Tasmanian Ladies Kennel Club (TAS)

Date of Show : 25-Mar-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Chris McGreevy (QLD)   (Total Entry : 237)

Best in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Runner Up in Show: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Baby in Show: Beagle
Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)
Puppy in Show: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
Junior in Show: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
State Bred in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Open in Show: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)
Runner Up Neuter in Show: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Puppy in Group: Affenpinscher
Riogaioch Fizz Gig Favreau (Imp UK) (Karin Maxwell)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Game Changer (A Costen)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riogaioch Fizz Gig Favreau (Imp UK) (Karin Maxwell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)

Italian Greyhound
Puppy of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Game Changer (A Costen)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Tonli Taykz Wun (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 25)

Runner Up in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Ginger Rogers (Susan Springer)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)
Baby of Breed: Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum Ginger Rogers (Susan Springer)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Aust Bred in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)
Baby of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Junior of Breed: Fantango Reach For The Sun (Mrs P Middleton)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Rozeno The Tazor (AI) (P & R Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Dycity Breeze (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD) (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Baby in Group: Beagle
Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)
Intermediate in Group: Black and Tan Coonhound
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Fox & Ms M Smith)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Zandeena Cards R On The Table (Ms M Fox & Ms M Smith)

Beagle
Baby of Breed: Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Baby of Breed: Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ngalla Dock of the Bay (Mrs L Dare)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ngalla Dock of the Bay (Mrs L Dare)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Favreau Catcher In the Rye (Karin & Rebecca Maxwell)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Bullmastiff
Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)
Puppy in Group: Bullmastiff
Remyk Creme Brulee (R Morgan & M Coleman)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Remyk Heart Of A Lion (M Coleman & R Morgan)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Remyk Heart Of A Lion (M Coleman & R Morgan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Remyk Creme Brulee (R Morgan & M Coleman)
Baby of Breed: Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Moya Ivan The Braveheart TDX (AI) (Imp NZ) (Angela Fry)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Escadrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunmist Cool Paragon (Janet Ainscow)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Southerton Princess Ziras (AI) (Julie-Anne jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & State Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Dalmatian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
Puppy of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Asplendour I La Im Boss (D Clark)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
Bitch CC: Asplendour I La Icon (D Clark)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)