Canine Expo (Show 2) (NT)

Date of Show : 1-Aug-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Runner Up in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Kobidan Grand Inquisitor (S Nichols & J Cattell)
Minor in Show: Golden Retriever
Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)
Puppy in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Kobidan Justice Reigns (AI) (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Graffyti Déjà Vu (Charlene Savy)
Intermediate in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Kobidan I Am Centre Stage (Mrs Heather Raabe)
Aust Bred in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Stay In Step (Sandy Irlam)
Open Neuter in Show: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)

Veteran SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunspur Zeuss CD RA ET (Nikki & Peter Jones)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Graffyti Déjà Vu (Charlene Savy)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Emani Oi Oi Oi (Mrs M Doyle)
Puppy in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Under My Spell (Belinda McAlpine)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swayd Ohh The Drama (Mrs K McKinnon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kimscott Blk Jack (Mrs M Doyle)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: El-Toro The Sky's The Limit (Imp NZ) (Nicki Gibson)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Chardell XFactor (Sarah Gordon)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Diobolical Folical (M & A Watt)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tilcha Under My Spell (Belinda McAlpine)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Tuxedo (Fran Darling)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Emani Oi Oi Oi (Mrs M Doyle)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graffyti Déjà Vu (Charlene Savy)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Stay In Step (Sandy Irlam)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Nismo Little Miss Elle (Enid Zaglas)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Comere Tina Extrema (Sandy Irlam)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust & Am Ch Moorgreen's Music Man (Imp USA) (S L Baile / R Palmer)
Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Casmara/JR Miah CCD RA JD SD (Deborah Anderson)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Isotop's Viking (Imp SWD) (Bob & Erica Whitehead)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wurroit Blue Diamond (Bob & Erica Whitehead)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Moorgreen's Music Man (Imp USA) (S L Baile / R Palmer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Towsytyke Sunna Juan Pelota (Mrs S L Baile)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Stay In Step (Sandy Irlam)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Santop Livin In Stereo (Mrs M Doyle)
Bitch CC & Puppy of Breed: Comere Tina Extrema (Sandy Irlam)

Jack Russell Terrier
Res Dog CC: Aust Ch Nismo A Mighty Heart (Enid Zaglas)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bekmar Sophie Ellis Baxter (Enid Zaglas)
Minor of Breed: Nismo Little Miss Elle (Enid Zaglas)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Casmara/JR Miah CCD RA JD SD (Deborah Anderson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Kobidan Grand Inquisitor (S Nichols & J Cattell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
Baby in Group: Weimaraner
Bromhund Underneath The Radar (Mrs R Williams)
Minor in Group: Golden Retriever
Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Kobidan Justice Reigns (AI) (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Kobidan I Am Centre Stage (Mrs Heather Raabe)
Open Neuter in Group: Irish Setter
Aust & Neut Ch Kiltimagh Kata Tjuta (David & Julie Bird)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sunspur Zeuss CD RA ET (Nikki & Peter Jones)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kobidan Grand Inquisitor (S Nichols & J Cattell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kobidan I Am Centre Stage (Mrs Heather Raabe)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kobidan I Am Mistress Quickly (Mrs J Cattell/ S Nichols & H Raabe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kobidan Justice Reigns (AI) (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)
Intermediate of Breed: Aust Ch Outbackgold Sahvahna StarDust (Julie Blight)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dykinta Zenith Zevi RA (Liz Denholm)

Irish Setter
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kiltimagh Kata Tjuta (David & Julie Bird)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tarshona Celestial Nova (Belinda McAlpine)

Weimaraner
Baby of Breed: Bromhund Underneath The Radar (Mrs R Williams)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Arithon Eirian (Nikki & Peter Jones)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Puppy in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)
Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Hi Jinx (M & A Watt)

Basenji
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Creena Master Murphy Wright (Peter & Joan Wright)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Catonam Baharat (A A & M A Watt / C Smith)

Whippet
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Highmarcs Fernando (Melissa Purich & Dr Arnold Tan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Ambermoon Moment Like This (Mrs C & Miss E Luxford)
Runner Up in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Hamlets Heart Alias Dakota (Imp LTH) (M Spencer)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hamlets Heart Alias Dakota (Imp LTH) (M Spencer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarraray Rasa Alias Dakota (Fidler/Glenn)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ella-T Di Colfosco (Imp ITA) (M Spencer)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ambermoon Moment Like This (Mrs C & Miss E Luxford)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Paratus Colossal Damage (K Nixon / M & D Simpson)
Baby in Group: Dobermann
Vansitar Piper Heidsieck (Imp NZ) (The Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)
Minor in Group: Rottweiler
Rottgems Kavala Valda (Kym Nixon)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Wiseweilers Darken Rahl (Imp NWY) (Kym Nixon)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belmanta Dont Mind If I Do (D A Ball & M Doyle)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Baby of Breed: Vansitar Piper Heidsieck (Imp NZ) (The Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)
Intermediate of Breed: Aust Ch Bravadobe Playing The Game At Parima (Imp NZ) (Sandy Irlam)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Paratus Colossal Damage (K Nixon / M & D Simpson)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Paratus Strutt (D & M Simpson)
Minor of Breed: Rottgems Kavala Valda (Kym Nixon)
Junior of Breed: Aust Ch Wiseweilers Darken Rahl (Imp NWY) (Kym Nixon)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wolfworx Takeshi RN (Dr M D Keller)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bluemooska Sherrie Baby (M Schelbach)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Johgra Exquisite (Mr Joshua Grant & Miss Mellissa Watt / Miss Kayla Heenan)
Runner Up in Group & Open in Group: British Bulldog
Aust Ch Kellanz Scarlet Stitch In Time (Julie Capell)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Fabajahe Discovery of Witches (Fabajhe Kennels)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Kiangsi Showem Special Edition (A Cadd & J Probert)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kellanz Scarlet Stitch In Time (Julie Capell)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Johgra Exquisite (Mr Joshua Grant & Miss Mellissa Watt / Miss Kayla Heenan)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiangsi Showem Special Edition (A Cadd & J Probert)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fabajahe Discovery of Witches (Fabajhe Kennels)

Xoloitzcuintle (Standard)
Baby of Breed: Wazzat Bonita (AI) (Jacqi Dinis)