Albany All Breeds Dog Club (WA)

Date of Show : 19-Nov-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Whippet
Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Light Dream's Bring It On (Imp SWD) (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
Minor in Show: Shetland Sheepdog
Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)
State Bred in Show: Pekingese
Aust Sup Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & State Bred in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Atarka Knight In White Satin (Mrs D M Hicks)
Minor in Group: Havanese
Hekarwe Take A Chance On Me (R S & S M Shellback)
Puppy in Group: Pug
Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Junior in Group: Australian Silky Terrier
Karlyermai Faithful Rogue (Karlyermai Kennels)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Karlyermai Gotta Have A Reason (Karlyermai kennels)
Junior of Breed: Karlyermai Faithful Rogue (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Atarka Mornign Town Ryde (Mrs D M Hicks)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Atarka Bronze Talisman (Mrs D M Hicks)
Baby of Breed: Atarka Knight In White Satin (Mrs D M Hicks)
Baby (Bitch) of Breed: Atarka Aiming To Please (Mrs D M Hicks)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Valenchino Troublemaker (Imp UK) (V McKelvie)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aristic Prime Target (Aristic Kennels)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hekarwe Take A Chance On Me (R S & S M Shellback)
Baby of Breed: Torza Believe In Magik (R S & S M Shellback)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & SLV Jr Ch Show Time By Rolex Valentina's Magic (Imp SVN) (Mrs P B Parkes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alrich Show Time Snow Princess (Pauline B Parkes)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aristic As Desired (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Toorork Pablo Evans (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Toorork Win For Bonnie (Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred of Breed: Kabova Mr Impossible (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Rockport Ink Master (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Pure Steel (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Second Edition (Mr S V & Mrs M Green)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Gladiator of Long Step (Imp Serbia) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Iroq Gladiator of Long Step (Imp Serbia) (Mr S V & Mrs M Green)
Bitch CC & Junior of Breed: Elisabth of Skywalkeramstaf (Imp Serbia) (Mr SV & Mrs M Green)
Minor of Breed: Iroq Pure Steel (Mr S V & Mrs M Green)
Minor (Bitch) of Breed: Iroq Show Girl (Mr S V & Mrs M Green)
Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq Second Edition (Mr S V & Mrs M Green)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Moorgreen's Music Man (Imp USA) (S L Baile / R Palmer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Towsytyke Bring a Plate (Mrs S L Baile)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Firezan Wild Bill (Ms J Purss & Mr D Bowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Triplefun Memphis Belle (J Purss & D Bowe)

Jack Russell Terrier
Minor of Breed: Kingpark Tilly Devine (J Purss & D Bowe)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rockport Ink Master (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Light Dream's Bring It On (Imp SWD) (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Arosa Zena Princess (IMP NZ) (Miss A Keulen-Brain)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Sabu Lady of the Bay (LJ & WG Loftus)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tarlorise Alistair (Ms Ashlee Keulen-Brain)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Westobri Paris (AI) (Dr Lesley Brain)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Light Dream's Bring It On (Imp SWD) (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Westspring The One and Only (AI) (Denise Mosley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Esspree Rule Brittannia (Julie & Karen Hiscott)
Junior of Breed: Sabu Lady of the Bay (LJ & WG Loftus)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arosa Zena Princess (IMP NZ) (Miss A Keulen-Brain)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Alistair (Ms Ashlee Keulen-Brain)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Minor in Group: Azawakh
Jumadabey Patryk (Mrs D & Mr C Reynolds)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tahkira Vanilla Ice (Mr Clayton Hunter)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Azawakh
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jumadabey Patryk (Mrs D & Mr C Reynolds)

Beagle
Bitch CC & Puppy of Breed: Sligrachan Jeannies Buttercup (Sligrachan Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sligrachan Beautys Black Pearl (Sligrachan Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Huntingridge Kiss From A Rose (AI) (A Gardner / D Brennan)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Group & State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Velenski)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen Girl On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Baby in Group: Collie (Rough)
Youanmi Thinking Out Loud (AI) (Mrs S Wildman)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic I Want Candy (Sheltastic Kennels)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Tehya Scandal On The Cover (Mr L & Mrs C Jensen)
Intermediate in Group: Briard
Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sandsprite Midnight Lover (Mrs S Einam)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashem Anzac Poppy (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sayly Big Island Sunset (AI) (Mrs D & Dr L Smith)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tehya Scandal On The Cover (Mr L & Mrs C Jensen)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sportingfields Destiny At Borderfame (Imp USA) (Borderfame Kennels)
Baby of Breed: Noblestarzz Fortizimo Oth Wind (Ambre Smith)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Narbrisse Mesmerizing (Mr M & Mrs J Sach)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaasha Life On The Edge (AI) (Mr M & Mrs J Sach / Miss E Heller)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Youanmi Thinking Out Loud (AI) (Mrs S Wildman)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Velenski)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lurikeen Girl On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sheltastic The Illusionist (Mrs S Wildman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sheltastic I Want Candy (Sheltastic Kennels)
Minor of Breed: Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Can Ch Summits Vansitar Vb Eureka (Imp USA) (D Kehoe & L West)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Money Makes Me Happy (Ying Chen (Helen))
State Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Taswest Thats The Spirit RN TD (Lauren Herd)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)

Boxer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boxfull Knock and Run (Stuart & Steph Reynolds)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taswest Thats The Spirit RN TD (Lauren Herd)
Bitch CC & Open of Breed: Ronin Dreaming in Digital TD (AI) (Imp NZ) (L Herd & H Owen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Can Ch Summits Vansitar Vb Eureka (Imp USA) (D Kehoe & L West)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (J de Reeper / Julie Hovell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Valkyrian Dellas Creek (Valkyrian Dobermanns)
Baby of Breed: Aegis The Night Manager (AI) (Denise Ball)
Junior of Breed: Vansitar Go Your Own Way (Imp NZ) (The Late VP Brennan / Vansitar Dobermanns / G & D Grosse)
Intermediate of Breed: Vansitar Dom Perignon (Imp NZ) (Dimbi Crogan)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Gelderland Make Mine Diamonds (Mrs N McNamara)

Samoyed
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lunasea Money Makes Me Happy (Ying Chen (Helen))

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Supernatural (Molly Rule-Steele/Michelle Waterhouse)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Ice And Fire (M Waterhouse & N J Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Ticol Silver Ruud (P G & D L Moss)

Great Dane
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Cymroz Mr Worldwide (M Wasley)
Res Bitch CC: Cymroz See You In My Dreams (M Wasley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ticol Silver Ruud (P G & D L Moss)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Leifhond All Eyes On Excelsior (Mrs M Holland)
Bitch CC: Rymiska Zilver Mia (Mr P Moss / Mrs D Moss)
State Bred of Breed: Karrikees Spring Storm Boy (P G & D L Moss)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)