Bunbury & Districts Dog Club Inc (WA)

Date of Show : 18-Oct-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Andrew Beattie (WA)   (Total Entry : 393)

Runner Up in Show & State Bred in Show: Whippet
Aust Ch Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)
Baby in Show: Dobermann
Aegis Dancn With Myself (Denise Ball)
Minor in Show: Whippet
Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
Aust Bred in Show: Whippet
Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Rick Berwick (WA)  (Group Entry : 60)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Puppy in Group: Pomeranian
Labellapoms Threeshadesofpearl (Mrs Mandy Ramirez)

Chihuahua (Long Coat)
Intermediate of Breed: Salinacruz Let's Go Tokyo (Imp NZ) (Hayley Cusato)

Chihuahua (Smooth Coat)
Dog CC & Open of Breed: Salinacruz Kung Fu Panda (Imp NZ) (H Cusato)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Labellapoms Threeshadesofpearl (Mrs Mandy Ramirez)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Zeigen Gracious Miss Grace (Mrs Mandy Ramirez)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)

Yorkshire Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Intermediate in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Ozwheat Storm Angel (D Sue)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ipsedix April Moon Dancing (AI) (D F & C A Comtesse)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Neut Ch Shaneca Some Like It Hot (D Sue)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Catchalot Yahoo Ocean Breeze (E Harrower)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ipsedix April Moon Dancing (AI) (D F & C A Comtesse)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ozwheat Storm Angel (D Sue)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shaneca Some Like It Hot (D Sue)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
Res Bitch CC: Bullitproof Disturbed (Mrs C & Mr M Allen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)  (Group Entry : 59)

State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Res Bitch CC: Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)
Minor of Breed: Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)
Puppy of Breed: Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)
Junior of Breed: Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)

Flat Coated Retriever
Baby of Breed: Starflatz Crimson And Clover (AI) (Christine Murray)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Andrew Beattie (WA) (Group Entry : 41)

Best in Group & State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)
Minor in Group: Whippet
Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
Intermediate in Group: Whippet
Harroway Truly Madly Briefly (Pamela Campbell & Steve Warry)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Harroway Truly Madly Briefly (Pamela Campbell & Steve Warry)
Minor of Breed: Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Rick Berwick (WA)  (Group Entry : 57)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Glenmira Diamond Keepsake (Mrs Glenda Hesketh)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas / Belinda West / Joshua Stankovic)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas / Belinda West / Joshua Stankovic)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Coolabine Black Watch (Kim Bunney)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Ms A Stanton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Glenmira Diamond Keepsake (Mrs Glenda Hesketh)
Baby of Breed: Hartly Wander Out Yonder (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)

White Swiss Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ublong Emya Foxy Lady (Hayley Cusato)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Beattie (WA)  (Group Entry : 55)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Myown Get This Party Started (Greg Ball)
Baby in Group: Dobermann
Aegis Dancn With Myself (Denise Ball)
Puppy in Group: Dobermann
Aegis Rolls Royce Phantom (Denise Ball)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Myown Get This Party Started (Greg Ball)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aegis The Force Awakens (AI) (Denise Ball)
Baby of Breed: Aegis Dancn With Myself (Denise Ball)
Puppy of Breed: Aegis Rolls Royce Phantom (Denise Ball)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)  (Group Entry : 83)

Baby in Group: Shih Tzu
Killilan The Court Will Rise (Sarah Griffiths)

Great Dane
Minor of Breed: Riesenhaft Champagne Supernova (Deanna Curran)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Daesdaemar The Look Of Love At Tomidachi (Mrs N K Thornett)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels / J & S Griffiths)

Shih Tzu
Baby of Breed: Killilan The Court Will Rise (Sarah Griffiths)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wazzat Mejor Amigo (Ms J Boreham)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazzat Marmol (Elaine Richards)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wazzat Illiana (Elaine Richards)