Ingham Kennel & Obedience Club Inc (QLD)
Date of Show : 8-Jul-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Graham Cruse (NSW) (Total Entry : 148)
Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
Puppy in Show: Shiba Inu
Aust Ch Chrisharod Halleujah Baby (Meier / Whipps)
Open in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Zazzino (Fran Darling)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Beagle
Aust Gr Ch Huntsure Dinkie Di (Yvonne Butler)
Runner Up Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Furperson Rumplestilskin (Chris Coggan)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Ellagant Rich N Smooth (H & P Biffin / A Richardson)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Neapolitan Mastiff
Polemistis De Charlotte (Donna Thompson)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Pug
Tranabby Ebony n Ivory (J & S Stephens)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Sealyham Terrier
Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Staffordshire Bull Terrier
Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr David Staines (QLD) (Group Entry : 30)
Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)
Minor in Group: Pomeranian
Arderne Artic Wonder (Meier / Whipps & Dodds)
Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Minarli All Jakked Up (Mrs Coleen Ballard)
Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Arderne By Design (K Dodds)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Furperson Rumplestilskin (Chris Coggan)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)
Italian Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furperson Rumplestilskin (Chris Coggan)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furperson Im A Reble (A T Dixon)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minarli All Jakked Up (Mrs Coleen Ballard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Surana Miss Jazzy (Stephanie O'Brien)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arderne By Design (K Dodds)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arderne Artic Wonder (Meier / Whipps & Dodds)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arderne Ice Princess (Meier / Whipps & Dodds)
Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tranabby Ebony n Ivory (J & S Stephens)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 19)
Aust Sup Ch Gemra witchy woman (Darryl Albrecht)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Sealyham Terrier
Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Gemra sink th ink (Darryl Albrecht & Peter Abbott)
Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gemra witchy woman (Darryl Albrecht)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gemra sink th ink (Darryl Albrecht & Peter Abbott)
Puppy of Breed: Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr David Staines (QLD) (Group Entry : 25)
Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Renaissance (Ms R Nicholson & Mrs J Nicholson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Asuare Man In The Mirror (Heath Thomson)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire High As A Kite (P Grutzner & M Adkins)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Asuare Man In The Mirror (Heath Thomson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sunfire High As A Kite (P Grutzner & M Adkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Highgatte If The Shoefits (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunford Marley Mo (R & J Nicholson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sunford Renaissance (Ms R Nicholson & Mrs J Nicholson)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gillbrae Mynorthernangel (Yvonne Butler)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Brysnif And How About That (T Elliott- Dixon)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaparla Give and Take (Denise Burke)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 15)
Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Synjaz Chasin The Dream (Synjaz Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Gr Ch Huntsure Dinkie Di (Yvonne Butler)
Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lomar Top Hat N Tails (L Marsden)
Beagle
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Huntsure Dinkie Di (Yvonne Butler)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Synjaz Chasin The Dream (Synjaz Kennels)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr David Staines (QLD) (Group Entry : 22)
Aust Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Kiss From A Rose (Julene Brady)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Australian Shepherd
Baby of Breed: Ellagant Rich N Smooth (H & P Biffin / A Richardson)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunland Star Attraction (Merryll Bradshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)
Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Mandene Kiss From A Rose (Julene Brady)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 22)
Aust & NZ Ch Ronin Fairy Nuff (C Graham & H Owen)
Runner Up in Group & Minor in Group: Shiba Inu
Aust Ch Chrisharod lcantbeliveit (Meier/Whipps)
Baby in Group: Neapolitan Mastiff
Polemistis De Charlotte (Donna Thompson)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Chrisharod Halleujah Baby (Meier / Whipps)
Aust Bred in Group: German Pinscher
Aust Gr Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Ronin Fairy Nuff (C Graham & H Owen)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest American Eclipse (Mrs S Anderson)
Cane Corso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Allevatore Stella (Shelley Shaw)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Awesomissimo Massimo (Shelley Shaw)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Awesomissimo Benedetta (Shelley Shaw)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
Neapolitan Mastiff
Baby of Breed: Polemistis De Charlotte (Donna Thompson)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abakahn Ruum Ajax (Jeff & Janelle Killick)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khingsahl Payback (Jeff & Janelle Killick)
Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Chrisharod lcantbeliveit (Meier/Whipps)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chrisharod Halleujah Baby (Meier / Whipps)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr David Staines (QLD) (Group Entry : 15)
Aust Ch Paceaway Zazzino (Fran Darling)
Intermediate in Group: Shih Tzu
As Time Goes Bye At Amari (Imp NZ) (Hayley Mihan)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Janayin Into the Fire (Russell Mallyon & David Potter)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Zazzino (Fran Darling)
Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: As Time Goes Bye At Amari (Imp NZ) (Hayley Mihan)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sesukan Ice On Fire (Sharon & Breanne Lancey)