Tumut Show Society (NSW)

Date of Show : 2-Mar-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue Langford (VIC)   (Total Entry : 162)

Best in Show & Open in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Greylag Whisper Of Candy Man (AI) (Mrs J Short & Mrs K Clay)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: English Setter
Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Dawco Under The Moonlight (AI) (Mr David P Dawes)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Bethwyn Misty Memories (Bethwyn Kennels)
Junior in Show: Boston Terrier
Aust Ch Talbra Thats What She Said (AI) (Dionne Stephenson)
Intermediate in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)

Baby SweepStakes - 1st Place: Japanese Spitz
Belzbentley Russian Bell (Rebecca Bentley)
Baby SweepStakes - 2nd Place: White Swiss Shepherd Dog
Royalemerald Wild At Heart (Shae Mortimer)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Bethwyn Misty Memories (Bethwyn Kennels)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Manchester Terrier
Aust Neut Gr Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Langford (VIC)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Greylag Whisper Of Candy Man (AI) (Mrs J Short & Mrs K Clay)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Palmshell Seal O Approval (M Obrien)
Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Gold Rush (Ash Godsell)

Chinese Crested Dog
Puppy (Bitch) of Breed: Ertae Figjam N Icecream (Mrs M Heritage & Ms M Sterrett)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kango Foxy Roxy (G Inifer)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Greylag Whisper Of Candy Man (AI) (Mrs J Short & Mrs K Clay)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kabova Gold Rush (Ash Godsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Almost Famous (Jenny Whitney)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Palmshell Seal O Approval (M Obrien)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue Langford (VIC)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Ir Ch Aust Ch Catachgorm Oliver Twist (Imp Ire) (Rhonda Dearnaley)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Jaksonhills JJJJive Talkin (S K Ball and D J Heath)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar My Kinda Trouble (AI) (Karen Sloane)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ir Ch Aust Ch Catachgorm Oliver Twist (Imp Ire) (Rhonda Dearnaley)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)

Tenterfield Terrier
Baby of Breed: Jaksonhills JJJJive Talkin (S K Ball and D J Heath)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Amanda Huggins (NSW)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Setter
Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Full Steam Ahead (M J & F L Park)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Featherdale Dragon Of Kings (J S Endycott & K Fallowfield)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch KeltonHill Carry On Appintiki (Mr B & Mrs M Lennon)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch KeltonHill Carry On Appintiki (Mr B & Mrs M Lennon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Appintiki Puddington (Mr B & Mrs M Lennon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aerofee Charlies Gal A KtnHill (Merrilee & Bruce Lennon)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Setterup Dixieland Delite (M Heritage)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Over The Moon (Mrs B & Mr C Walter)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Canawindra Hans Solo (M J & F L Park)
Res Dog CC & Minor of Breed: Canawindra Full Steam Ahead (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Rise And Shine (M J & F L Park)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bushgold Dawns Southrn Aurora (Pauline Rudd)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Featherdale Dragon Of Kings (J S Endycott & K Fallowfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Featherdale Heart of Dragons (J S Endycott & K Fallowfield)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Amanda Huggins (NSW) (Group Entry : 14)

Best in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Devma Time Traveller (AI) (Ms S Hutcheson & R Triffitt)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Strong Protector (B Paintain & S Gendle)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Nicholyev Onya Bike (Mrs S Taylor/ Mrs S Kelly & Mr J Bower)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Finneas Fogg (AI) (Miss M Heritage / Mr L & Mrs H Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Devma Time Traveller (AI) (Ms S Hutcheson & R Triffitt)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nicholyev Onya Bike (Mrs S Taylor/ Mrs S Kelly & Mr J Bower)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wulfgar Strong Protector (B Paintain & S Gendle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Amanda Huggins (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Bethwyn Misty Memories (Bethwyn Kennels)
Runner Up in Group & Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Dawco Under The Moonlight (AI) (Mr David P Dawes)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Shine Like That (Nicole Pearson)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Thats On Target (N Pearson)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Maze Runner (A Richardson & C Quigley)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Hartly How Resplendent (Nicole Pearson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Maze Runner (A Richardson & C Quigley)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartly Thats On Target (N Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hartly How Resplendent (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly Shine Like That (Nicole Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bethwyn Misty Memories (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dawco Under The Moonlight (AI) (Mr David P Dawes)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Royalemerald Wild At Heart (Shae Mortimer)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Amanda Huggins (NSW)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar Red Red Wine (Lyne Browning)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Marvelous Mrs Maisel (Lyne Browning & Sarah Jones)
Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Montreaux Dear Abby (Ms S Wallis)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Montreaux Dear Abby (Ms S Wallis)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Miracle On The Hudson (Mr D W Halliday)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kortmar Red Red Wine (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar Marvelous Mrs Maisel (Lyne Browning & Sarah Jones)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Langford (VIC)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Caught Red Handed (L M Hickie)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boston Terrier
Aust Ch Talbra Thats What She Said (AI) (Dionne Stephenson)
Baby in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Jack of Spades (Rebecca Bentley)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Chailee Cotton Candy (Diane Russell)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Chailee Mighty Thor (Diane Russell)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Taureau Moschino (Luciana Giorgioni)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Talbra Thats What She Said (AI) (Dionne Stephenson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bullmajesty Tino (Ms R Triffitt)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Icspots Just Google It (K Britten & M Morrissey)
Baby of Breed: Thunderspot Hungry Like A Wolf (M Obrien)
Baby (Bitch) of Breed: Thunderspot Darkness To Light (M Obrien)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taureau Moschino (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Taureau Riccardo Patrese (Luciana Giorgioni)
Bitch CC & Junior of Breed: Taureau Bulgari By Bulgari (Luciana Giorgioni)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chailee Cotton Candy (Diane Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chailee Mighty Thor (Diane Russell)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley McMuffin (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Jack of Spades (Rebecca Bentley)
Baby (Bitch) of Breed: Belzbentley Russian Bell (Rebecca Bentley)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beltzu Rhythm Rhyme N Harmony (Belinda Heersema)
Baby of Breed: Beltzu Keepin The Dream Alive (Belinda Heersema)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gengala Caught Red Handed (L M Hickie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gengala Political Print (L M Hickie)