West Wyalong Kennel Club (NSW)

Date of Show : 7-Sep-2017 (Thursday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Jim Black (ACT)

Best in Show & Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Show & Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Minor in Show: Golden Retriever
Sinderby Simply Hot (B R & M L Hanley)
Puppy in Show: Shih Tzu
Aust Ch Placky I'm Just Me (Sue Plackett)
Intermediate in Show: Newfoundland
Aust Ch Newflabel Native Son (Janelle Wallace)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs June Weston (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Baby in Group: Pomeranian
Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Minor in Group: Pug
Sebandee Ebony Black Rose (Colin Seymour)
Puppy in Group: Pomeranian
Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kqrac Tell It Like It Is (Ms V R McLaughlin)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Rhythm Is My Business (M Morse & W Henderson / V McLaughlin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Rhythm Is My Business (M Morse & W Henderson / V McLaughlin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kqrac Tell It Like It Is (Ms V R McLaughlin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kqrac Heart Of Darkness (Ms V R McLaughlin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Invalhalla Not Just A Number (P & A Schultze)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karyme Your Grace (Lt Col/ Mrs/ Mr T & Miss P Hurst)

Papillon
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Baby of Breed: Seyoso Ounce of GOld (Ray Leech)
Junior of Breed: Seyoso Liberty Belle (Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Int Ch 007Secretagentforuk (Imp ITY) (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
Puppy of Breed: Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Bitch CC & Puppy of Breed: Sebandee Elle BlkPherson (Colin Seymour)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sebandee Ebony Black Rose (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs June Weston (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Runner Up in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Argowan Hells Kitchen (Mrs A Bugges & Mrs M Bettis)
Minor in Group: Irish Terrier
Shannawonna Emily Rose (AI) (Pam Gerrey)
Puppy in Group: Manchester Terrier
Windypark Made Of Stone (Mr L Rodrigues & Mr I Gillam)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shannawonna Emily Rose (AI) (Pam Gerrey)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dogct Sweet Serenade (Mr L Rodrigues / I Gillam)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Windypark Made Of Stone (Mr L Rodrigues & Mr I Gillam)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Argowan Hells Kitchen (Mrs A Bugges & Mrs M Bettis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Runner Up in Group & Minor in Group: Golden Retriever
Sinderby Simply Hot (B R & M L Hanley)
Baby in Group: Lagotto Romagnolo
Incavale Moscato (J Nolan)
Puppy in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)
Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sinderby Simply Sassy (Imp NZ) (B & M Hanley / C Hatzikiriakos)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sinderby Simply Sassy (Imp NZ) (B & M Hanley / C Hatzikiriakos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Moruada American All Star (Mrs S H Wright)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sinderby Simply Hot (B R & M L Hanley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)
Baby of Breed: Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)

Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Incavale Moscato (J Nolan)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs June Weston (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Ch Kerrypark Lady Of The Night (J & K McMahon)
Baby in Group: Whippet
Argowan Shadowhunter (Mrs M Bettis & Mrs A Bugges)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Argowan Charmeine (Mrs M Bettis & Mrs A Bugges)

Irish Wolfhound
Dog CC: Aust Ch Creena Master Murphy Wright (Peter & Joan Wright)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kerrypark Lady Of The Night (J & K McMahon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kerrypark Secret Love (John & Kerrie McMahon)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kerrypark Song for Q (John & Kerrie McMahon)
Baby of Breed: Argowan Shadowhunter (Mrs M Bettis & Mrs A Bugges)
Puppy of Breed: Aust Ch Argowan Charmeine (Mrs M Bettis & Mrs A Bugges)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Kalora Storms of Gold (Dee Milthorpe)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) RN CCD (Carol Domsalla)
Open in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Aolani's Mai Silva Treasure ET (Imp USA) (Donna Puttock)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bejoco Chasing Dreams (Leon Milthorpe)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) RN CCD (Carol Domsalla)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Langtry Christmas Edition (Susan Morris)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Langtry Across The Tasman (Langtry Kennels)
Aust Bred of Breed: Langtry Abby back to Abby (Susan Morris)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caleebra Diamonds Are Forever (C & B Ralphs)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Allendell Once Upon A Dream (L & Y Hornsey)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allendell Man In The Mask (L & Y Hornsey)
Baby of Breed: Tyrilebee Quay To The Storm (Casey Morrison)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Rimini Nevada (B Turner)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartly Ima Sweet Talker (Nicole Pearson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kalora Storms of Gold (Dee Milthorpe)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newflabel Native Son (Janelle Wallace)
Minor in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Coco Chanel (C & R Foster)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Cool Runnin Dude (Craig & Robyn Foster)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Boxcrest Hear My Roar (E V Gordon - Pandelis)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Boxcrest Hear My Roar (E V Gordon - Pandelis)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bravadobe Talk Dirty To Me (Bravadobe Dobermanns & Naomi Mills)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newflabel Native Son (Janelle Wallace)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Coco Chanel (C & R Foster)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Cool Runnin Dude (Craig & Robyn Foster)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky I'm Just Me (Sue Plackett)
Baby in Group: Shih Tzu
Placky Skyfall (Sue Plackett)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch CCDals Calvin Klein Iconic Fame JC ET (Sophie & Anthony Gallo)
Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky All Guns Loaded (Sue Plackett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch CCDals Calvin Klein Iconic Fame JC ET (Sophie & Anthony Gallo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Adstaff Black Opal (Miss Rebecca Woiwade)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Placky I'm Just Me (Sue Plackett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Placky All Guns Loaded (Sue Plackett)
Baby of Breed: Placky Skyfall (Sue Plackett)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)