Albany All Breeds Dog Club (WA)

Date of Show : 13-Feb-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Heather Jones (WA)   (Total Entry : 252)

Best in Show & State Bred in Show: Keeshond
Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Runner Up in Show & Open in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
Baby in Show: Havanese
Ananda Sashay Away (Mrs S Shellback)
Minor in Show: Basenji
Zandeena U Cant Say No To Me (Ms N Maassen)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Marechal Champagne Taste At Artizan (J Ainsworth)
Junior in Show: Dobermann
Martyn I Came I Saw I Sparkled At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Intermediate in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye By Design (Tim Thomas/Belinda West/Joshua Stankovic/Sasha Corker)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Runner Up Neuter in Show: Yorkshire Terrier
Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Baby in Group: Havanese
Ananda Sashay Away (Mrs S Shellback)
Junior in Group: Pug
Blacktye Strike First (Ash Godsell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Yorkshire Terrier
Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Rolex (Miss V M Bridle)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shellbears Twinkle Little Star (Sue Shellback)
Baby of Breed: Ananda Sashay Away (Mrs S Shellback)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blacktye Strike First (Ash Godsell)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Something To Talk About (Mr S V & Mrs M Green)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Foxscott Albany Bound (Britt Butler)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Something To Talk About (Mr S V & Mrs M Green)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Foxscott Albany Bound (Britt Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Isinheart Madame Angelique (Robyn Scott)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullitproof The Undertaker (Mrs C & Mr M Allen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Formulabluz Brite Lite City (Amanda Munro)
Baby of Breed: Aust Ch Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)  (Group Entry : 34)

Best in Group & State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D A Mosely / Mr W & L Loftus)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Caranthar Storm The Castle (Mrs L & Miss C Foster)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Maketawa Im Your Man (Lorraine & Gary Loftus)
Intermediate in Group: Weimaraner
Ghostwind The Bitch Is Back (Ghostwind Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Neut Ch Wahrelegende Cookies N Cream TK S JC (Tracey Fountaine)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D A Mosely / Mr W & L Loftus)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Maketawa Im Your Man (Lorraine & Gary Loftus)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Starflatz Crimson And Clover (AI) (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wahrelegende Cookies N Cream TK S JC (Tracey Fountaine)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Asuare Dancing InTheMoonlight JC (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Caranthar Storm The Castle (Mrs L & Miss C Foster)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ghostwind The Bitch Is Back (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ghostwind Lucifer th' Star Dancer (Teresa & Ian Warman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA) (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Runner Up in Group & Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)
Baby in Group: Beagle
Tonicbay Little Dragon (Mr A J & N Crocker)
Minor in Group: Basenji
Zandeena U Cant Say No To Me (Ms N Maassen)
Puppy in Group: Whippet
Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Tonicbay Liberty Bell (Mr A J & Mrs N Crocker)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Aninbrae Struts like a boss JC (Anna Ferguson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zandeena U Cant Say No To Me (Ms N Maassen)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tonicbay Black Diamond (Mr A J & Mrs N Crocker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tonicbay Rusty Oak (Mr A J & N Crocker)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tonicbay Liberty Bell (Mr A J & Mrs N Crocker)
Baby of Breed: Tonicbay Little Dragon (Mr A J & N Crocker)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alshira Robin Goodfellow (D Simpson & A Langford)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aninbrae Struts like a boss JC (Anna Ferguson)
Baby of Breed: Aninbrae Tatooines Galaxy (Miss Louise Allis)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Heather Jones (WA)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye By Design (Tim Thomas/Belinda West/Joshua Stankovic/Sasha Corker)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ochaye Light The Way (Tim Thomas & Belinda West)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shatrin Blessed Be (Mrs G Hesketh)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen DriveIt LikeYaStoleIt (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Open in Group: Australian Shepherd
Bursirius Can U Feel The Love (AI) (M Hondema & J Burren)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ochaye By Design (Tim Thomas/Belinda West/Joshua Stankovic/Sasha Corker)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Bursirius Can U Feel The Love (AI) (M Hondema & J Burren)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bursirius Just Keep Swimming (Miss J Burren)
Baby of Breed: Ellagant Happy To See You (M Hondema & A Richardson)
Minor of Breed: Ochaye Light The Way (Tim Thomas & Belinda West)
Junior of Breed: Eliteview Grab The Prize At Norsonix (S Robson)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malinworx Dizzy (Sofiana Alford)

Border Collie
Res Bitch CC & Junior of Breed: Noblestarzz Deja Blue (Jo Brophy & Ambre Smith)
State Bred of Breed: Aust Ch Noblestarzz Destined to Love (Jo Brophy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust/ Neut & (T) Ch Winpara Delta V HT (C Mews)
R/UP Neuter BOB: Am Gr/Can & Aust Ch Bellaclan Sunset Symphony (Imp USA) (Jo Brophy)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Youanmi Have No Needto Whisper (Kim Bunney)
R/UP BOB and Dog CC: Coolabine Black Watch (Kim Bunney)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lurikeen DriveIt LikeYaStoleIt (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenmira Diamond Keepsake (Mrs G Hesketh)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen Girl On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Baby of Breed: Nightwood Star Ofth Spotlite (Ms D Simpson)
Puppy of Breed: Shatrin Blessed Be (Mrs G Hesketh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Heather Jones (WA)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Martyn I Came I Saw I Sparkled At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Baby in Group: Cane Corso
Redgladiator Magnum (Belinda Allen & Milan Farkas)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Sennen Catch Em By Surprise (Mr D & Mrs G May)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Tuvaaqan Arttu Mai (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Toklo (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tuvaaqan Arttu Mai (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sennen Catch Em By Surprise (Mr D & Mrs G May)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Redgladiator Isabella (Belinda Allen)
Baby of Breed: Redgladiator Magnum (Belinda Allen & Milan Farkas)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Martyn I Came I Saw I Sparkled At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Valkyrian Luthor Corp (Imp USA) (Catherine Murphy)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Valkyrian North Creek (Valkyrian Dobermanns)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Kerryn O'Brien & Ash Godsell)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Jamzaaba VZ Nevermind (Sharon Gossage)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Canyonlands Major Look (Chelsey Primrose)
Bitch CC & State Bred of Breed: Shumonitu Locket Of Fantasy JDM AD JDO2 JC ET RN TK S GD FS S (R Wallace)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Heather Jones (WA)  (Group Entry : 41)

Best in Group & State Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Baby in Group: Great Dane
Cymroz Point Of Impact (Aimee Wasley)
Minor in Group: Great Dane
Nevernever Made You Look Again (Judi Moore)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Marechal Champagne Taste At Artizan (J Ainsworth)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Anoki Its A Kinda Magic (L Taylor)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
Open in Group: Great Dane
Aust Ch Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dalhayvin Midnight Melody (AI) (Candice Jackson)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Yveafrenchie A Kind of Magic (Caroline Owens)
Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Alariqus Champagne Kisses (Mrs P Slebos)
Baby of Breed: Cymroz Point Of Impact (Aimee Wasley)
Minor of Breed: Nevernever Made You Look Again (Judi Moore)

Keeshond
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anoki Its A Kinda Magic (L Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Anoki Kishma Ashe (L Taylor)

Poodle (Standard)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Marechal Champagne Taste At Artizan (J Ainsworth)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trailee Miss High Society (Linda Nicholls)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)