Callide Valley Canine Club Inc (QLD)

Date of Show : 4-Jul-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Jim Black (ACT)   (Total Entry : 297)

Best in Show & Intermediate in Show: Papillon
Aust Ch Goodvibes Wings Of Jasper (J & W Stewart-Cook)
Baby in Show: Bracco Italiano
HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Minor in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Sengkila Dakini Dancer (A J & F Paterson)
Puppy in Show: Welsh Springer Spaniel
Canobi Racing Stripes (Mr R & Mrs L Watts)
Junior in Show: Boxer
Aust Ch Gracnbrook Shelterfromthestorm (Cynthia Graham)
State Bred in Show: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Rainmorn Oconee Tarnie (Janette Hogan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes Wings Of Jasper (J & W Stewart-Cook)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Puppy in Group: Pug
Burjoise Story Book (M D and W M Burgess)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)
Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Sebastian (Mrs J Holcombe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)
Minor of Breed: Aberlour Bak To Blak (Lyn Dunne)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
Baby of Breed: Tarquila If I Can Dream (Jennifer McKell)

Chihuahua (Smooth Coat)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs R Cook / Mr J & Mrs S Cook)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piccino High Voltage (Cristina Fornasier / M & S Reeve)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodvibes Wings Of Jasper (J & W Stewart-Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenroyal Chinese Whispers (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Baby of Breed: Frawai Katy Perry (A J & F Paterson)
Junior of Breed: Aust Ch Parkavon Master Of Fashion (Imp NZ) (A J & F Paterson)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Yarrowfell I ll be back (Mrs T L Ohl)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Guardville Diamond Diva (M D & W M Burgess)
Puppy of Breed: Burjoise Story Book (M D and W M Burgess)
State Bred of Breed: Aust Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Baby of Breed: Koairley First Light (R A & M A Herdman)
Junior of Breed: Tyju Domino (Larry Tyrer)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 46)

Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bajed Fairy Godmother (A Crosthwaite)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Icerainstafs First class Color (Mr J & Mrs V Torney)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Icerainstafs Mishka (Mr J & Mrs V Torney)
Baby of Breed: Americus Sarah (Justin & Vanessa Torney)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Gemra Ignite Your Quest (P Abbott)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Bajed Fairy Godmother (A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 34)

Runner Up in Group & State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge/J Toohey/J Norman)
Baby in Group: Bracco Italiano
HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Canobi Racing Stripes (Mr R & Mrs L Watts)

Bracco Italiano
Baby of Breed: HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)

English Springer Spaniel
State Bred of Breed: Tahgaen Benchmark (P Boyd & G Reynolds)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge/J Toohey/J Norman)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Mikelli Hollywood Agent (AI) (Maurie and Sue Fisher)
Res Bitch CC: Mikelli Otterly Devoted to U (Maurie and Sue Fisher)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Canobi Racing Stripes (Mr R & Mrs L Watts)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD) (Group Entry : 33)

Best in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Nooramunga Autumn Lilly (Sue Caldwell)
Baby in Group: Saluki
Pazada Rebellious Belle (R & P Bazzocco / G & P Russell)
Minor in Group: Whippet
Jual Amulet (Lesley King)
Puppy in Group: Whippet
Mychaka Puta Lil Pep Inya Swiz (Cristina Fornasier)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Rainmorn Oconee Tarnie (Janette Hogan)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nooramunga Autumn Lilly (Sue Caldwell)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Delamaine Grande Henri (Sue Caldwell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Rainmorn Oconee Tarnie (Janette Hogan)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Baby of Breed: Pazada Rebellious Belle (R & P Bazzocco / G & P Russell)

Whippet
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Jual Admiral (Lesley King)
Bitch CC & Puppy of Breed: Mychaka Puta Lil Pep Inya Swiz (Cristina Fornasier)
Minor of Breed: Jual Amulet (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell I Wont Back Down (Andrew & Carol Keong)
Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Gremaric Idle Chatter (J & S Cook)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
Dog CC & Junior of Breed: Landmaster River Pheonix (J Connolly)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morkerbook Hot Embers (Mrs N Morris)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gremaric Idle Chatter (J & S Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Woofame Wild Card (Wendy Lucht)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris & Nelda Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dlarah Bitter Sweet Symphany (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell I Wont Back Down (Andrew & Carol Keong)
Bitch CC & Minor of Breed: Sidwell LondonCalling (Andrew & Carol Keong)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
Puppy of Breed: Sidwell Fortunate Son (A L & C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Puppy in Group: Siberian Husky
Kabanae Stand United (Kabanae Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boxer
Aust Ch Gracnbrook Shelterfromthestorm (Cynthia Graham)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Icepaws Kevins Cyclonic RedRay (Ms L Boulton)
Minor in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Keiryaku (M Shuttlewood & K Roberts)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kemulvak Karmas Kalipso (Ms L Boulton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Icepaws Heavenly Inspiration (Ms L Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Icepaws Inferno Red Wyld Love (Ms Linda Boulton)
Baby of Breed: Icepaws Kevins Cyclonic RedRay (Ms L Boulton)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Kemulvak Karmas Kalipso (Ms L Boulton)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gracnbrook Shelterfromthestorm (Cynthia Graham)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wolfworx Keiryaku (M Shuttlewood & K Roberts)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kabanae Stand United (Kabanae Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 32)

Runner Up in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Wayatinah Yeoel (R & K Abell / M Batey)
Minor in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Sengkila Dakini Dancer (A J & F Paterson)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Adsila Into Eva (R & K Abell)

British Bulldog
Minor of Breed: Aust Ch Snailsbury I'm Jonti (Irene Snailham)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Ferrari Dreamin (Mrs N Weedon & Mr D Swift)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hawkesmill Artistic Vision (John Jones)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sengkila Dakini Dancer (A J & F Paterson)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wayatinah Yeoel (R & K Abell / M Batey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tubeez Adsila Into Eva (R & K Abell)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tubeez Lord Wrinklz Of Foulden (R & K Abell)