Rockhampton Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 18-Jul-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Lance Wright (QLD)   (Total Entry : 204)

Best in Show & Open in Show: Boxer
Aust Sup Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Runner Up in Show & Junior in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Show: Chow Chow
Shendara Tian Black Jade (Shenara Moon)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
Puppy in Show: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Intermediate in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Set The Stage (S Wraith)
State Bred in Show: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan/ J & R Mirto)
Aust Bred in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)
Runner Up Neuter in Show: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Set The Stage (S Wraith)
Minor in Group: Pomeranian
Purplesands Sweet Treat (Chris Hatfield)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Willame Klassy Lil Ava (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Matmor Set The Stage (S Wraith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Remy Martin (Mr S Wraith)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Casmai American Heartthrob (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Casmai Brazilian Princess (Cassie Hatfield)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Purplesands Sweet Treat (Chris Hatfield)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)  (Group Entry : 23)

Runner Up in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
State Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
Junior of Breed: Jaqov Dark Intentions (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 43)

Best in Group & State Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan/ J & R Mirto)
Baby in Group: Irish Setter
Yarramo Double Dare (AI) (Tony & Marg Norton /Amanda Harvey)
Minor in Group: Weimaraner
Feldjaeger Lil Bit Daring (Judy Glover)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan/ J & R Mirto)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Myshalair Betya Gunna Look (Hilare Yeates)
Baby of Breed: Myshalair Poetry In Motion (H J Yeates)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge/J Toohey/J Norman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Irish Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Baby of Breed: Yarramo Double Dare (AI) (Tony & Marg Norton /Amanda Harvey)

Weimaraner
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ghostwind Fast Track To Phelix (Mrs K Erlewein)
Res Dog CC & Minor of Breed: Feldjaeger Lil Bit Daring (Judy Glover)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD) (Group Entry : 16)

Best in Group & Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Intermediate in Group: Whippet
Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith / Gavin Long)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Usakose Game On TD (C & H Northover / S Taylor)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB & State Bred of Breed: Usakose Game On TD (C & H Northover / S Taylor)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)
Intermediate of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith / Gavin Long)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell Good Enough (A L & C A Keong)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Circlebartee Night Train (Mrs Kirstin Erlewein)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Morview Picture Perfect (J Connolly)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Circlebartee Night Train (Mrs Kirstin Erlewein)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tropicrain Enzo (M & A McHugh)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chamshep Klassic Jaimie (K McNamara)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Woofame Let It Ride (Wendy Lucht)
Bitch CC & Open of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wolfonyx Golden Ticket (Richard Clarke)
Puppy of Breed: Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alezan Ophira (Richard Clarke)
Baby of Breed: Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sidwell Good Enough (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wolfonyx Dancing Queen (Richard Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wolfonyx Dangerous (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Sup Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Baby in Group: Boxer
Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Junior in Group: Boxer
Saxonee Let Sparks Fly (Eryn Finlay)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icepaws Mal Rockn In Style (Ms Linda Boulton)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rus Jr Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Saxonee Let Sparks Fly (Eryn Finlay)
Baby of Breed: Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Baby (Dog) of Breed: Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yesallaw A Bushranger Spirit (Mrs Wendy Scheeres)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer
Baby of Breed: Regenstauf Riddle Me This (Regenstauf Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
Baby in Group: Chow Chow
Shendara Tian Black Jade (Shenara Moon)
Minor in Group: French Bulldog
Moonglade Special Agent Ziva (K L Peek)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Open in Group: French Bulldog
Alangrove Olivers Twist (Mechelle McFadzen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Likadyce Kynareth (Hannah Moller)

British Bulldog
Baby of Breed: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
Baby of Breed: Shendara Tian Black Jade (Shenara Moon)

Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Likadyce Kynareth (Hannah Moller)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Likadyce in the Spotlight (Hannah Moller)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Dog CC & Puppy of Breed: Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Res Dog CC & Open of Breed: Alangrove Olivers Twist (Mechelle McFadzen)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moonglade Power Of Dream (Karen L Peek)
Baby of Breed: Moonglade Lady Penelope (KL PEEK)
Minor of Breed: Moonglade Special Agent Ziva (K L Peek)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sooquan Sengkyila Dakini Dream (Alison Callan)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kiwi A Desing N Black Shobil (Imp NZ) (Frances Anne Tudhope)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)