Isis District Canine Club Inc (QLD)

Date of Show : 31-May-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robyn Williams (NSW)   (Total Entry : 233)

Best in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Pug
Aust Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Baby in Show: Akita
Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson / K Bell)
Minor in Show: French Bulldog
Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Aust Bred in Show: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Open in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Shetland Sheepdog
Hilmamay Luv In the Spring (Kathy Blair)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & State Bred in Group: Pug
Aust Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Runner Up in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Baby in Group: Pug
Burjoise Story Book (M D and W M Burgess)
Minor in Group: Papillon
Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Rhumderry White Diamond (David Smith)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Dare To Dream (Mr B & Mrs S Abraham)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Mexicatl Quillie (F M Snell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rhumderry White Diamond (David Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhumderry Fire And Ice (Mr D Smith)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Wings Of Jasper (J & W Stewart-Cook)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Goodvibes Dance To The Rhythm (J & W Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Dare To Dream (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Audax N Fidelis (W S & M H Winter / T Waters)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)
Baby of Breed: Burjoise Story Book (M D and W M Burgess)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)  (Group Entry : 26)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Kupala Kreate Astir (S & G McAdam)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Lou Lou (K Whyatt)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Kupala Kreate Astir (S & G McAdam)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kupala Kute N Tantalizing (AI) (Kupala Kennels)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Lou Lou (K Whyatt)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Belljacks Luck Ov The Draw (Kathy Whyatt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Rhythm On Oak (Guy Spagnolo)
Open in Group: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Mikelli Otterly Devoted to U (Maurie and Sue Fisher)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm On Oak (Guy Spagnolo)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Greyghost Weis Cracker (B Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mycroft Machynlleth (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW) (Group Entry : 23)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Songbird (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Lets Elope (R E & C J Armatys / J J & L J Black)
Junior in Group: Afghan Hound
Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)
State Bred in Group: Foxhound
Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briarmist Songbird (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Briarmist Lets Elope (R E & C J Armatys / J J & L J Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Minor of Breed: Naekota Its All About Me (Natasha Wood)

Foxhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree Blow Me One Last Kiss (Robert & Chloe Armatys)
Baby in Group: Collie (Rough)
Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)
Minor in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Show Me Heaven (Khayoz Knls / N & M Kay)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Hilmamay Luv In the Spring (Kathy Blair)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pureheel Royal Indulgenc ET (Robyn & Alan Spargo)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Turbo (A & R Spargo)
Res Dog CC: Morview Thunderstruck (M D & W M Burgess)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
Baby of Breed: Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pukawidgee Light Oth Moon (Pukawidgee Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Khayoz Show Me Heaven (Khayoz Knls / N & M Kay)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woofame Wild Card (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Trumagik Tartan Kirra (Noel & Maureen Kay)
Baby of Breed: Pukawidgee Reverie (Pukawidgee Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keamaree Blow Me One Last Kiss (Robert & Chloe Armatys)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)
Baby of Breed: Keamaree Sky With Diamonds (R E & C J Armatys)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch LaGuardia Waltzing Matilda (Judith & Irene Hayton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Freevale Sky Lark ET (LaGuardia Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Avahlee Girls Keep Secrets ET (Judith & Irene Hayton / Danni Mayne)
Baby of Breed: Aust Ch Volscaro Summer Thunder (Judith & Irene Hayton)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Glendawn Winforce Ceasar (L Hinricks)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Izalab Tuchntime (Leigh Hinricks)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hilmamay Luv In the Spring (Kathy Blair)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Sharndah Some Days R Diamonds (Alan and Robyn Spargo)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wahjo Stairway To Heaven (Alan & Robyn Spargo)
Intermediate of Breed: Aust Ch Electro Special Attraction (Mr T N & Mrs R G Ray)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris & Nelda Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dlarah Bitter Sweet Symphany (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell I Wont Back Down (Andrew & Carol Keong)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
Baby of Breed: Cuuchin A Splasha Panache (Joyce Wheeler)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Hitoshi Kumakichi (Alan Craze & Joyce Wheeler)
Baby in Group: Akita
Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson / K Bell)

Akita
Baby of Breed: Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson / K Bell)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bulavista Summertime In Moscow (Damian Ogilvie)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kyrajack Faith And Potential (Mrs S M Bagarozza)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfworx Hitoshi Kumakichi (Alan Craze & Joyce Wheeler)
Baby of Breed: Wolfworx Aiko Akemi (A R Craze & J M Wheeler)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Runner Up in Group & Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Baby in Group: British Bulldog
Aust Ch Snailsbury I'm Jonti (Irene Snailham)
Junior in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Myflair Best of Both Worlds (Margret Barton)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Talkon Hot Chilli Chocolate (L Y Carpenter)
State Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Quantum Leap (Di Armstrong/J Shannon)
Open in Group: Great Dane
Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Talkon Hot Chilli Chocolate (L Y Carpenter)

British Bulldog
Baby of Breed: Aust Ch Snailsbury I'm Jonti (Irene Snailham)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Ferrari Dreamin (Mrs N Weedon & Mr D Swift)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Fyreburst Quantum Leap (Di Armstrong/J Shannon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lamorna Super Nova (Di Armstrong)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Myflair Best of Both Worlds (Margret Barton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byanda Black Diamond (Sherrie Coombes)
Minor of Breed: Rozevue Ruby Dazzla (Lenore Davey)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wazky Sexi And I Know It (Krystal Flouskos & Marty Mason)
Baby of Breed: Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Romantic Encounter (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silkyelk Classic Image (A Hansen)
Baby of Breed: Silkyelk Rain and Dance (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale U Son Ova Gun (Barbara Balaam)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Nykem Hopes N Dreams (Alisha Moore)