Atherton Tableland Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 8-Jul-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Show & Open in Show: Rottweiler
Aust Ch Abakahn Ruum Ajax (Jeff & Janelle Killick)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Great Dane
Aust Ch Underane Dual Purpose (AI) (Bauer/Cox)
Baby in Show: Basenji
Nailah My Name Is Brax (Mrs C Petersen)
Minor in Show: Australian Cattle Dog
Jayblue Country Brooke (Jan Bradley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Clay Invader (T Somerville)
Runner Up Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Neut Gr Ch Macdolly Avant Garde SPD JD GD (Gordon Mayne & Peter Grant)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: British Bulldog
Darjoce Fancy Pants (R & E Ryan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Scarborough Ready Teddy Go (Imp NZ) (K T Borzi)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Bon Chance (BJ & WJ Graham)
Baby in Group: Pug
Hostwill Miao Shizi (K & F Borzi)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Samutra Stardust Dusty (T Elliott-Dixon)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Chelsshadow Dare To Dream (T Elliott-dixon)

Havanese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Terrabella Kimba (Amy Henderson)

Italian Greyhound
Res Dog CC & Puppy of Breed: Samutra Stardust Dusty (T Elliott-Dixon)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Bon Chance (BJ & WJ Graham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Scarborough Ready Teddy Go (Imp NZ) (K T Borzi)
Bitch CC: Lerilla Class In Clover (Julie Payne)
Baby of Breed: Hostwill Miao Shizi (K & F Borzi)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Devilzown Voodoo Chile (AI) (Bronwyn Macdonald)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Clay Invader (T Somerville)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ifdawn Incy Skywalker (Mrs S Brazier)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ifdawn Incy Clay Invader (T Somerville)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Classicyds School Boy Heart (W Smith/ J/ N & M Attridge)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Devilzown Voodoo Chile (AI) (Bronwyn Macdonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Gemra witchy woman (Darryl Albrecht)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Saddlestaff black betty (Darryl Albrecht)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Runner Up in Group & State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Brysnif And How About That (T Elliott- Dixon)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Pepperpot (Heath Thomson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sunfire No You Carnt (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Totenkopf Dutch Spirt Maker (Imp UK) (Denise Burke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Gr Ch Macdolly Avant Garde SPD JD GD (Gordon Mayne & Peter Grant)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Gr Ch Macdolly Murphys Law JD (Gordon Mayne & Peter Grant)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Res Dog CC & Junior of Breed: Totenkopf Dutch Spirt Maker (Imp UK) (Denise Burke)
Baby of Breed: Macdolly Pepperpot (Heath Thomson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Macdolly Avant Garde SPD JD GD (Gordon Mayne & Peter Grant)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Gr Ch Macdolly Murphys Law JD (Gordon Mayne & Peter Grant)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sunfire No You Carnt (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ltrend Lock N Load (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sunford Allure of Gold (R & J Nicholson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Brysnif And How About That (T Elliott- Dixon)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Elly May Clampett (B Houston / L & H Gibson)
Baby in Group: Basenji
Nailah My Name Is Brax (Mrs C Petersen)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Twisted Fate (Sue Caldwell)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Kyleah Dressed For Success (Mrs L & Mr P Flower)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Elly May Clampett (B Houston / L & H Gibson)

Basenji
Baby of Breed: Nailah My Name Is Brax (Mrs C Petersen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kyleah Dressed For Success (Mrs L & Mr P Flower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Almarjo Twisted Fate (Sue Caldwell)
Baby of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Jayblue Country Brooke (Jan Bradley)
Junior in Group: Border Collie
Delgany Factor Inth Moonlite (Mrs Lyn Prowse)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Inneslake Leilani (B Houston)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jayblue Country Brooke (Jan Bradley)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cumbydene Bit of Magic (Mrs C T Groundwater)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Delgany Factor Inth Moonlite (Mrs Lyn Prowse)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Inneslake Leilani (B Houston)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Abakahn Ruum Ajax (Jeff & Janelle Killick)
Minor in Group: Cane Corso
Awesomissimo Cassia (Shelley Shaw)
Intermediate in Group: Cane Corso
Awesomissimo Benedetta (Shelley Shaw)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl Payback (Jeff & Janelle Killick)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Colbilde Distilled then Chilled (Jeff & Janelle Killick)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Takas Autumn Mist (Amanda Sinclair)
Dog CC: Aust Ch Takas Great Milenko (Amanda Sinclair)

Cane Corso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Awesomissimo Massimo (Shelley Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Awesomissimo Benedetta (Shelley Shaw)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Awesomissimo Cassia (Shelley Shaw)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Winpara G P The Power of Money (AI) (Kym Giller)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Anglesun The Power of One (Kym Giller)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abakahn Ruum Ajax (Jeff & Janelle Killick)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Khingsahl Payback (Jeff & Janelle Killick)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colbilde Distilled then Chilled (Jeff & Janelle Killick)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Underane Dual Purpose (AI) (Bauer/Cox)
Minor in Group: British Bulldog
Darjoce Fancy Pants (R & E Ryan)

British Bulldog
Res Bitch CC & Minor of Breed: Darjoce Fancy Pants (R & E Ryan)

French Bulldog
Dog CC & Intermediate of Breed: Ninalou Rocca (Cynthia Mangano)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane Dual Purpose (AI) (Bauer/Cox)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)