Rockhampton Agricultural Show (QLD)

Date of Show : 10-Jun-2021 (Thursday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Denise Smith (QLD)   (Total Entry : 159)

Best in Show & Open in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Baby in Show: French Bulldog
Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Intermediate in Show: Chinese Crested Dog
Casmai American Heartthrob (Cassie Hatfield)
State Bred in Show: Schnauzer
Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Circlebartee Night Train (Mrs Kirstin Erlewein)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Don't Mean Maybe (D Jacques & B Burrows)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
Minor in Group: Pomeranian
Purplesands Sweet Treat (Chris Hatfield)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Casmai American Heartthrob (Cassie Hatfield)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Hollinglen Top Gun (Ceri Ross)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karlyermai Don't Mean Maybe (D Jacques & B Burrows)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hollinglen Top Gun (Ceri Ross)
Baby of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Invalhalla Paint it Black (Hayley Winter/ P & A Schultze)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Casmai American Heartthrob (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Casmai Brazilian Princess (Cassie Hatfield)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB & Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Purplesands Sweet Treat (Chris Hatfield)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)  (Group Entry : 11)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Jaqov Dark Intentions (Miss A Crosthwaite)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Jaqov Dark Intentions (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Franco (R & K Logan)
Minor in Group: Weimaraner
Kismaner Bring on the Bubbles (Maxine Austin)
Junior in Group: Weimaraner
Ghostwind Fast Track To Phelix (Mrs K Erlewein)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Franco (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ghostwind Fast Track To Phelix (Mrs K Erlewein)
Minor of Breed: Kismaner Bring on the Bubbles (Maxine Austin)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD) (Group Entry : 19)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Ms C Currie & Mrs S Carige)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist With Love From Corsair (Imp NZ) (R E & C J Armatys / J & L Black)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)

Azawakh
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jumadabey Qadir JC (Lynda Dunn)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Baby of Breed: Briarmist With Love From Corsair (Imp NZ) (R E & C J Armatys / J & L Black)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)
Res Dog CC & Minor of Breed: Dacaldorf The Kings Raphsody (J & S Caldwell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Ms C Currie & Mrs S Carige)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ulmarah GAA (AI) (Lynda Dunn)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith / Gavin Long)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
State Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Woofame Money Talks (AI) (Wendy Lucht)
Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell Depending On You (A L & C A Keong)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Circlebartee Night Train (Mrs Kirstin Erlewein)

Australian Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Circlebartee Night Train (Mrs Kirstin Erlewein)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Karte Duchess (Mr B & Mrs M Dalglsih)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
Baby of Breed: Bossdrover Bernborough (Mr B & Mrs M Dalglish)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Woofame Splash Sum Cash (AI) (Wendy Lucht)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Woofame Money Talks (AI) (Wendy Lucht)
Baby of Breed: Woofame Georgia On My Mind (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (AI) (Sue-Ellen Jones)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sidwell Depending On You (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sidwell Somewhere Under Heaven (A L & C A Keong)
Baby of Breed: Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)  (Group Entry : 16)

Best in Group & State Bred in Group: Schnauzer
Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Jarjola daisee me rollin (Alicia Martin)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Icepaws Red Diamond (Ms Linda Boulton)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Open in Group: Alaskan Malamute
Rus Jr Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Jr Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Icepaws Red Diamond (Ms Linda Boulton)

Boxer
Baby of Breed: Mcboxa Fire Prince (Nina Budda-Deen)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)

Schnauzer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Jarjola daisee me rollin (Alicia Martin)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)  (Group Entry : 30)

Runner Up in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Primeiro Valentina (G Walter)
Baby in Group: French Bulldog
Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Minor in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Lady Ziva at Hawkesmill (Mrs Barbara A Winch)
Puppy in Group: French Bulldog
Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Sooquan Sengkyila Dakini Dream (Alison Callan)
State Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Baranger (Michelle Little)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)
Runner Up Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aylaraby Giorgio Armani (Mrs L Ward)
Baby of Breed: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Baranger (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meralla Primeiro Valentina (G Walter)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Baby of Breed: Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Roidouge Two to Tango (Mrs G Walter)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fyreburst Kiss My Fluffy (John & Sue-Ellen Jones)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mannerking Lady Ziva at Hawkesmill (Mrs Barbara A Winch)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sooquan Sengkyila Dakini Dream (Alison Callan)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ziada Dangerous Diamond (Miss D Craig)

Poodle (Toy)
Bitch CC & Open of Breed: Kiwi A Desing N Black Shobil (Imp NZ) (Frances Anne Tudhope)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)