Grenfell P A H & I Association Inc (NSW)

Date of Show : 31-Aug-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kenneth Hodge (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Baby in Show: Beagle
Brialey Lil Bit Ice Princess AI (B E & L A Childs)
Minor in Show: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Tagh Mor (Pam Gerrey)
Puppy in Show: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Junior in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Open in Show: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Chihuahua (Long Coat)
Grandimage little bitty (Paige Howes)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Russian Black Terrier
Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)
Runner Up in Group & Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Grandimage little bitty (Paige Howes)
Puppy in Group: Havanese
Auskrest Got my Mojo (Sandra McMahon)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)
Puppy of Breed: Ceellen Oberon (L Hutchcraft)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Efectivo secret weapon (Paige Howes)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mmdivine Snow Queen (Cecilia Dobson)
Baby of Breed: Grandimage little bitty (Paige Howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Auskrest Got my Mojo (Sandra McMahon)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bindahlena Summer Breeze (Leisl Wood)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Minor in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Tagh Mor (Pam Gerrey)
Puppy in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Phoebe Valentina (Pam Gerrey)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Manfreds Ebonynivorys Harmony (Ms Cheryl Rea & Mrs Cassie Caple)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Portizon Shoutout To Arizona (Mrs R Harrison)
Baby of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Riverlands Repetition (Sandra McMahon)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nezhnoye Plamya Skir (Imp RUS) (Pam Gerrey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tawnyoak Phoebe Valentina (Pam Gerrey)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tawnyoak Tagh Mor (Pam Gerrey)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glemand Karmen Del Luna (Pam Gerrey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)

Minor in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Glenmave Indiana Storm (R L Shaw)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Moruada California Gold (Mrs S H Wright)
Runner Up Neuter in Group: English Setter
Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Graylors lady Mooch (M Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moruada California Gold (Mrs S H Wright)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glenmave Indiana Storm (R L Shaw)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvagun Saintly (Silvagun Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby in Group: Beagle
Brialey Lil Bit Ice Princess AI (B E & L A Childs)
Minor in Group: Afghan Hound
Tahkira Piccolo (Miss N Archer)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tahkira Piccolo (Miss N Archer)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby of Breed: Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby (Dog) of Breed: Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Aust Bred of Breed: Nayembe Yaamas Midnight Kito (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brialey Love Me Do (B E & L A Childs)
Baby of Breed: Brialey Lil Bit Ice Princess AI (B E & L A Childs)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SPACCONE (Imp Ita) (Carolyn McLean)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Charmhill Callin The Shots (Christine Klempel)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vastlynoble Titus (S Tennyson & D Dodd)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Minor in Group: Russian Black Terrier
Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)
Junior in Group: Cane Corso
Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)
Aust Bred in Group: Cane Corso
Aust Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nevicata Hyde N Seek (S Leonard)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Schau Malibu Zinger (B J Biggs)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Gr Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Junior of Breed: Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vonleenard To The Moon N Back (Diane Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Laahtoy Silver Queen (Lisa Martin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Schau Malibu Zinger (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Dream in Brown (B J Biggs)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)