Maitland & Kurri District Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 6-Nov-2020 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Lynette Brown (NSW)
Ozwheat God Of Thunder (Lori Ann Davis)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Dual Ch (Flyball) Ourgang Bang Bang Youre Dead JC (Belinda White)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)
Cavalier King Charles Spaniel
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: YaramanLodge Velvet and Lace (Barbara Smith)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)
Ozwheat God Of Thunder (Lori Ann Davis)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Saintsoldier All Eyes On You (Mr Paolo Gibilisco)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Dual Ch (Flyball) Ourgang Bang Bang Youre Dead JC (Belinda White)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Saintsoldier All Eyes On You (Mr Paolo Gibilisco)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blupride Last Hurrah (Lydia Jones)
Res Dog CC & Minor of Breed: Portizon ring of fire (Lydia Jones)
Baby of Breed: Saintsoldier Lucky Luciano (Mr Paolo Gibilisco)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Santop Fire N Ice (Scott & Sharon Norman)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ozwheat God Of Thunder (Lori Ann Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ozwheat Angel Of Truth (Ms L A Davis)
Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (Flyball) Ourgang Bang Bang Youre Dead JC (Belinda White)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wimballah Mista Big (E Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Vitoro Deck The Halls (E Morgan)
Baby of Breed: Aurburnsun What You Need (E Morgan)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)
Am Ch Samamari’s Golden State Warriheir (Imp USA) (Victoria Masterfield & Stephanie Kaul)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)
Junior in Group: Labrador Retriever
Terracarol Saving Grace (Vernon / Bell / O'Connor)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)
Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kirinbell Chase N The Dragon (Mary Webster)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Samamari’s Golden State Warriheir (Imp USA) (Victoria Masterfield & Stephanie Kaul)
Minor of Breed: Jettz Samamari Social Distance (V Masterfield & S Kaul)
Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One WPD (S Betts)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldbrior Monsieur Henri (Ms Jane E Carpenter)
Bitch CC & Minor of Breed: Leanr Whispa's In the Wild Wind (L K & R G Williams)
Junior of Breed: Leanr Ryder Onthe Storm (L & R Williams / A Zullo)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Terracarol Saving Grace (Vernon / Bell / O'Connor)
Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Stephen McElhone (NSW)
Beedashie Butterfly Kisses (Miss K Smith)
Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Trisven Rewrite the Stars (Fay Mullan)
Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beedashie Butterfly Kisses (Miss K Smith)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Brett Farrell (NSW)
Australian Cattle Dog
Baby of Breed: Allrounders Eyeofthetiger (S Sanders)
Baby (Bitch) of Breed: Allrounders Everlasting Love (S Sanders)
Australian Shepherd
Res Bitch CC: Aust Ch Delchoksky Littleraven (D Whyburn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (D Whyburn)
Border Collie
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Timmally The Power of Love (Anne Williams)
German Shepherd Dog
Res Dog CC & Minor of Breed: Brashawin Empire Strikes Back (J Broadbent)
Minor (Bitch) of Breed: Brashawin Evanescence Beauty (Brashawin Kennels)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dorwyn Meant To Be (Mrs J I Morris / Miss J Stapleton)
Dog CC & Junior of Breed: Mandene Balerion Ap Iago (Melinda Mills)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Denise Sorensen (NSW)
Rulett Thcat Thatgot Thcream (AI) (Margo Turnbull)
Open in Group: Boxer
Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Akita (Japanese)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Primalspirit Go Riki Ginryuu (M Kearney & K Hammann)
Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Puppy of Breed: Fayros Diamond (Scott Browne)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blaqveil Lorenzo Saint John (Nicola Hooper / T Szentes)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Indpac Cracklin Rosie (AI) (M B Hart)
Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rulett Thcat Thatgot Thcream (AI) (Margo Turnbull)
Samoyed
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ahzu Crown Of Fire (J & M Harrison)
Schnauzer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
Yakutian Laika
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Rave Review Hugs And Kisses (Imp RUS) (L Mills)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)
Aust Sup Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Boston Terrier
Dog CC & Aust Bred of Breed: Tipland Eye Of The Tiger (Michelle Gorman)
French Bulldog
Bitch CC & Minor of Breed: Jonhah Lil Miss Twistie (Jules Freeman & Sheridan Ledger)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)