Condobolin & District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 24-Aug-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Show & Open in Show: Samoyed
Aust Sup Ch Artaiga's Essence When I Fall in Love (Imp ITY) (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Parti Till U Drop (J Longmire & M Camac)
Baby in Show: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
Minor in Show: American Staffordshire Terrier
Cierrasedge Platinum Princess (G & V Ling)
Puppy in Show: Pomeranian
Aust Ch Ferona Won Grand Edition (Yvette Rolfe)
Junior in Show: Schipperke
Aust Ch Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Flames at Roxburgh (Debra Stubbings)
Open Neuter in Show: Lhasa Apso
Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Won Grand Edition (Yvette Rolfe)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Anese Danny (Meken Kennels)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marblanc Heavens Keeper (Mrs M Atkinson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Won Grand Edition (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ferona Won Ina Million (Yvette Rolfe)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Margaret Long (NSW)

Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Cierrasedge Platinum Princess (G & V Ling)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Cierrasedge Torque About Me (G & V Ling)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Kilburnies Miss Hollywood (Miss T Johnson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cierrasedge Platinum Princess (G & V Ling)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Cierrasedge Torque About Me (G & V Ling)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kilburnies Miss Hollywood (Miss T Johnson)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jacklands Suzie Doozie (Dalsue Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jacklands Dallas (Dalsue Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Garry Dryburgh (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Flames at Roxburgh (Debra Stubbings)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Baby in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
Minor in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Whisper on the Wind (AI) (Debra Stubbings)
Puppy in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Heart Breaker (Debra Stubbings)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caledoniaau Susquehanna (J Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Riverlands Billy The Kid (J Williams)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Puppy of Breed: Burlishcharm Runvor Ice (Denise Dwyer)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Hotwyr Baby It's You (Imp NZ) (Ms Rae Bank/Fiona Dempster)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotwyr Big Bang Theory (AI) (Dempster & Bank)
Baby of Breed: Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Flames at Roxburgh (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: BlueBreeze Whisper on the Wind (AI) (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: BlueBreeze Heart Breaker (Debra Stubbings)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cornerstone Fire Dancing At Spiritrock (Imp NZ) (Jude Tankard)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (D L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Margaret Long (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Nkazimlo Designer Copy (Mrs S Temlett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Craihall Marley n Me (J and M Craig)
Baby in Group: Afghan Hound
Doyen Time For Appal Piencream (L Wiltshire)
Minor in Group: Beagle
Teviotdale Little Drummer Boy (Faith Brawley)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Teviotdale Spring Rhapsody (Faith B Brawley)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Nkazimlo Carbon Copy (Mrs S Temlett)
Open Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Kemasu Princess Fairskye (Barbara Taylor)

Afghan Hound
Baby of Breed: Doyen Time For Appal Piencream (L Wiltshire)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Teviotdale Spring Rhapsody (Faith B Brawley)
Minor of Breed: Teviotdale Little Drummer Boy (Faith Brawley)
Junior of Breed: Teviotdale Gold Digger (Faith B Brawley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kemasu Princess Fairskye (Barbara Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Craihall Marley n Me (J and M Craig)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Yarridacky krisand king (J & M Craig / R & J Matwijow)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenfels Toby Wright (Sarah Baker)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Creena Master Murphy Wright (Peter & Joan Wright)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lahej Supa Nova (AI) ET (Belinda Mitchell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nkazimlo Designer Copy (Mrs S Temlett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nkazimlo Carbon Copy (Mrs S Temlett)
Puppy of Breed: Umkimzulu Arya RainsOfCastamere (AI) (Julie and Darryl Carr)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pazada Rock N Rebel (C/ J & A Woodrow / G & P Russell)

Whippet
Minor of Breed: Adstaff Red Ruby Rose (Mstr W D P Booth)
Junior of Breed: Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Garry Dryburgh (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RN JD (B & C Ralphs / J Lincoln)
Baby in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel One Eyed Willie (Alan & Robyn Spargo)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Seaberwyn Time After Time (Imp NZ) (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Pureheel One Eyed Willie (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seaberwyn Time After Time (Imp NZ) (Yvette Rolfe)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling (Ros Fraser)
Baby of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Vedamea Toil N Trouble (Mrs T Ryles / Mr B & Mrs L Ryan)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RN JD (B & C Ralphs / J Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Mischief Maker (Yvette Rolfe)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Artaiga's Essence When I Fall in Love (Imp ITY) (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Minor in Group: Akita
Aust Ch Ryerson Isnt It Ironic (J Wiltshire)
Puppy in Group: Siberian Husky
Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
Junior in Group: Samoyed
Airebis the Power of Attraction (Judy / Kellie & Graham Hughes)
Intermediate in Group: Samoyed
Airebis Dancing in the Moonlite (Dylan James / K / J & G Hughes)
Open Neuter in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Dassin U Beta Believe It (C & R Foster)

Akita
Minor of Breed: Aust Ch Ryerson Isnt It Ironic (J Wiltshire)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Dassin U Beta Believe It (C & R Foster)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blakesims Vektor (N & D Blakeborough)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Artaiga's Essence When I Fall in Love (Imp ITY) (Kellie / Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Airebis Dancing in the Moonlite (Dylan James / K / J & G Hughes)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airebis Summer Dream (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Junior of Breed: Airebis the Power of Attraction (Judy / Kellie & Graham Hughes)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Arcticpalace Miami Splash (C & R Foster)
Minor of Breed: Arcticpalace Alexander DaGreat (C & R Foster)
Puppy of Breed: Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Danielle Dryburgh (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Parti Till U Drop (J Longmire & M Camac)
Runner Up in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Sooquan Ol Bob Lu C At Jaron (M & L Foster/ K Peacock/ B Toomey)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gemcourt Majorjack Atadstaff (AI) (Adam C Booth)
Minor of Breed: Trudals Luigina (J L Clark-Pearman)
Puppy of Breed: Adstaff Stars and Stripes (AI) (Mr Adam C Booth)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Congistador Tailor Made (Imp NZ) (F R Clifton)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley & Amanda Huggins)
Baby of Breed: Aust Ch Belzbentley Saturn Five (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Minor of Breed: Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Katrina Santas & Brett Thompson)
Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond City Of Angels (David & Denise Wall)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Amesen Parti Till U Drop (J Longmire & M Camac)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Sooquan Dressed To Impress (AI) (Miss A & Mrs P Harman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sooquan Ol Bob Lu C At Jaron (M & L Foster/ K Peacock/ B Toomey)
Minor of Breed: Sooquan Ol BobsVanity Fair (L&M Foster K Peacock B Toomey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yes I'm Brown at Whitout (Imp NZ) (W E & E Jellyman / S Kearnes)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pudelicious Destin En Rouge (Susie Kearnes)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)