Cooma & District Kennel & Obedience Club (NSW)

Date of Show : 1-Dec-2017 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Nellie Abela (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Show: Affenpinscher
Aust Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)
Minor in Show: Shetland Sheepdog
Kelanmee Undathe Kissing Tree (Kim Tresidder)
Junior in Show: Bullmastiff
Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
Open in Show: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Rhythm Is My Business (M Morse & W Henderson / V McLaughlin)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Colour Quest (Ms V McLaughlin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Otter Non Sense (S Causer & G Whyte)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Otter Non Sense (S Causer & G Whyte)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daenerys Last Hurrah (S Causer)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Brohez Watcher on the Wall (AI) (McBride/Yates)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)
Minor in Group: Labrador Retriever
Edensundown Storm (Paulene Andrews)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Williams)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Thaxmead Savoy Affair (imp NZ) (D & F Bartels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Baby of Breed: Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

Hungarian Vizsla
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Gamecall Lapua Subsonic (AI) (John & Sian Hine)

Irish Setter
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Eireannmada Diamantina (Anne Waithman & Greg Browne)

Labrador Retriever
Res Dog CC & Minor of Breed: Edensundown Storm (Paulene Andrews)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Runner Up in Group: Deerhound
Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
Baby in Group: Beagle
Bayhound The Hunt Is On (Paul Orman)
Minor in Group: Irish Wolfhound
MacLaomainn Blood Of The Brave (Rona Moss)
Junior in Group: Basenji
Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Aust Bred in Group: Beagle
Sligrachan Jeannies Billiards (Paul Orman)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Neales Choice JC (Janet Ramsay)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nayembe Safiyas Tukio (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby of Breed: Nayembe Yaamas Midnight Kito (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby (Bitch) of Breed: Nayembe Yaamas Shani (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Brialey On And On (B E & L A Childs)
Baby of Breed: Bayhound The Hunt Is On (Paul Orman)
Minor of Breed: Brialey Swajik Mr Chester (B E & L A Childs)
Puppy of Breed: Brialey Love Me Do (B E & L A Childs)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lochbrowan Banff (Imp NZ) (W & E Mathieson / E Dee)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Sallytree Puist Dhealain (W Mathieson & E Dee)
Junior of Breed: Nelungaloo Tearlach (Ms J M Kernot)
Aust Bred of Breed: Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neales Choice JC (Janet Ramsay)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Deakin (AI) (R G & M South)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Minor of Breed: MacLaomainn Blood Of The Brave (Rona Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jimab Mac The Knife (Andrea Coss)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lionslea Mr Majestyk (E Black and P Batten)

Whippet
Baby of Breed: Argowan A Call to Arms (Louise Foldi)
Minor of Breed: Argowan Artemisia (Kerri-Ann Pitt-Lancaster)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Allendell Quick Silver (R Ralphs)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Kelanmee Undathe Kissing Tree (Kim Tresidder)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Kelanmee One for the Money (AI) (Kim Tresidder)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Seigen Freya AZ CD RA TD (Paul O'Bryan)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swinbrad Shut Up N Do It (V & D Morris)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure (J Richards & C Fitzgerald)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Fortune Favrs th Brave (Chrissy Fitzgerald)
Baby of Breed: Snofyre Kreating Kaos (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Comet (Chrissy Fitzgerald)
Junior of Breed: Snofyre Hear me Roar (AI) (S Larielle / C Rogan & C Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya (A Townsend)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Allendell Quick Silver (R Ralphs)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Seigen Freya AZ CD RA TD (Paul O'Bryan)
Res Dog CC: Kanekara Magic Moments JC (Miss M A Ferabend)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kelanmee Undathe Kissing Tree (Kim Tresidder)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kelanmee One for the Money (AI) (Kim Tresidder)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
Baby in Group: Tibetan Mastiff
Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airebis the Power of Attraction (Judy / Kellie & Graham Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Baby of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Baby in Group: French Bulldog
Strongjean Diamonds N Pearls (Ms Jaye Munn)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kirindal Happy Jester (Jan kirin)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Trudals Perdita RN ET WWPD (M Kiel & J Lodington)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Baby of Breed: Strongjean Diamonds N Pearls (Ms Jaye Munn)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vonleenard To The Moon N Back (Diane Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)

Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)