Proserpine Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 4-Oct-2021 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Keong (QLD)   (Total Entry : 336)

Best in Show & Open in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Puppy in Show: Finnish Lapphund
Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
Junior in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Intermediate in Show: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
State Bred in Show: German Shorthaired Pointer
Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Swinabie Rumour Has It (Donna Dickson)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Baby of Breed: Swinabie You Had Me At Hello (Donna Dickson)
Minor of Breed: Swinabie Rumour Has It (Donna Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Adrahil Lae Apollo (Michael Thomson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cintchi Lae Artemis (Michael Thomson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 26)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Huatare Itz A Womans World (T Matsen & R Balsillie)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Pranksta devils right hand (Jenna Kirby)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Tarrafern Mist Over Mourne (Kerry Maguire)
State Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Huatare Itz A Womans World (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fabnic Lord Candyman (Terry Matsen & Robert Balsillie)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Pranksta devils right hand (Jenna Kirby)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarrafern Mist Over Mourne (Kerry Maguire)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Runner Up in Group & State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Baby in Group: Weimaraner
Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Runner Up Neuter in Group: Brittany
Aust Ch Wameika Rumour Has It (Paul & Tiena Palin)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Paul & Tiena Palin)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge/J Toohey/J Norman)

Golden Retriever
Dog CC: Piarki Perfect Afi Gold (Elle Leo)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kopafield Aint Whistlin Dixie (AI) (Neville & Sandra Pitcher)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tri Ch (T) (TS) TS Gr Ch Blackboy Snow Storm (Neville & Sandra Pitcher)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Baby of Breed: Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 45)

Best in Group & Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Jomeja Cats Pajamas (AI) (Q Dagan & M Goldberg)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jomeja Cats Pajamas (AI) (Q Dagan & M Goldberg)
Open of Breed: Usakose Game On TD (C & H Northover)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Keong (QLD)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Group: Australian Kelpie
Southspirit Dancing With A Diva (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
State Bred in Group: Border Collie
Woofame Let It Ride (Wendy Lucht)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Southspirit Dancing With A Diva (S & K Whyatt)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
Res Dog CC & State Bred of Breed: Woofame Let It Ride (Wendy Lucht)
Puppy of Breed: Woofame Georgia On My Mind (Wendy Lucht)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Redmelven Absolute Mirusty (Mrs M A Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Keong (QLD)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Runner Up in Group & Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Minor in Group: Samoyed
Kalisa Right-In The Spotlight (AI) (Imp NZ) (Susan McKinnon)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Aust Bred in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Jr Ch / Aust Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Icepaws Mal Rockn In Style (Ms Linda Boulton)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Ive Been Watching U (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kalisa Right-In The Spotlight (AI) (Imp NZ) (Susan McKinnon)

St Bernard
Baby of Breed: Salhia First King of the North (AI) (Donna Mulholland & Lauren Davies)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Akeela Mufasa Lion King (L K Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Keong (QLD)  (Group Entry : 45)

Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Baby in Group: Shih Tzu
Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Puppy in Group: Schipperke
Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)

Schipperke
Puppy of Breed: Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)
Baby of Breed: Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)