Canine Expo (Show 2) (NT)

Date of Show : 30-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Zachary Tan (WA)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Schipperke
Aust Ch Beadale A Deal With The Devil (Miss J Clarke & Mrs L Niemann)
Baby in Show: Whippet
Blankenburg Leaning Forward (Geraldine Noonan)
Puppy in Show: Rottweiler
Emzacily Explosives Technician (Sarah Gordon)
Junior in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)
Aust Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Zachary Tan (WA)

Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Quom Mr Goldfinger (C Savy)
Puppy in Group: Russian Toy (Long Haired)
Luxurytoypaw History (Christa Guntendorfer)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elfking Naughty But Sweet (Donna Dickson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Elfking Naughty But Sweet (Donna Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cheekychi Naughty Nessie (T Wright & D Ikin)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quom Mr Goldfinger (C Savy)

Russian Toy (Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Luxurytoypaw History (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Frenchbarone Nakota (Christa Guntendorfer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Zachary Tan (WA)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)
Baby in Group: Cairn Terrier
Natuska Buddy By Cash (Kerryn Pearson)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Blackgunn Smokin Red Socks (N Clark)
Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Gr Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Money Talks (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Buddy By Cash (Kerryn Pearson)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Nismo The Lone Ranger (Enid Zaglas)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mazberg The One and Only (S Culbert/ G Jones)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blackgunn Smokin Red Socks (N Clark)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Devnik Clever Clover (Linda Elson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Zachary Tan (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Maketawa Im Your Man (Lorraine & Gary Loftus)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aranybajnok Aussie Gem Seeker (D M James & D L Rae)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Wytcher B Spellbound (N B & S P Jones)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maketawa Im Your Man (Lorraine & Gary Loftus)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dellevie Torontes (N B & S P Jones)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wytcher B Spellbound (N B & S P Jones)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aranybajnok Aussie Gem Seeker (D M James & D L Rae)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mycroft Must Be Cariad (AI) (N B & S P Jones)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Zachary Tan (WA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Baby in Group: Whippet
Blankenburg Leaning Forward (Geraldine Noonan)
Puppy in Group: Basset Fauve de Bretagne
Arendt Bibbidi Bobbidi Boo (Ms K Wishart)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)
Intermediate in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Idylewins Terrific Treacle (Melissa M C Purich)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arendt Bibbidi Bobbidi Boo (Ms K Wishart)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Baby of Breed: Oliarne Cinnamon Girl (G Pearse)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Idylewins Terrific Treacle (Melissa M C Purich)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)

Whippet
Baby of Breed: Blankenburg Leaning Forward (Geraldine Noonan)
Baby (Bitch) of Breed: Blankenburg On The Track (Geraldine Noonan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Zachary Tan (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)
Runner Up in Group & Junior in Group: Border Collie
Clanabby Take A Chance On Me (Johanna Vos-Butler)
Baby in Group: Swedish Vallhund
Icanhaz Eclipse for Skyfyre (A Proudfoot)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Gr Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Mirribandi Titus Octavious (Michael Bratchell)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Clanabby Take A Chance On Me (Johanna Vos-Butler)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clanabby Wind Beneath My Wings (Johanna Vos-Butler)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Roxamburg Jalepeno (G & K Hall)

Swedish Vallhund
Baby of Breed: Icanhaz Eclipse for Skyfyre (A Proudfoot)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Zachary Tan (WA)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Emzacily The Names Bond (S Gordon)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Rottweiler
Emzacily Explosives Technician (Sarah Gordon)
Baby in Group: Akita (Japanese)
Itabass Turn Up The Music (Liz Denholm)

Akita (Japanese)
Baby of Breed: Itabass Turn Up The Music (Liz Denholm)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Emzacily The Names Bond (S Gordon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Emzacily Explosives Technician (Sarah Gordon)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Emzacily Everyonesravenboucher (Sarah Gordon)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Zachary Tan (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale A Deal With The Devil (Miss J Clarke & Mrs L Niemann)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath)
Baby in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Cinnamon Scroll (Rebecca Bentley)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Cinnamon Scroll (Rebecca Bentley)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Xioma Mistral (Donalee Ikin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beadale A Deal With The Devil (Miss J Clarke & Mrs L Niemann)