Adelaide Hills Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

Date of Show : 3-Oct-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Silvana Tassan (QLD)   (Total Entry : 363)

Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Cheryl Currie (SA)  (Group Entry : 54)

Group 4th: Pug
Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Gemnova Carbon Copy (Lynette Walker)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD)  (Group Entry : 34)

Group 1st: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Shadowstaff I Like Those Odds (Shadowstaff Kennels)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ravenswood Come Fly With Me (J L & A H Griffin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Coral Gray (WA)  (Group Entry : 53)

Group 1st: Labrador Retriever
Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
Group 3rd: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Take Me To The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
Group 4th: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Alubyc Orphan Black (R J & J Bryant)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sevoier Take Me To The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sevoier Tell Me Lies (Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Woodwych Razzamatazz (S/ R & L Schwerdt)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Labrador Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Kirkdell Shining Light (Bev Jones)

Lagotto Romagnolo
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Weimurastar Harrow On The Hill (AI) (Weimurastar Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Waldwiese Up The Ante (Waldwiese)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Waldwiese Xplain Yourself (AI) (Waldwiese Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD) (Group Entry : 34)

Group 3rd: Dachshund (Smooth Haired)
Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Wattswires Unforgotten (Linda Robinson)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wattswires Unforgotten (Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Cayugaridge Hershey Kiss (Leslie A Weston)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB & Bitch CC: CIB & Aust Sup Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Puppy of Breed: Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB & Bitch CC: Shakuru Best Of Both Worlds (Amanda Oakes)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)  (Group Entry : 90)

Group 3rd: Australian Cattle Dog
Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
Baby (Dog) of Breed: Monifieth Dubh Draoidh (Mrs D Younger)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall & Mr B K Turner)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Monifieth Creidwyn (Mrs D Younger)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Blyth (TAS)  (Group Entry : 60)

Group 1st & Puppy in Group: Alaskan Malamute
Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)

Boxer
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Bitch CC: Aust Ch Ikons Standing Ovation (Christine Spry)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 38)

Group 2nd: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Baby in Group: French Bulldog
Cauzinhavoc Tequila Mockinbird (J Sellars & B Loades)

Boston Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Hygamble Delta Zulu (Tania Huitema)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)

French Bulldog
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Cauzinhavoc Tequila Mockinbird (J Sellars & B Loades)
Baby (Bitch) of Breed: Cauzinhavoc Just Call Me Sauvi (F Miller & Y Draper)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)