Mt Larcom & District Show Society (QLD)

Date of Show : 19-Jun-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kim Haddon (QLD)   (Total Entry : 184)

Runner Up in Show & State Bred in Show: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Puppy in Show: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Junior in Show: Boxer
Saxonee Let Sparks Fly (Eryn Finlay)
Intermediate in Show: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Aust Bred in Show: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Avellina (R & K Logan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 29)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Hollinglen Top Gun (Ceri Ross)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hollinglen Top Gun (Ceri Ross)
Baby of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
Baby (Dog) of Breed: Hollinglen Black Or White (Mrs C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro Delta Force Yuki (John Paterson & Bill Horwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Chinmighty Tiny Dancer (Kim Shelton)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Invalhalla Paint it Black (Hayley Winter/ P & A Schultze)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Casmai Brazilian Princess (Cassie Hatfield)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dreamforever Pot O Cash (Penny Driver)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dreamforever Pop Of Fortune (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Runner Up in Group: Bull Terrier
Aust Ch Cuttabuv Devils Ida Onlyone (K & D Shelley)
Baby in Group: Bull Terrier
Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
State Bred in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Ida Onlyone (K & D Shelley)
Baby of Breed: Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Jaqov Dark Intentions (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Avellina (R & K Logan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Ghostwind Fast Track To Phelix (Mrs K Erlewein)
Minor in Group: Labrador Retriever
Gunlance Triumph at Mikelli (Maurie & Sue Fisher)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Labzrina Playing Ladies at Mikelli (M E & S M Fisher)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Canobi Racing Stripes (Mr R & Mrs L Watts)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Avellina (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Labzrina Playing Ladies at Mikelli (M E & S M Fisher)
Res Dog CC & Minor of Breed: Gunlance Triumph at Mikelli (Maurie & Sue Fisher)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zensu Rocket Man (B & H Clarke / H Winter)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ghostwind Fast Track To Phelix (Mrs K Erlewein)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Canobi Racing Stripes (Mr R & Mrs L Watts)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD) (Group Entry : 10)

Best in Group & Junior in Group: Beagle
Hollyjac Special Edition (Dee Roff)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Intermediate in Group: Whippet
Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith / Gavin Long)
Open in Group: Whippet
Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hollyjac Special Edition (Dee Roff)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Riginal Pirate Smile (M Goulding & D Blinco)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith / Gavin Long)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
State Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Circlebartee Night Train (Mrs Kirstin Erlewein)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Circlebartee Night Train (Mrs Kirstin Erlewein)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Woofame Money Talks (AI) (Wendy Lucht)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Woofame Splash Sum Cash (AI) (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & Open of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)
Baby of Breed: Woofame Georgia On My Mind (Wendy Lucht)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (AI) (Sue-Ellen Jones)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell Depending On You (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Sidwell Southern Accents (A L & C A Keong)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sidwell Somewhere Under Heaven (A L & C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & State Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Baby in Group: Boxer
Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Junior in Group: Boxer
Saxonee Let Sparks Fly (Eryn Finlay)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Jr Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Talakarli A Millon Dreams (Linda Boulton)
Puppy of Breed: Icepaws Red Diamond (Ms Linda Boulton)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Saxonee Let Sparks Fly (Eryn Finlay)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Jetboom Point Of Interest (AI) (Miss L Mclaughlin)
Baby of Breed: Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Baby (Dog) of Breed: Mcboxa Fire Prince (Nina Budda-Deen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 31)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
Baby in Group: French Bulldog
Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Puppy in Group: French Bulldog
Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
State Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Baranger (Michelle Little)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Moonglade Power Of Dream (Karen L Peek)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aylaraby Giorgio Armani (Mrs L Ward)
Baby of Breed: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Baranger (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moonglade Power Of Dream (Karen L Peek)
Dog CC & Puppy of Breed: Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Res Dog CC & Open of Breed: Alangrove Olivers Twist (Mechelle McFadzen)
Baby of Breed: Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Junior of Breed: Swiftdelight Parada By Design (Mechelle Mcfadzen)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Meralla Primeiro Valentina (G Walter)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Roidouge Two to Tango (Mrs G Walter)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)
R/UP BOB & Bitch CC: Fyreburst Kiss My Fluffy (John & Sue-Ellen Jones)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sooquan Sengkyila Dakini Dream (Alison Callan)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kiwi A Desing N Black Shobil (Imp NZ) (Frances Anne Tudhope)
Baby of Breed: Silkyelk Cinnamon Toast (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)