Greater Western All Breeds Obedience & Agility Club Inc (NSW)
Date of Show : 20-Sep-2015 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Robert Harbin (NSW)
Aust Sup Ch Syryne Solar Eclipse HT (Shiralee Fossey)
Runner Up in Show: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Baby in Show: Australian Shepherd
Blueamble The Glass Slipper (A J Lamberton)
Minor in Show: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Tarrendayle Walk This Way (Toni Dennis)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Pickapug At The Pinacle (Sorenson & Williams)
Intermediate in Show: Papillon
Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Open in Show: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)
Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Shepherd
Blueamble The Glass Slipper (A J Lamberton)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Neapolitan Mastiff
Maggiormente Tarantella (Mr K & Mrs N Keck)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Peter Cutler (NSW)
Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Red Hot Rebel (Sue Donahue & Sandra Boyce)
Minor in Group: King Charles Spaniel
Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Cover Boy Pretty (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Pickapug At The Pinacle (Sorenson & Williams)
Open in Group: Havanese
Aust Gr Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cavalierlove Shooting Star (Sandra Boyce)
Baby of Breed: Cavalierlove Red Hot Rebel (Sue Donahue & Sandra Boyce)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kfinch Honky Tonk Girl (Anna & Peter Schultze)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Urban Legend (Philip Williams)
King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marsward My Sweet Valentine (Imp USA) (C Rodrigues)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Wilsight Red Dash (C Rodrigues)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Puppy of Breed: Wilsight Royal Albert (C Rodrigues)
Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Athalow Cover Boy Pretty (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Athalow Ben dela Creme (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pickapug At The Pinacle (Sorenson & Williams)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)
Aust Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Runner Up in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)
NZ & Aust Ch Chesterhope Lady In Lace (Imp NZ) (V Royston/ D O'Neill & P O'Neill)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Cardhu Flat Bush Burning (E & M Borg)
Baby in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aprilraine Fantastic Mr Fox (Therese Kropman)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Brown Sugar (E M and A Borg)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Tarrendayle Walk This Way (Toni Dennis)
Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Tarlorise Krystal (Mrs S Brown)
Open in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch Whitfield Tarrendayle Game Of Thrones (Imp USA) (Toni Dennis)
Puppy of Breed: Tarrendayle Walk This Way (Toni Dennis)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Imposter (Rebecca Pandelis)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cardhu Flat Bush Burning (E & M Borg)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silvaspring Brown Sugar (E M and A Borg)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Minor of Breed: BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: BlueBreeze Daintree Goddess (Debra Stubbings)
Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Aprilraine Fantastic Mr Fox (Therese Kropman)
Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust Ch Chesterhope Lady In Lace (Imp NZ) (V Royston/ D O'Neill & P O'Neill)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Krystal (Mrs S Brown)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cruisenif Rev It Up (Catherine Fisher)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Peter Cutler (NSW)
Aust Ch Zandeena Put You In A Song (C & K Whinn)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowender As You Do (Paul Bevins)
Baby in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Gotta Dream To Chase (D Tidey)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowender Zarkana (Paul Bevins)
Intermediate in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rickaby Cruise (D Tidey)
Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Put You In A Song (C & K Whinn)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lowender As You Do (Paul Bevins)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lowender Bullet With Your Name (Paul Bevins)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lowender Zarkana (Paul Bevins)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rickaby Cruise (D Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rickaby Extra Special (D Tidey)
Baby of Breed: Rickaby Gotta Dream To Chase (D Tidey)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)
Aust Sup Ch Syryne Solar Eclipse HT (Shiralee Fossey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Blueamble Puppet Master (A J Lamberton)
Baby in Group: Australian Shepherd
Blueamble The Glass Slipper (A J Lamberton)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Junior in Group: Border Collie
Mahteek Greased Lightning (Therese Kropman & Deidre Masters)
Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Mahteek Caramel Cobber (Deidre Masters)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Welbeblue Dolly Parton (S Nicholas)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kla Simply Great Expectations (T Kropman and G Lewis)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aprilraine Limelight Dancer (Therese Kropman)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Blueamble Puppet Master (A J Lamberton)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rozate Onekiss CloserToHeaven (Mrs D Masters)
Baby of Breed: Blueamble The Glass Slipper (A J Lamberton)
Open of Breed: Aust Ch Mahteek Caramel Cobber (Deidre Masters)
Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Syryne Solar Eclipse HT (Shiralee Fossey)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Syryne Burning Embers HT (Shiralee Fossey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Guardian Not Puzzled ByMy Fate (Dunn & Vowles)
Junior of Breed: Mahteek Greased Lightning (Therese Kropman & Deidre Masters)
Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cathgarry Embers Of The Fire (Mrs K Drew)
Res Dog CC & Junior of Breed: Cherrylea Alexander Thgreat (Susan Ryan)
Baby of Breed: Alistone Catch The Lightening (Mrs K Drew)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus CCD RA (P M Ellis)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hartly Witch Craft (Nicole Pearson)
Puppy of Breed: Aust Ch Louanda Frequent Flyer (V J Royston)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)
Aust Ch Daykeyne Takin Namesnkickn Ass (Alan Molan)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Minor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Puppy in Group: Neapolitan Mastiff
Maggiormente Tarantella (Mr K & Mrs N Keck)
Junior in Group: Rottweiler
Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
Intermediate in Group: German Pinscher
Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Guardian Kennels)
Akita
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Namesnkickn Ass (Alan Molan)
Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)
German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Guardian Kennels)
Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Vivaldi (Klaus & Nancy Keck)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maggiormente Tarantella (Mr K & Mrs N Keck)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maggiormente La Forza (Klaus & Nancy Keck)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)
Junior of Breed: Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)
Aust Ch Warpaint La Flamme De Coeur (D & L Thorpe / J Daidone)
Runner Up in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)
Baby in Group: French Bulldog
Warpaint Angelus (AI) (D & L Thorpe / J Daidone)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Tibetoes Take A Picture (P M Ellis)
Open in Group: British Bulldog
Aust Gr Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Warpaint La Flamme De Coeur (D & L Thorpe / J Daidone)
Baby of Breed: Warpaint Angelus (AI) (D & L Thorpe / J Daidone)
Great Dane
Baby of Breed: Hildydane Angelic Brunhilde (Anna & Peter Schultze)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Royalrolls dirty dancer (A Howarth & T Agnew)
Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tibetoes Take A Picture (P M Ellis)