Gawler Kennel Club Inc (SA)
Date of Show : 9-Aug-2020 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Stephen Schwerdt (SA)
Aust Ch Shelsian Aussie Accent (I R & C E Spangler / N Jeffery)
Junior in Show: Basenji
Aust Ch Zandeena Drive Like U Stole It (Ben Luxton)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Andrew Kidd (SA)
Aust Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)
Baby in Group: Papillon
Afilar A Knight in Paris (Sue Foster)
Minor in Group: Pug
Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Intermediate in Group: Papillon
Afilar Mselle Margot (Sue Foster)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chelport Sunrise Sunset (C Alport)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Chelport Odessa (C Alport)
Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kosmos Koh I Noor (Clare Flattum & Ashleigh Divola)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Lowensque Lady Marmalade (Miss Courtney Tulk)
Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Afilar Mselle Margot (Sue Foster)
Baby of Breed: Afilar A Knight in Paris (Sue Foster)
Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regisvista Showdown At Dusk (Regisvista Kennels)
Bitch CC & Minor of Breed: Tainquest Maid Of Honor (AI) (C Gower)
Baby of Breed: Regisvista Shotgun Blues (Regisvista Kennels)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr David Johnson (SA)
Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Neut Ch Reveirter NE Mt Stirling RA JC (Dr C Nottle)
Cocker Spaniel (American)
Baby of Breed: Azel Always Gotcha Thinking (Monika Purdie)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
Labrador Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Reveirter NE Mt Stirling RA JC (Dr C Nottle)
Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Duoforza Femme Fatale (Mr R & Mrs S Sharpe)
R/UP BOB and Dog CC: AmiciLeale Prince Bassi at Markable (Ruth Bell)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Monarch (AI) (Ms Susan Arwen)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)
Ashsinhalt Keikaku (Georgina Roberts)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Drive Like U Stole It (Ben Luxton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)
Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Drive Like U Stole It (Ben Luxton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)
Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trisven Hurricane Bentley (Mrs M L Peck)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Boskahun Sunkissed Jagie (AI) (Sue Packer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Boskahun Rockin All The Way (AI) (Sue Packer)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mistypoint Glitz N Glamour (T L Edwards)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mikozi Son of a Gun (AI) (V Macgill)
Whippet
Baby of Breed: Ashsinhalt Keikaku (Georgina Roberts)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)
Aust Ch Shelsian Aussie Accent (I R & C E Spangler / N Jeffery)
Baby in Group: Bearded Collie
Edinglen To Me You Are Perfect (AI) (Mrs T McClelland & Mrs M Lincoln)
Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Thistledust Black Diamond (Ms K Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Res Dog CC & Junior of Breed: Voncronan Chasing The Sun (Miss C Rixon & Miss T Sunman)
Bearded Collie
Baby of Breed: Edinglen To Me You Are Perfect (AI) (Mrs T McClelland & Mrs M Lincoln)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M & J / D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M & J Ryan / D Ryan)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shelsian Aussie Accent (I R & C E Spangler / N Jeffery)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Engelshep Elidi (Susan Mertineit)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Engelshep Bare Necessities (Mr F Andari / Mr J Coleman / Miss S Mertineit)
Res Dog CC & Junior of Breed: Engelshep Raza (Mr F Andari / Mr J Coleman /& Miss S Mertineit)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Audrey Vandersteen (SA)
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Alchemy My Baby Shot Me Down (Alchemy Rottweilers)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mymooch An Affair To Remember (Mrs D M Cavaiuolo)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mymooch Affair Of The Heart (Mrs D M Cavaiuolo)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Newfoundland
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Rottweiler
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alchemy Rattle Gun (Alchemy Rottweilers)
Junior of Breed: Aust Ch Alchemy My Baby Shot Me Down (Alchemy Rottweilers)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beamzstar SIA (Colin & Kyla Wrobel / M & J Ross)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Kristy Lewis (SA)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Instride The One And Only (Kerryn Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Instride The Prettiest Star (Kerryn Harvey)
French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)