Mareeba & District Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 24-Mar-2024 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Christopher Woodrow (QLD)   (Total Entry : 130)

Best in Show & Intermediate in Show: Neapolitan Mastiff
Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Minor in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Annakpok Armani (Narelle Adams & Lucy Smith)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)
Junior in Show: British Bulldog
Bettabull Bear Necessitates (Mrs Ann Grimshaw)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Kahleyvale London Girl (R Harrison)

Baby SweepStakes - 1st Place: Russian Toy (Long Haired)
Hevnlee Wonderful World (Christa Guntendorfer)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Alaskan Malamute
Aust Ch Annakpok Armani (Narelle Adams & Lucy Smith)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Silky Terrier
Aust Ch Silkycharm Bring It On (K McNamara / A Clarke)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Junior in Group: Japanese Chin
Aust Ch Alwood Kaiso (Alwood Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Khyisenge Stone Temple Pilot (Imp NZ) (A Harwood/ C Martin)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Shadowvale Moonbean Caress (A Harwood / C Martin)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Silkycharm Bring It On (K McNamara / A Clarke)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Sabelia Mojave Ghost (Nikki Williams)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Sabelia Keep Your Crowns (Nikki Williams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Kahleyvale London Girl (R Harrison)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silkycharm Xcellence In Blue (K McNamara / A Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silkycharm Bring It On (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC & Minor of Breed: Kahleyvale Masterkard Magik (R Harrison & C Yates)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahleyvale London Girl (R Harrison)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Funhund Wynters Wonderland (W Hudson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Foschiaviola Diva Angelica (Darrin Grimes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alwood Kaiso (Alwood Kennels)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sabelia Mojave Ghost (Nikki Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabelia Keep Your Crowns (Nikki Williams)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Luxurytoypaw Vancouver (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Luxurytoypaw Olympia (Christa Guntendorfer)
Baby of Breed: Hevnlee Wonderful World (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Luxurytoypaw Kimey (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Luxurytoypaw Onyx (Christa Guntendorfer)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khyisenge Stone Temple Pilot (Imp NZ) (A Harwood/ C Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shadowvale Moonbean Caress (A Harwood / C Martin)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tibetansun Down on the Corner (A Harwood/ C Martin)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tibetansun Roxy Hart (A Harwood/ C Martin)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 9)

Runner Up in Group & Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Billy Joel (Barbara Anderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)

Bull Terrier (Miniature)
Minor of Breed: Ifdawn Incy Topaz Crystal (Susan Brazier)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Whatajack Billy Joel (Barbara Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Royal Flush (Barbara Anderson)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Field Spaniel
Longbourn Cassian Warriorheart (J & C Webster)
Minor in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Thats The Way To DoIt (AI) (A M Adamopoulos)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Shirlbran Karma Is A Cat (B & S Ray / S Yardley)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly Time To Keep Secrets (Denise Burke)
Open in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Gone With The Wind (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Macdolly UDontSpellIt UFeelIt (Denise Burke)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Macdolly Time To Keep Secrets (Denise Burke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Macdolly Gone With The Wind (Denise Burke)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shirlbran Karma Is A Cat (B & S Ray / S Yardley)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Longbourn Cassian Warriorheart (J & C Webster)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wysiwyg Thats The Way To DoIt (AI) (A M Adamopoulos)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bonnsway Angel of Ace (Kym Wood & Jill Lennox)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD) (Group Entry : 8)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Chilolo Bm Gold Dust Woman (AI) (Mr A & Mrs S Webster)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Only The Best Will Do (M Goldberg)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chilolo Bm Gold Dust Woman (AI) (Mr A & Mrs S Webster)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Only The Best Will Do (M Goldberg)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)
Intermediate in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Cooperabung Red Maybel (Ms C T Frizzo)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sanpasho Yayger Bomb (L K Kelly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Sanpasho Set T Sizzle (B Ryan & W Perry)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tropicrain Reka Of The Land (Ms Cathy Frizzo)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Tropicrain Tempest Fury (Michelle Doonan)
Intermediate of Breed: Cooperabung Red Maybel (Ms C T Frizzo)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch T’asia Du Domaine De Vauroux (Imp Fra) (Kathy Prentice)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sheltrue Whos That Girl (AI) (J M Allen)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Miyggdrasil Celestial Thunder (S E Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Miyggdrasil Celestial Aura (Heather Scofield & Ann Grimshaw)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)
Runner Up in Group & Minor in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Annakpok Armani (Narelle Adams & Lucy Smith)
Puppy in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Playing With Fire (Lesley King / Michele Beyer / Charlotte Manton)
Junior in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Lipsmackin Legacy (Iris Cox)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Moccarott Ryzesti Dexter (Cheryl Jones)
Open in Group: Schnauzer
Aust Ch Kaiteriteri Kiwi Konnexion (Imp UK) (Mrs Iris Cox)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Annakpok Armani (Narelle Adams & Lucy Smith)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gracnbrook Lady Luck (Glen Mashford)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bisart The Blue Print (Bisart Dobermanns & Kerrie Kidner)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaitler Playing With Fire (Lesley King / Michele Beyer / Charlotte Manton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kaitler Let Them Eat Cake (Michele Beyer & Charlotte Manton)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Moccarott Ryzesti Dexter (Cheryl Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moccarott Zaigham Checkmate (Cheryl Jones)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kaiteriteri Kiwi Konnexion (Imp UK) (Mrs Iris Cox)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Regenstauf Lipsmackin Legacy (Iris Cox)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)  (Group Entry : 14)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland Snowflake NKis R Heaven (Mrs CG Johansen)
Junior in Group: British Bulldog
Bettabull Bear Necessitates (Mrs Ann Grimshaw)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Ngesong Princess Miah (Mr & Mrs K Johansen)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Sooquan Senkylias Dorje (Gayle & Kim Johansen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bettabull Bear Necessitates (Mrs Ann Grimshaw)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Ngesong Princess Miah (Mr & Mrs K Johansen)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sooquan Senkylias Dorje (Gayle & Kim Johansen)
Baby of Breed: Zaland Snowflake NKis R Heaven (Mrs CG Johansen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)

Schipperke
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Monterrez Life Of The Party (P Grutzner & M Adkins)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bateauchien Somethin Special For Sunfire (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Folkvar Calavera (Robyn Kennedy)