Bowen Kennel Club (QLD)

Date of Show : 24-Apr-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Rowles (NSW)   (Total Entry : 155)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
Runner Up in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)
Minor in Show: French Bulldog
Swiftdelight Parada By Design (Mechelle Mcfadzen)
Puppy in Show: Basenji
Lomar Little White Dove (L Marsden)
Intermediate in Show: Whippet
Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Aust Bred in Show: Dobermann
Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)
Runner Up Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 23)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Piccino Absolutely Fabulous (Mike & Sandy Reeve / Jackie Hardwicke)
Open in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Folkvar Even Keel At Corisco (Mr S Fischer & Ms C Richardson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
Res Dog CC: Piccino King Of Bling (Mr M & Mrs S Reeve / Ms J Hardwicke)
Bitch CC & Puppy of Breed: Piccino Absolutely Fabulous (Mike & Sandy Reeve / Jackie Hardwicke)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Piccino Always On My Mind (Reeve & Hardwicke)
Minor of Breed: Funhund Ridiks Magical Masque (Donna Mulholland)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marniechar Strike A Pose (K Potts)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tooshay Moon Shadow (Taryn Jones)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 18)

Runner Up in Group: Scottish Terrier
Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)
Puppy in Group: Bull Terrier
Huatare Itz A Womans World (T Matsen & R Balsillie)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Isinheart Madame Angelique (Robyn Scott)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Gr Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dinamyte Let The Party Begin (J McKay)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Huatare Itz A Womans World (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fabnic Lord Candyman (Terry Matsen & Robert Balsillie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Isinheart Madame Angelique (Robyn Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
Baby of Breed: Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD) (Group Entry : 24)

Runner Up in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Sandswept Saving Grace (Ruth Heather)
Minor in Group: Foxhound
Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Puppy in Group: Basenji
Lomar Little White Dove (L Marsden)
Intermediate in Group: Whippet
Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lomar Little White Dove (L Marsden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Baby of Breed: Sandswept Saving Grace (Ruth Heather)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Meydak Tsar Dust (Ruth Heather)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Puppy of Breed: Mychaka Shaken Not Stirred (Cristina Fornasier)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 15)

Best in Group & Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Mak Attack (Giuseppe Palazzo)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Chamshep Knows No Boundaries (Miss A Grendon)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Cattle Baron (J Connolly)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview Cattle Baron (J Connolly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Waykrest Mak Attack (Giuseppe Palazzo)
Bitch CC: Morview Picture Perfect (J Connolly)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chamshep Knows No Boundaries (Miss A Grendon)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karte Rogue (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redmelven Absolute Mirusty (Mrs M A Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Darkgypsy Sumatran Tiger (Nicola Scanlon)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shantisoul Kodiak Star (L K Kelly)
R/UP BOB and Dog CC: Akeela Mufasa Lion King (L K Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 30)

Baby in Group: French Bulldog
Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Minor in Group: French Bulldog
Swiftdelight Parada By Design (Mechelle Mcfadzen)
Puppy in Group: French Bulldog
Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Junior in Group: British Bulldog
Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Intermediate in Group: British Bulldog
Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Baby of Breed: Tencheno Lady Theodora Plumduf (AI) (R & E Ryan)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Swiftdelight Parada By Design (Mechelle Mcfadzen)
Baby of Breed: Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Puppy of Breed: Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Baby of Breed: Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Amorenekid Saguaro (Hart/Lloyd-Hansen)