Inverell Kennel & Training Club (NSW)
Date of Show : 21-Oct-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Helen Furber (NSW) (Total Entry : 229)
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Baby in Show: Australian Terrier
Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Gersndach Raphael (N Gilfillan & R Gersbach)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust & Neut Ch Dimadal Kenya Live The Dream CD RAE RM ET (Sandra Schrumpf)
Runner Up Neuter in Show: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Eternally Pickled (Sharon Gilkison)
Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Terrier
Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Spezia The Gambler (Jennifer Robb)
Baby SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Tyrilebee Quay Factor (Casey Morrison)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Saluki
Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dobermann
Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr John Lewington (SA) (Group Entry : 38)
Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob & Lee-Ann Corbett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Seyoso Cassiopeia (D & S Rickard)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Helen Furber (NSW) (Group Entry : 41)
Aust Ch Ouwitllemate Lionheart (Kirsten Gowen)
Baby in Group: Australian Terrier
Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Charbon Duelling Banjos (C E & J F Chambers)
Open in Group: Tenterfield Terrier
Aust Gr Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Eternally Pickled (Sharon Gilkison)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)
American Staffordshire Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)
Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Cliftop Moments O Madness (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Wanora Outback Wart (Kathleen O'Donnell)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cliftop Isle Of Oban (Sharon Gilkison)
Baby of Breed: Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Junior of Breed: Cliftop Blue Times Two (Sharon Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cliftop Eternally Pickled (Sharon Gilkison)
Fox Terrier (Smooth)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Triplefun Axel (C E & J F Chambers)
Glen of Imaal Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Taufield Queen Of Tara (Kathleen O'Donnell)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Lionheart (Kirsten Gowen)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Charbon Duelling Banjos (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nudimah Tiara In Vogue (C E & J F Chambers)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
Aust Bred of Breed: Wandji Star Diamond (C E & J F Chambers)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Helen Furber (NSW) (Group Entry : 29)
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Spezia The Gambler (Jennifer Robb)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Agasvari Born To Be Aussie (AI) (Mrs K Eory)
Junior in Group: Weimaraner
Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ashmere All Too Sweet (Julie Burbridge)
Baby of Breed: Spezia The Gambler (Jennifer Robb)
Baby (Bitch) of Breed: Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Golden Retriever
Res Bitch CC & Junior of Breed: Harvikgold Crystal Clear (AI) RN (D & V Harris)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Agasvari Tristan's Izolda (Kathleen Eory)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Agasvari Born To Be Aussie (AI) (Mrs K Eory)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Spiritrock Dream Run (Jude Tankard)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spiritrock Black Brandee (Jude Tankard/Alesha Jennar)
Baby of Breed: Edensundown Storm (Paulene Andrews)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Helen Furber (NSW) (Group Entry : 51)
Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Gersndach Raphael (N Gilfillan & R Gersbach)
Puppy in Group: Harrier
Balihai Rivette (Mrs J Kirk)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Meydak Tsar Dust (Ruth Heather)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)
Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ceugant Arianas Twilight (T Coop)
Res Dog CC: Casalbeau Coupe Anton (Ms G Barnes)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gersndach Raphael (N Gilfillan & R Gersbach)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Meydak Tsar Dust (Ruth Heather)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Ailchu Ginger Fizz (Ruth Heather)
Harrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Balihai Rivette (Mrs J Kirk)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Ringo (Trish Gonzalez)
Bitch CC & Junior of Breed: Seablueridge Sister Golden Hair (Trish Gonzalez)
Saluki
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyzar Girl On Fire (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr John Lewington (SA) (Group Entry : 23)
Tyrilebee Quay Factor (Casey Morrison)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Kuirau Lion Heart (B & D Tatham)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)
Open in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Tomodachi (Casey Morrison)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tegoura Tomodachi (Casey Morrison)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Balinfern Balintore Abby (Balinfern Collies / Holly Groth)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kuirau Lion Heart (B & D Tatham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Tyrilebee Quay Factor (Casey Morrison)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr John Lewington (SA) (Group Entry : 22)
Southrnwolf Wild Thing (Stuart Presland/ Tracey Parker & Rodney Surawski)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Mikulov This Is Now JC (Richard & Mara Herba)
Intermediate in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Grandogue Red Hot Chili Pepper (Robert & Trudi Bienke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF.S HTM.S JC WWPD WPD (Richard & Mara Herba)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Southrnwolf Wild Thing (Stuart Presland/ Tracey Parker & Rodney Surawski)
Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Vansitar Suspicious Minds (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grandogue Red Hot Chili Pepper (Robert & Trudi Bienke)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Von Zennith Karmen (Ms K E Jehu-Miletic)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Humphery B Bear (Lyne Browning)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mikulov This Is Now JC (Richard & Mara Herba)
Baby of Breed: Bluemooska Red Rocket (Trudi Bienke)
Aust Bred of Breed: Wolfgirl Shesa Beauty (Trudi Bienke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF.S HTM.S JC WWPD WPD (Richard & Mara Herba)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr John Lewington (SA) (Group Entry : 25)
Aust Ch Darellsig I Put A Spell On You (Mrs D A Krueger)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Dimadal Kenya Live The Dream CD RAE RM ET (Sandra Schrumpf)
Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dimadal Kenya Live The Dream CD RAE RM ET (Sandra Schrumpf)
Great Dane
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rebelwood Shades of Grey (Sarah Jones)
Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
R/UP BOB & Bitch CC: Karrikees Zilva Dancing Queen (T Parker)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Darellsig I Put A Spell On You (Mrs D A Krueger)
Baby of Breed: Darellsig By His Grace (Mrs D A Krueger)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Robelletoy Simply Irresistible (Robert Griffith)
Baby of Breed: Robelletoy Simply The Best (Robert Griffith)