Townsville Kennel Association (SHOW 1) (QLD)
Date of Show : 1-Jul-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Adrian Jones (TAS) (Total Entry : 201)
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Baby in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Kiss From A Rose (Julene Brady)
Minor in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Elspan let the sparks fly (Jai Parsons)
State Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Neut Gr Ch Macdolly Murphys Law JD (Gordon Mayne & Peter Grant)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Kiss From A Rose (Julene Brady)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Susan Gray (TAS) (Group Entry : 41)
Aust Ch Yurrugar Lone Star Titanium (Saunders/Thomas)
Runner Up in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova View From Th Top (J Williams & B Sorensen)
Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Whenever Wherever (Mrs M Norton)
State Bred in Group: Papillon
Aust Ch Dazind By Me (L Robinson)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Furperson Rumplestilskin (Chris Coggan)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yurrugar Lone Star Titanium (Saunders/Thomas)
Italian Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furperson Rumplestilskin (Chris Coggan)
Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Erintoi Eatcha Heart Out (Gaye Merrin)
Papillon
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dazind By Me (L Robinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Dazind Picture Perfect (Lisa Robinson)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arderne By Design (K Dodds)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Whenever Wherever (Mrs M Norton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Magical Story (Mrs M Norton)
Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kabova View From Th Top (J Williams & B Sorensen)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tranabby Ebony n Ivory (J & S Stephens)
Junior of Breed: Rapturous Single Rose (J & S Stephens)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS) (Group Entry : 28)
Aust Sup Ch Dinamyte Big Bang (J McKay)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Gemra witchy woman (Darryl Albrecht)
Puppy in Group: Sealyham Terrier
Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dinamyte Big Bang (J McKay)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Satori Magic Mike (ROM) (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cyclop Ivory Queen (Miss J Beveridge)
Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Gemra witchy woman (Darryl Albrecht)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Gemra sink th ink (Darryl Albrecht & Peter Abbott)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS) (Group Entry : 32)
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Renaissance (Ms R Nicholson & Mrs J Nicholson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Elspan let the sparks fly (Jai Parsons)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Elspan Cacharell (Jai Parsons)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Gr Ch Macdolly Murphys Law JD (Gordon Mayne & Peter Grant)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Elspan let the sparks fly (Jai Parsons)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Elspan Rockstar (Belinda Petrowsky)
Res Bitch CC: Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Junior of Breed: Elspan Cacharell (Jai Parsons)
State Bred of Breed: Aust Ch Asuare Cant keep A Secret (K Hutt)
Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Macdolly Murphys Law JD (Gordon Mayne & Peter Grant)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Highgatte If The Shoefits (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunford Diva's Gold (Ms R & Mrs J Nicholson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sunford Marley Mo (R & J Nicholson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sunford Renaissance (Ms R Nicholson & Mrs J Nicholson)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gillbrae Mynorthernangel (Yvonne Butler)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaparla Give and Take (Denise Burke)
Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Wayne Douglas OAM (VIC) (Group Entry : 31)
Aust Ch Harroway In Fashion (Julie Bastin-Byrne)
Minor in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Carbon Copy (Julie Bastin-Byrne)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Aust Bred in Group: Whippet
Harroway Fashion Model (Julie Bastin-Byrne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)
Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harroway In Fashion (Julie Bastin-Byrne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Harroway Fashion Model (Julie Bastin-Byrne)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Harroway Carbon Copy (Julie Bastin-Byrne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Wayne Douglas OAM (VIC) (Group Entry : 26)
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Kiss From A Rose (Julene Brady)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Morview Magic Merlin (Jacqui Connolly)
Open in Group: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview Aussie Opal (Jacqui Connolly)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Morview Magic Merlin (Jacqui Connolly)
Baby of Breed: Morview Outback Red Rebel (Jacqui Connolly)
Australian Kelpie
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunland Star Attraction (Merryll Bradshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)
Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Mandene Kiss From A Rose (Julene Brady)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS) (Group Entry : 28)
Aust Sup Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
Baby in Group: Neapolitan Mastiff
Polemistis De Charlotte (Donna Thompson)
Minor in Group: Boxer
Chizack Fire N Rain (Andrew Hobday & Margaret Mason)
Intermediate in Group: Boxer
Jadenchi Veni Vidi Vici (Margaret Mason)
Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jadenchi Veni Vidi Vici (Margaret Mason)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Phoenway Dream Warrior (Miss Lorette Tassan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Chizack Fire N Rain (Andrew Hobday & Margaret Mason)
Baby of Breed: Kadence Addicted To You (Imp NZ) (Margaret Mason)
Puppy of Breed: Phoenway Give It To Me Baby (AI) (Miss Lorette Tassan)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest American Eclipse (Mrs S Anderson)
Neapolitan Mastiff
Baby of Breed: Polemistis De Charlotte (Donna Thompson)
Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
Baby of Breed: Keelambara Uncork T Inna Charm (B & L Halliwell)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chrisharod Halleujah Baby (Meier / Whipps)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Chrisharod lcantbeliveit (Meier/Whipps)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Wayne Douglas OAM (VIC) (Group Entry : 15)
Aust Ch Yohji Se Leve (Mr R Thomas)
Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Group: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: British Bulldog
Aust Ch Kellanz Chocolate Charisma (Russell Mallyon & David Potter)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Janayin Into the Fire (Russell Mallyon & David Potter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kellanz Chocolate Charisma (Russell Mallyon & David Potter)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yohji Se Leve (Mr R Thomas)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sesukan Ice On Fire (Sharon & Breanne Lancey)