Corowa & District Kennel Club (NSW)
Date of Show : 15-Feb-2015 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Robyn Williams (NSW)
Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Runner Up in Show & Open in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
Minor in Show: Poodle (Miniature)
Westpriors Power Of Midnight (K/ J & P Hopkins)
Puppy in Show: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Junior in Show: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Laserre Cheverny (Mrs Jane Casperson-Quinn)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Beagle
Aust Ch Sanmar Good As Gold (S Walker / R A & D F Kruz)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Shih Tzu
Beltzu Catch A Falling Star (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)
Wochnova Devils Princesworrior (Samantha Febey)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Hear Me Whisper (Liz Monahan)
Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kimissa Wen Yr Hot Yr Hot (R & M Clancy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimissa Crim Zen Tide (R & M Clancy)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimissa Hot Sox (R & M Clancy)
Open of Breed: Aust & Mol Jr Ch Edit Can-Can Dolce Dea Apriori (Imp UKR) (Heather Harrell)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tunamara Hear Me Whisper (Liz Monahan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahrae Georgie Girl (Liz Monahan)
Baby of Breed: Barad Mighty Mars (Mrs S Bingham)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Taliekin Pirates Apprentice (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wochnova Devils Princesworrior (Samantha Febey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wochnova Devils Attitude (Samantha Febey)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)
Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Vhandham Summa Luvin (A Casperson)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aus Ch Vhandham Spartacus (A Casperson)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vhandham Summa Luvin (A Casperson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Vhandham Spartacus (A Casperson)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Unlucky For Some (Ruth Elkner)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)
Aust Gr Ch Arawhiti shoot n star (Imp NZ) (R/ W & C Stobbie)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Shtar Victoria's Secret (Silvagun Knls)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Appintiki Gypsy Rose Lea (M & B Lennon)
Open Neuter in Group: Gordon Setter
T S Ch / T Ch & Neut Ch Kentigern Dark Highlander CCD RA ET (M K Yarnold)
Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Appintiki Gypsy Rose Lea (M & B Lennon)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Necessities (AI) (B & M Lennon / T Wayenberg)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Lea There (AI) (B & M Lennon)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Winfree's Reigning Down Under (Imp USA) (M Kingston/A O'Keefe)
Puppy of Breed: Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fairray Superbomber (Imp ITY) (Marlene Cross)
Baby of Breed: Nundialla Girl On Fire (Emma Cross)
Junior of Breed: Aust Ch Nundialla My Time To Rule (Ashliegh Heritage)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arawhiti shoot n star (Imp NZ) (R/ W & C Stobbie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rowemaris Remember the Time (AI) (R & W Stobbie / C Stobbie)
German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Silvagun Missy Higgins (Silvagun Kennels)
Puppy of Breed: Silvagun Blue Jazmin (Silvagun Kennels)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)
Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Aursauver Organised Crime (David Griffin)
Gordon Setter
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: T S Ch / T Ch & Neut Ch Kentigern Dark Highlander CCD RA ET (M K Yarnold)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cigwn Rhapsody in Blue (Elizabeth Thomas)
Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shtar Victoria's Secret (Silvagun Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarlorise Louis Vuitton (Silvagun Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silvagun Burlesque (Dianna & Brian)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)
Am & Aust Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Amashutu Pirate King (Miss L & Mrs B McVilly)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Sanmar Good As Gold (S Walker / R A & D F Kruz)
Junior in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Laserre Cheverny (Mrs Jane Casperson-Quinn)
Aust Bred in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Laserre Fly by Night (Mrs Jane Quinn)
Beagle
Puppy of Breed: Aust Ch Sanmar Good As Gold (S Walker / R A & D F Kruz)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laserre Fly by Night (Mrs Jane Quinn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Laserre Cheverny (Mrs Jane Casperson-Quinn)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Laserre Liaison Dangereux (Mrs J Quinn)
Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Graabine Top Gun (Miss P Quinn)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Black Tie Affair (Miss P Quinn)
Baby of Breed: Norvaan Kausin A Kalamity (Craig Evans)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Amashutu Pirate King (Miss L & Mrs B McVilly)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Julie Aspinall (VIC)
Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RA AD JD ET (C & B Ralphs / J Lincoln)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Charmhill JacquesCartier (Nicole Pearson)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Seaberwyn Time After Time (Imp NZ) (Yvette Rolfe)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Astabron SE Its All About Jazz (B Durran)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Seaberwyn Time After Time (Imp NZ) (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Circlebartee Tonka (Di Thomas)
Res Dog CC: Tamachel I Am The Dude (Nicky Hale)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Astabron SE Its All About Jazz (B Durran)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Deviebelle ET Elle (B Durran)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RA AD JD ET (C & B Ralphs / J Lincoln)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Mischief Maker (Yvette Rolfe)
Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Charmhill JacquesCartier (Nicole Pearson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly Constant comment (Nicole Pearson)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)
Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Runner Up in Group: German Pinscher
Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
Baby in Group: Siberian Husky
Coltava Serendipity (M Burton)
Minor in Group: Siberian Husky
Coltava Chills N Thrills (M Burton)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Mayumi No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust & Neut Ch Masterkarn Backnblack (Angelsun Kennels)
Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Gotta Have Faith (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Boxberry Don't Give Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Puppy of Breed: Aust Ch Boxberry When I Grow Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Noble Venture (Imp NZ) (Andrea Jefferies)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Masterkarn Backnblack (Angelsun Kennels)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Puppy of Breed: Aust Ch Yukan Mayumi No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Coltava Chills N Thrills (M Burton)
Baby of Breed: Coltava Serendipity (M Burton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)
Westpriors Power Of Midnight (K/ J & P Hopkins)
Runner Up in Group & Open in Group: Great Dane
Aust Ch Taliekin The Bourne Legacy (AI) (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)
Baby in Group: Shih Tzu
Beltzu Plantagenent Lass (B Heersema)
Puppy in Group: Shih Tzu
Beltzu Catch A Falling Star (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuyuan Play It Again Sam (Trish Richards)
Open Neuter in Group: Shih Tzu
Aust Neut Ch Beltzu Angels Brought Me Here (Belinda Heersema)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taliekin The Bourne Legacy (AI) (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Westpriors Power Of Midnight (K/ J & P Hopkins)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzuyuan Play It Again Sam (Trish Richards)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beltzu Knee Deep In The Hoopla (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Baby of Breed: Beltzu Plantagenent Lass (B Heersema)
Puppy of Breed: Beltzu Catch A Falling Star (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Beltzu Angels Brought Me Here (Belinda Heersema)