Yass Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 23-Mar-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Show & Open in Show: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Gr Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)
Runner Up in Show & Junior in Show: Pekingese
Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)
Minor in Show: Whippet
Taejaan Nights InWhite Satin (M & S Patterson / Mrs N Rule-Steele)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Hun Jr Ch Bonett Bride Merchant Traveler (Imp HUN) (Emma Clark)
Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)

Baby SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Baby SweepStakes - 3rd Place: German Shorthaired Pointer
Smackpoint Homage (AI) (Sheridan Mackinnon)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Poodle (Toy)
Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)
Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Picture This (K M Potts)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Chevalove Lightning McQueen (Mr A & Mrs L Leslie)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: CIB/ Aust Sup Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Minor of Breed: Aust Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Prince of the Universe (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Soyeux Star Legend (Cristina Goodman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Lilbit ofmy Heart (Cristina Goodman)
Baby of Breed: Soyeux Petticoats N Lace (Cristina Goodman)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Marniechar Black Zambucca (Mrs K M Potts)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marniechar Picture This (K M Potts)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Monchelpark Rebel Heart (Catherine Borg)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (ROM) (Damiano & Katarina Manna)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Timyka Goin Rogue (Catherine Borg)
Minor of Breed: Monchelpark Rebel Heart (Catherine Borg)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr John Montgomery (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Hun Jr Ch Bonett Bride Merchant Traveler (Imp HUN) (Emma Clark)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Smackpoint Cold Raider (AI) (Sheridan Mackinnon)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Chergari Silent Night CCD RN (Mrs A Walkington)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
Baby of Breed: Kingsway Act The Part (M K Kingston)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Graylors lady Mooch (M Cross)
Baby of Breed: Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Knusprig Schadenfreude (AI) (Sheridan Mackinnon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Knusprig Kaffeklatsch (AI) (C Cunningham & P J Serle)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Klausnkesh Son of a Gun (Therese Corbett/Charmaine Walker)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Smackpoint Ride The Lightning (S Mackinnon)
Baby of Breed: Smackpoint Cold Raider (AI) (Sheridan Mackinnon)
Baby (Bitch) of Breed: Smackpoint Homage (AI) (Sheridan Mackinnon)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hun Jr Ch Bonett Bride Merchant Traveler (Imp HUN) (Emma Clark)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chergari Silent Night CCD RN (Mrs A Walkington)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Best in Group & Minor in Group: Whippet
Taejaan Nights InWhite Satin (M & S Patterson / Mrs N Rule-Steele)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Junior in Group: Beagle
Brialey Lil Bit Ice Dancer (B E & L A Childs)
Intermediate in Group: Borzoi
Aust Ch Mistraka Zende (Mrs J Quinn)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fonteposca's True Magik (Imp ITY) (Brialey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brialey Lil Bit Ice Dancer (B E & L A Childs)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistraka Zende (Mrs J Quinn)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Westpriors On The Wild Side (A & M Bugges)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Laserre Liaison Dangereux (Mrs Jane Casperson-Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Laserre Cadeaux D'Or (Jane Quinn)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Minor of Breed: Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Juzrival Daddys Disco Diva (A Barter & L Fletcher)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)

Whippet
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Taejaan Nights InWhite Satin (M & S Patterson / Mrs N Rule-Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Open in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Gr Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ukulunga There You Go (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Avonpark Coalminers Daughter (AI) (K Fisher)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazwallaby Brumby Jack (Glen & Julie Hogan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Avonpark Steele Diamond (AI) (K Fisher)
Bitch CC & Puppy of Breed: Avonpark Coalminers Daughter (AI) (K Fisher)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lanbart Tinsel Town (Hessenberger / Oakey)
Res Dog CC & Minor of Breed: Ukulunga There You Go (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)

Bearded Collie
Baby of Breed: Edinglen Diamonds And Dior (Michele Lincoln)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ausvarg Dixie (Caleb Fryar)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hillmagic Platnum Nokosi RN (Karen Hore)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Baby of Breed: Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr John Montgomery (ACT)

Intermediate in Group: Samoyed
Ahzu Lets Lose Our Minds WPD (J & M Harrison)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Espinay Belle Amie (AI) (G Howley & Miss T Bassett)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ahzu Lets Lose Our Minds WPD (J & M Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Runner Up in Group & Minor in Group: Poodle (Toy)
Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)
Baby in Group: French Bulldog
Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Icspots Gotta Catch Em All (K Britten & M Morrissey)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Aust Bred of Breed: Icspots Gotta Catch Em All (K Britten & M Morrissey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)