Watt)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Elfking Naughty But Sweet (Donna Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cheekychi Naughty Nessie (T Wright & D Ikin)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Wear Less Is More (L & H Gibson/ S Irlam/M Watt)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quom Mr Goldfinger (C Savy)

Russian Toy (Long Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Benboochka Borealisalice (Mrs M A Watt)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alfashir Yuri Zhivago (Mrs M A Watt)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Puppy in Group: Manchester Terrier
Cathasaigh Uno Im the Shadow (AI) (M James)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Nismo The Lion King (Enid Zaglas)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tagetarl Aussie Harley Quinn (J & C Beckett)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tagetarl Aussie Enter The Dragon (J S & C M Beckett)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nismo The Lion King (Enid Zaglas)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cathasaigh Uno Im the Shadow (AI) (M James)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lilrock Geronimo (R Mara)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Dellevie Torontes (N B & S P Jones)
Runner Up in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Wytcher B Spellbound (N B & S P Jones)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Must Be Cariad (AI) (N B & S P Jones)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Lairebell River Rock Runs (Amalie Anderson)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dellevie Torontes (N B & S P Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wytcher B Spellbound (N B & S P Jones)

German Wirehaired Pointer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Lairebell River Rock Runs (Amalie Anderson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Havanova Red Genes (Karina Middleton & Georgie Sinclair)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mycroft Must Be Cariad (AI) (N B & S P Jones)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Piaffe Fire Dreamtime (S Irlam/ U Greenwood/ M Watt)
Baby in Group: Whippet
Blankenburg Leaning Forward (Geraldine Noonan)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Idylewins Terrific Treacle (Melissa M C Purich)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piaffe Fire Dreamtime (S Irlam/ U Greenwood/ M Watt)
Baby of Breed: Blankenburg Leaning Forward (Geraldine Noonan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Open in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Stumpy Shifting Steel (J & C Beckett)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Ch Clanabby Wind Beneath My Wings (Johanna Vos-Butler)
Baby in Group: Swedish Vallhund
Icanhaz Eclipse for Skyfyre (A Proudfoot)
Junior in Group: Border Collie
Clanabby Take A Chance On Me (Johanna Vos-Butler)
Aust Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Gr Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Gr Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Mirribandi Titus Octavious (Michael Bratchell)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tagetarl Trail Boss (J & C Beckett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tagetarl Atropa Belladonna (J S & C M Beckett)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tagetarl Stumpy Shifting Steel (J & C Beckett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Minersdream Penny (J S & C M Beckett)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Mirribandi Titus Octavious (Michael Bratchell)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clanabby Wind Beneath My Wings (Johanna Vos-Butler)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Clanabby Take A Chance On Me (Johanna Vos-Butler)

Swedish Vallhund
Baby of Breed: Icanhaz Eclipse for Skyfyre (A Proudfoot)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Ayces All Th Stars N The Sky (S Irlam & M Watt)
Baby in Group: Akita (Japanese)
Itabass Turn Up The Music (Liz Denholm)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Emzacily The Names Bond (S Gordon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Vonzennith Bertina (S Gibson)

Akita (Japanese)
Baby of Breed: Itabass Turn Up The Music (Liz Denholm)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ayces All Th Stars N The Sky (S Irlam & M Watt)

Rottweiler
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emzacily The Names Bond (S Gordon)
Res Bitch CC: Emzacily Everyonesravenboucher (Sarah Gordon)
Puppy (Dog) of Breed: Emzacily Explosives Technician (Sarah Gordon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Vonzennith Bertina (S Gibson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Puppy in Group: Peruvian Hairless Dog (Medium)
Aust Ch Xioma Mistral (Donalee Ikin)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Princibull Abbey Rose (Mrs K Dehne)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale A Deal With The Devil (Miss J Clarke & Mrs L Niemann)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Princibull Abbey Rose (Mrs K Dehne)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Xioma Mistral (Donalee Ikin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beadale A Deal With The Devil (Miss J Clarke & Mrs L Niemann)