Cudal A & P Society Inc (NSW)

Date of Show : 13-Sep-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Show & Open in Show: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Runner Up in Show: Bracco Italiano
Aust Sup Ch Sobers Achilleus (Imp ITY) (Mrs L Kellett and Mr J Palmer)
Minor in Show: Havanese
Aust Ch Hashki Urban Legend (Philip Williams)
Puppy in Show: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)
Junior in Show: Papillon
Emmoge And Now Its Dave (Millissa Fox)
Intermediate in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Open Neuter in Show: Pomeranian
Aust & Neut Ch Pomquest Grand Dreams (Miss R Walsh)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Anatolian Shepherd Dog
Tribocie Mab (E & A Esad)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Neapolitan Mastiff
Maggiormente Tarantella (Mr K & Mrs N Keck)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Urban Legend (Philip Williams)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Cover Boy Pretty (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
Junior in Group: Papillon
Emmoge And Now Its Dave (Millissa Fox)
Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Pomquest Grand Dreams (Miss R Walsh)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)

Havanese
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Urban Legend (Philip Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Sleeping With The Enemy (Philip Williams)

King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jefaul Supadoopa Coupa (N & W Westerside)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Emmoge And Now Its Dave (Millissa Fox)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Athalow Cover Boy Pretty (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Queen Of Dragons (Miss R Walsh)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pomquest Grand Dreams (Miss R Walsh)

Pug
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wuhana Final Destination (Amanda Stapleton)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sharlea Smarty Jones (Sharon Jeffries)
Minor of Breed: Sharlea Black Caviar (Sharon Jeffries)
Junior of Breed: Wuhana Slow Seducer (Amanda Stapleton)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Telavier Hand Of Faith (N J & W G Westerside)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Open in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Southstock Helter Skelter (Cheryl Rea)
Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaylotte Charming (Damiano and Katarina Manna)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Southstock Helter Skelter (Cheryl Rea)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Mozzie (Gumhaven Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Runner Up in Group: Bracco Italiano
Aust Sup Ch Sobers Achilleus (Imp ITY) (Mrs L Kellett and Mr J Palmer)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sobers Achilleus (Imp ITY) (Mrs L Kellett and Mr J Palmer)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Int & Aust Sup Ch Moruada Californication (Mrs S H Wright)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Big Bang Theory (AI) (Dempster & Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harvikgold Amberr Gllow (Mrs A M Smith)
Res Bitch CC: Piarki Zampatti (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Aprilraine Fantastic Mr Fox (Therese Kropman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena A Twist Of Fate (Millissa Fox)
Baby in Group: Afghan Hound
Kalutara Sister Soprano (AI) (Eather / Harbutt)
Intermediate in Group: Basenji
Zandeena Looking For A Kiss (Millissa Fox)

Afghan Hound
Baby of Breed: Kalutara Sister Soprano (AI) (Eather / Harbutt)

Azawakh
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jumadabey Orodreth (D Huon)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena A Twist Of Fate (Millissa Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Zandeena Looking For A Kiss (Millissa Fox)

Saluki
Baby of Breed: Tiana Cort Kissin At The Parti (Fox/Turay/Rule-Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Runner Up in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Freevale Keep On Loving You (M & C Morris)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Puppy in Group: Bearded Collie
Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Its All About Me (Shelbrae Kennels)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kla Simply Great Expectations (T Kropman and G Lewis)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton/ Dr B Tillman)
Puppy of Breed: Jedabun Everlasting Temptation (Mr D Gilson & Miss T Simpson)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)

Border Collie
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Langtry River Runs Wild (Jennifer Bayliss/Susan Morris)
Junior of Breed: Mahteek Greased Lightning (Therese Kropman & Deidre Masters)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Freevale Crazier In Pink (M & C Morris)
Baby of Breed: Freevale Keep On Loving You (M & C Morris)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shelbrae So Its All About Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Louanda What About Me (Shelbrae Kennels)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Shelbrae So Why Not Me (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Russian Black Terrier
Aust Gr Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)
Runner Up in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Baby in Group: Anatolian Shepherd Dog
Tribocie Mab (E & A Esad)
Puppy in Group: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)
Intermediate in Group: Akita (Japanese)
Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tribocie Mr Bojangles (E & A Esad)
Baby of Breed: Tribocie Mab (E & A Esad)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maggiormente Tarantella (Mr K & Mrs N Keck)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Guerriera Sophia Loren (Klaus & Nancy Keck)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Vivaldi (Klaus & Nancy Keck)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Czornii Darkside Of The Moon (Jennifer & Phillip Bayliss)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Alstar High Distinction (R & Mrs L Parsons)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: ShantiSoul Tribal Diva (E & A Esad / K Hay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)

Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Splash All That Jazz (Imp SWE) (William Mackander)

Great Dane
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Barghest Mums Little Angel (Ms R & Mr B Donnelly)

Poodle (Miniature)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Splash All That Jazz (Imp SWE) (William Mackander)