Hills Kennel Club of WA (WA)

Date of Show : 2-Jul-2022 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Olga Meyer (WA)

Best in Show & Intermediate in Show: Pekingese
Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)
Runner Up in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof The Undertaker (Mrs C & Mr M Allen)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Ochaye Globe Trotter (Tim Thomas & Belinda West)
Junior in Show: Bouvier des Flandres
Estrik Big Bootie Birtha (Mr M & Mrs J Sach / Mr P Kylstra)
Aust Bred in Show: Rottweiler
Aust Ch Jamzaaba VZ Nevermind (Sharon Gossage)
Open in Show: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Runner Up Neuter in Show: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Glenbala Edgy Designer Label (I Heard/ K Pearce/G & K Gregory)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Natasha Ryan (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Karlyermai Nutin Gotta B Rokin (Karlyermai Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Teddie Ansell (Heidi Ansell)

Australian Silky Terrier
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Karlyermai Nutin Gotta B Rokin (Karlyermai Kennels)

Havanese
Best Bitch & Junior of Breed: Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)

Pekingese
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)

Pug
Neuter BOB, Neuter Dog & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Teddie Ansell (Heidi Ansell)

Yorkshire Terrier
Baby of Breed: Yetholme Lunas Dreaming (Mrs J Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Olga Meyer (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof The Undertaker (Mrs C & Mr M Allen)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mirolinda Mr Finnigan (Shirley Friday)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Mirolinda Deep Freeze (AI) (Shirley Friday)
Baby of Breed: Mirolinda Mr Finnigan (Shirley Friday)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullitproof The Undertaker (Mrs C & Mr M Allen)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Reserve Dog & Junior of Breed: Avoncrest Nonconformist (Sandy Graham)
Reserve Bitch & Aust Bred of Breed: Boldhart Armed To Charm (J & N Lazzo/ A Baxter)
Intermediate (Bitch) of Breed: Boldhart Truth About Love (J & N Lazzo/ A Baxter)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Courtney Foster (WA)

Baby in Group: Golden Retriever
Ambermist What About Me (Debra Turner)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Ambermist Tequila Sunrise (Debra Turner)

Curly Coated Retriever
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Curlbrook Dont Stop Me Now (Curlbrook Kennels & N Scholz)

English Springer Spaniel
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Wytcher B Dazzled (C Curtis & D Nicholson)
R/UP BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)

Golden Retriever
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ambermist Tequila Sunrise (Debra Turner)
R/UP BOB, Res Bitch & Puppy of Breed: Brightshaw Star Attraction (Holly Brighton)
Best Dog & Junior of Breed: Conarhu Andante Andante (Karen Lott)
Baby of Breed: Ambermist What About Me (Debra Turner)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lynn Spargo (WA)

Best in Group & Minor in Group: Whippet
Harroway Sublime (Pamela Campbell & Steven Warry)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Beagle
Tonicbay Little Dragon (Mr A J & N Crocker)
Junior in Group: Whippet
Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Aninbrae Struts Like A Boss JC (Anna Ferguson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Calahorra River Tigris (Mrs Anna Ferguson)

Beagle
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Tonicbay Little Dragon (Mr A J & N Crocker)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Ridgepride Malikah Zariah (AI) (Monique Robins)

Whippet
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Harroway Sublime (Pamela Campbell & Steven Warry)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
Open of Breed: Aust Ch Aninbrae Struts Like A Boss JC (Anna Ferguson)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Calahorra River Tigris (Mrs Anna Ferguson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Linda Taylor (WA)

Best in Group & Junior in Group: Bouvier des Flandres
Estrik Big Bootie Birtha (Mr M & Mrs J Sach / Mr P Kylstra)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ochaye Globe Trotter (Tim Thomas & Belinda West)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Glenbala Edgy Designer Label (I Heard/ K Pearce/G & K Gregory)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Puppy of Breed: Ochaye Globe Trotter (Tim Thomas & Belinda West)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Malinworx Dizzy (Sofiana Alford)

Bouvier des Flandres
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Estrik Big Bootie Birtha (Mr M & Mrs J Sach / Mr P Kylstra)

Collie (Rough)
Reserve Dog & Puppy of Breed: Arranbrae Dusk Till Dawn (Gary Credaro)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Glenbala Edgy Designer Label (I Heard/ K Pearce/G & K Gregory)

Maremma Sheepdog
Puppy (Dog) of Breed: Rurel Floki (Dimittee Walker)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Chelsey Primrose (WA)

Best in Group & Junior in Group: St Bernard
Accropolis Dancn WithThe Devil (AI) (Georgia Smith)
Baby in Group: Rottweiler
Gelderland Queensbury Rules (Mrs Carla van Verseveld)
Intermediate in Group: Rottweiler
Jamzaaba vz Opals N Pearls (Sharon Gossage)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Jamzaaba VZ Nevermind (Sharon Gossage)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB & Res Dog: Sennen Catch Em By Surprise (Mr D & Mrs G May)
Baby of Breed: Sennen Extremely Wicked (D J & Mrs G F May)

Cane Corso
R/UP BOB & Res Bitch: Aust Ch Redgladiator Isabella (Belinda Allen)
Baby of Breed: Romacor Lunar Eclipse (Belinda Allen)

Rottweiler
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Jamzaaba vz Opals N Pearls (Sharon Gossage)
Baby of Breed: Gelderland Queensbury Rules (Mrs Carla van Verseveld)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Jamzaaba VZ Nevermind (Sharon Gossage)

St Bernard
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Accropolis Dancn WithThe Devil (AI) (Georgia Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Justine Boreham (WA)

Best in Group & Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)
Runner Up Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Marmol (E Richards)

Chow Chow
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Sherae Dancin Red Fire Dragon (Sherae Knls & Miss N Rhodes)
Baby of Breed: Sherae Black Spirit Dragon (Miss N Rhodes & Sherae Kennels)

Dalmatian
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Dalhayvin Reindeer Games (C Jackson)
R/UP BOB, Best Bitch & State Bred of Breed: Dalhayvin Midnight Melody (AI) (Candice Jackson)

French Bulldog
Reserve Bitch & State Bred of Breed: Aust Ch Britbull time turner (K & S Winter)

Great Dane
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Vandown Frue Valda (M J Wasley)

Japanese Spitz
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Reserve Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar The Look Of Love At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Baby of Breed: Tomidachi Diamonds N Pearls (Mrs N Thornett)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)
R/UP Neuter BOB, Res Neuter Bitch & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Wazzat Marmol (E Richards)