Rylstone Kandos Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 27-Feb-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Show & Open in Show: Russian Black Terrier
Aust Sup Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sunfire Dare To Dream (H Roberts & P Grutzner)
Baby in Show: Newfoundland
Granpaws Tears And Rain (J Williams)
Minor in Show: Whippet
Zipalong Celtic Flare (Amber Haines)
Junior in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Aust Bred in Show: Basset Hound
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ET (Imp NZ) (Stephanie Betts)

Baby SweepStakes - 1st Place: Newfoundland
Granpaws Tears And Rain (J Williams)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Lowchen
Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller & J Powell)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Bull Terrier
Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Runner Up in Group: Pug
Sharlea Super Cool (Amber Haines)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Nouveau Dear Parker (Imp NZ) (Jane Wistuba)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)
Open in Group: Pug
Yorkston Amber Glow (Amber Haines)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)
Baby of Breed: Alsdenn Celtic Witch (Rosemary Duffy)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Nouveau Dear Parker (Imp NZ) (Jane Wistuba)

Lowchen
Baby of Breed: Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller & J Powell)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Waaini Mi Lil Lc (Amber Haines)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sharlea Super Cool (Amber Haines)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Yorkston chicko baby (Amber Haines)
Open of Breed: Yorkston Amber Glow (Amber Haines)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Occuli Wild Mountain Rose (M T & M L Hammett)
Minor in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Inevitabull hot n steamy (Amber Haines)
Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amvantage Sundance Arizona (Rachel Harrison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tabberts Lil Dutchess Of Portizon (Imp USA) (Rachel Harrison)
Baby of Breed: Portizon Lil Sargent Stubby (Rachel Harrison)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amvantage Sundance Arizona (Rachel Harrison)

Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Inevitabull hot n steamy (Amber Haines)

Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Cherrypieap Little Owl (P Zullo)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bullacktiv Walks In Water (P Zullo)

Jack Russell Terrier
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Brighthelm Witching Hour (Sarah Gaffikin)
Baby of Breed: Aust Ch Occuli Wild Mountain Rose (M T & M L Hammett)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sunfire Dare To Dream (H Roberts & P Grutzner)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Demorz Trooping The Colour (Deb Moran & Mel Osbourne)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Occuli Midnight Assassin (A Watson)
Junior in Group: Golden Retriever
Wynwhisper Girl Gone Wild (B Gaywood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Occuli Midnight Assassin (A Watson)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Occuli Heard A Whisper (D J & D C Mahoney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunfire Dare To Dream (H Roberts & P Grutzner)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Azucroft World Exclusive (Mr E Tiney)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Demorz Trooping The Colour (Deb Moran & Mel Osbourne)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fetchnpoint Hook Line N Sinka (Ms B Gaywood/ Miss S Stephens & Ms T Platt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Wynwhisper Girl Gone Wild (B Gaywood)
Baby of Breed: Lionsfield Lord George Lush (Ms B Gaywood)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aprilraine Fantastic Mr Fox (Therese Kropman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jennifer Arthur (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Runner Up in Group: Deerhound
Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)
Baby in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Goddess Of Love (Mr C D Tidey & Miss T A Hall)
Minor in Group: Whippet
Zipalong Celtic Flare (Amber Haines)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Delamaine Hennessy Whisky (Kathy Ryan)
Intermediate in Group: Norwegian Elkhound
Aust Gr Ch Feralas Good Morning Vietnam (Tiffany Hall & Christopher Tidey)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Delamaine Hennessy Whisky (Kathy Ryan)
Baby of Breed: Delamaine Strawberry Daiquiri (Kathy Ryan)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Feralas Good Morning Vietnam (Tiffany Hall & Christopher Tidey)
Baby of Breed: Aust Ch Graabine Goddess Of Love (Mr C D Tidey & Miss T A Hall)

Whippet
Minor of Breed: Zipalong Celtic Flare (Amber Haines)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Arthur (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)
Minor in Group: Collie (Smooth)
Nauglamir Steward O Clan Ionna (Ms J M Kernot)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kla Simply Great Expectations (T Kropman & G Lewis)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
BarkingPines Standn Proud (M Moore)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ET (Imp NZ) (Stephanie Betts)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kla Simply Great Expectations (T Kropman & G Lewis)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: BarkingPines Standn Proud (M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (M Moore)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ET (Imp NZ) (Stephanie Betts)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Mahteek Greased Lightning (Therese Kropman & Deidre Masters)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Korella Krystal Kazcade (Mrs Jennifer Bayliss)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathgarry Embers Of The Fire (Mrs K Drew)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Cathgarry Im Here To Delight (Mrs Kathy Drew)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Nauglamir Steward O Clan Ionna (Ms J M Kernot)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group & Open in Group: Russian Black Terrier
Aust Sup Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)
Baby in Group: Newfoundland
Granpaws Tears And Rain (J Williams)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Ch Chalariz Cold Case (C & J Chalkiotis)

Newfoundland
Baby of Breed: Granpaws Tears And Rain (J Williams)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Debrejami Gigi (Amber Haines)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Russaird Layeth The Smackdown (Mrs J Bayliss)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Chalariz Cold To Touch (C & J Chalkiotis)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Chalariz Cold Case (C & J Chalkiotis)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Runner Up in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Devine Madness (Mrs S Athey)

Boston Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zareba Devine Madness (Mrs S Athey)

Japanese Spitz
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Morioka My Yogi Bear (Julie Hosler)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zaland Nauti N Nice (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Junior of Breed: Aust Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves and Nina Estatheo)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Leiming One Night In Bangkok (Leonie Monaghan)