Bowen Kennel Club (QLD)

Date of Show : 30-May-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Serge Tassan (QLD)   (Total Entry : 159)

Best in Show & Junior in Show: Pug
Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
Baby in Show: Australian Cattle Dog
Morview Outback Major Tom (Jacqui Connolly)
Minor in Show: Foxhound
Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Puppy in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Intermediate in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Tranabby Go Gini (Cynthia Graham)
Baby in Group: Pug
Hoomee Hide and Seek (Julie Payne)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Strike A Pose (Bryson & Moxham)
Open in Group: Russian Toy (Long Haired)
Aust & Sk JCh Navigator Beetlegeize (Imp) (Christa Guntendorfer)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cintchi Lae Artemis (Michael Thomson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marniechar Strike A Pose (Bryson & Moxham)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tooshay Moon Shadow (Taryn Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tranabby Go Gini (Cynthia Graham)
Res Dog CC: Anyang Yeoman Of Th E Guard (Mrs E P Tzipori)
Baby of Breed: Hoomee Hide and Seek (Julie Payne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Luxurytoypaw Quiarah (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Sk JCh Navigator Beetlegeize (Imp) (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Luxurytoypaw Utopia (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Veselyy Vaschek (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dinamyte Let The Party Begin (J McKay)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dinamyte Let The Party Begin (J McKay)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 14)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Sup Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutziet)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)
Puppy in Group: Golden Retriever
Piarki Perfect Portmanteau (Robyn Brown)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Piarki Cool Glitter Gold (Elle Leo)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)
Baby of Breed: Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Piarki Perfect Portmanteau (Robyn Brown)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Piarki Cool Glitter Gold (Elle Leo)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Baby of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutziet)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD) (Group Entry : 28)

Runner Up in Group & Minor in Group: Foxhound
Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Intermediate in Group: Basenji
Lomar Agent X (K Lacey & L Marsden)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Lomar Agent X (K Lacey & L Marsden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD)  (Group Entry : 27)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Morview Outback Major Tom (Jacqui Connolly)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)
Junior in Group: Collie (Smooth)
Mazarelli lifes a Fantasy (Ms M L Clarke)
Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morview Cattle Baron (J Connolly)
Bitch CC & Puppy of Breed: Morview Picture Perfect (J Connolly)
Baby of Breed: Morview Outback Major Tom (Jacqui Connolly)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Karte Duchess (Mr B & Mrs M Dalglsih)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
Baby of Breed: Bossdrover Bernborough (Mr B & Mrs M Dalglish)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mazarelli lifes a Fantasy (Ms M L Clarke)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redmelven Absolute Mirusty (Mrs M A Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD)  (Group Entry : 19)

Runner Up in Group & Junior in Group: Boxer
Elkohe Knickerdroppa (I Campbell & D Bastin)
Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Shantisoul Kodiak Star (L K Kelly)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Elkohe Knickerdroppa (I Campbell & D Bastin)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Redsomore Black Pearl (Chantelle Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Redsomore Guardian Of Northenstarr (Chantelle Taylor)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (M & S Lilley)

Rottweiler
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shantisoul Kodiak Star (L K Kelly)
R/UP BOB and Dog CC: Akeela Mufasa Lion King (L K Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)
Minor in Group: Great Dane
Divadanes Born To Be A Star (Theresa Morgan)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Divadanes Born To Be A Star (Theresa Morgan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)